Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis
fabius_2014
senior
senior

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Mesaj de fabius_2014 » 05 Mai 2019, 12:12

White&Blue scrie:
05 Mai 2019, 11:36
Cosmin Barcauan spune acum la gigisport cum lotul plecat cu microbuzul la dinamo, a plecat de buna voie pentru ca isi DOREAU un contract acolo si cum ca nici vorba ca Netoiu sa fi pus presiune pe ei sa se intample asta.
Asa ca poate ar trebui sa tinem mai mult la jucatorii care sunt cu adevarat atasati de club pentru ca sunt rari!
Se stia lucrul asta. Sava nu a vrut sa plece si nu s-a intamplat nimic. Cine a plecat, a facut-o pentru bani.

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 05 Mai 2019, 12:20

White&Blue scrie:
05 Mai 2019, 11:36
Cosmin Barcauan spune acum la gigisport cum lotul plecat cu microbuzul la dinamo, a plecat de buna voie pentru ca isi DOREAU un contract acolo si cum ca nici vorba ca Netoiu sa fi pus presiune pe ei sa se intample asta.
Asa ca poate ar trebui sa tinem mai mult la jucatorii care sunt cu adevarat atasati de club pentru ca sunt rari!
RESPECT MARIUS SAVA! Este si acum la noi, pregateste o grupa de copii si se pare ca are si rezultate.
ucv ucv ucv

SLH
fanatic
fanatic

Mesaj de SLH » 05 Mai 2019, 12:30

La Iuda mai e o problema la fel de mare ca cea cu suporterii, relatia cu Gica Craioveanu. Bine, mai e si falimentul iminent daca primeste ceva puteri executive...

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 05 Mai 2019, 13:16

...nu stiu cata dusmanie or mai tine ei dupa o chestie legata de femei, de acum o mie de ani. Grande e burlac dupa doua casatorii, sunt oameni umblati prin lume, nu cred ca nu s-ar putea rezolva asta, strict din punctul lor de vedere, ca barbati. Problema e ca a ajuns brelocul lui Hagi, a intrat in clanul mechedonilor si greu mai poate sa scape de-acolo. Pacat...

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 05 Mai 2019, 13:40

LiviuB scrie:
05 Mai 2019, 10:56
m-am uitat aseara la viitorul cu sepsi, special sa il vad pe Tandia. dar din pacate a dezamagit. are calitate dar... mai are mult de munca, in orice caz, nu e jucator de 1 milion de euro
iar Fl Stefan a fost ridicol la golul 3 al constantenilor
De acord. M-am uitat si eu la acel meci cu acelasi scop - am crezut ca Tandia va iesi in evidenta macar cu echipa de reserve a Viitorului. A jucat parca mai modest decit cu Craiova. A fost nebunie pe internet acum 2 luni cind Craiova nu l-a adus pe acest baiat in Banie - ploaie de proteste, jigniri si injuraturi. Atunci Craiova nu a reusit sa-l aduca pentru ca cei de la Sepsi sperau sa-l vinda cu peste 1 million de Euro dupa play off.

Tandia a avut un an 2018 excelent in Romania - dar parca si-a pierdut suflul. La 26 de ani, nu cred ca face mai mult de 400 k plus ceva procente - daca ii vedem ultimile prestatii din liga 1. Dar nu pare sa faca banii oferiti de Stiinta pe el acum citeva luni. Idem Ionita - a prins un virf de forma la Astra, a plins pe la TV de dorul rapidului si moare incet, fotbalistic vorbind, la Cluj.

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 05 Mai 2019, 13:47

Bobby scrie:
05 Mai 2019, 13:40
LiviuB scrie:
m-am uitat aseara la viitorul cu sepsi, special sa il vad pe Tandia. dar din pacate a dezamagit. are calitate dar... mai are mult de munca, in orice caz, nu e jucator de 1 milion de euro
De acord. M-am uitat si eu la acel meci cu acelasi scop - am crezut ca Tandia va iesi in evidenta macar cu echipa de reserve a Viitorului. A jucat parca mai modest decit cu Craiova. A fost nebunie pe internet acum 2 luni cind Craiova nu l-a adus pe acest baiat in Banie - ploaie de proteste, jigniri si injuraturi. Atunci Craiova nu a reusit sa-l aduca pentru ca cei de la Sepsi sperau sa-l vinda cu peste 1 million de Euro dupa play off.

Tandia a avut un an 2018 excelent in Romania - dar parca si-a pierdut suflul. La 26 de ani, nu cred ca face mai mult de 400 k plus ceva procente - daca ii vedem ultimile prestatii din liga 1. Dar nu pare sa faca banii oferiti de Stiinta pe el acum citeva luni. Idem Ionita - a prins un virf de forma la Astra, a plins pe la TV de dorul rapidului si moare incet, fotbalistic vorbind, la Cluj.
Tandia nu e bun, Ionita nici atat, aia de la Viitorul nu ar face fata presiunii de la Craiova... toate mesajele tale sunt in aceeasi directie, mai bine sa nu mai aducem dracu pe nimeni, ca si-asa nu sunt buni niciunii! Sau cum ai spus acum cateva zile, Rotaru sa incerce sa "supravietuiasca", nu-i asa?

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 05 Mai 2019, 13:57

marius_vl scrie:
05 Mai 2019, 13:47
Bobby scrie:
05 Mai 2019, 13:40
LiviuB scrie:

Tandia nu e bun, Ionita nici atat, aia de la Viitorul nu ar face fata presiunii de la Craiova... toate mesajele tale sunt in aceeasi directie, mai bine sa nu mai aducem dracu pe nimeni, ca si-asa nu sunt buni niciunii! Sau cum ai spus acum cateva zile, Rotaru sa incerce sa "supravietuiasca", nu-i asa?
Pai Cicaldau a fost bun - exista ceva material bun la Viitorul. Evident ca doresc sa se aduca citiva jucatori - dar sa nu se fraiereasca platind sume umflate pentru jucatori de doi lei. La Tandia si la Ionita as sugera un imprumut platit pe un an cu optiune de cumparare. Am mai zis - e usor de sugerat transferuri pe bani multi din tastatura. Radoi declara recent ca doar 3 cluburi romanesti fac scouting bun : Viitorul, Astra si Medias. Acolo nimeni nu aduce jucatori care fac un tur de campionat foarte bun, prind virful de forma al carierei si dispar dupa aceea - asta a declarat Radoi. E mai complicat sa intelegi potentialul real al unui jucator, dincolo de un virf de forma temporar si poate mincinos...

Cicaldau a facut un campionat foarte bun la Viitorul anul trecut - a continuat sa creasca la Craiova. Asta inseamna ca oamenii din conducerea Craiovei si-au facut temele cu acest jucator, si nu au adus pe cineva care si-a atins maximum de potential la Viitorul si urma sa "cada" in Banie.

fabius_2014
senior
senior

Mesaj de fabius_2014 » 05 Mai 2019, 14:19

Sper ca Sorin Cartu si Marcel Popescu au gasit ceva in Portugalia. Jucatorii portughezi si brazilieni au valoare si pot fi cumparati la preturi corecte. In Romania, toata lumea umfla pretul cand e vorba de Craiova. Hagi a cere milioane, dar dupa plecarea lui Baluta nu mai are nici un jucator care sa merite mai mult de 500 k. Sunt multi suporteri care vor sa vada clubul cheltuind milioane pe transferuri chiar daca merita sau nu.

_BGD_
membru
membru

Mesaj de _BGD_ » 05 Mai 2019, 14:52

Nu de mult se tot vorbea de Alexandru Matan. Mai stie cineva ceva de el :lol: ?

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 05 Mai 2019, 15:25

...nu poti numai cu straini. Trebuie si romani, preferabil olteni, preferabil tineri. Daca nu vrem sa ne departam prea tare de spiritul Craiovei...

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 05 Mai 2019, 15:46

_BGD_ scrie:
05 Mai 2019, 14:52
Nu de mult se tot vorbea de Alexandru Matan. Mai stie cineva ceva de el :lol: ?
Hagi zice ca Matan a pierdut acest campionat din cauza unor problem de sanatate...

Inca un exemplu de nebunie pe net cu transferurile : Qaka era senzatie anul trecut. Isterie mare, sa-l ia Craiova repede, se vorbea ca are oferte din La Liga (baloane de sapun aruncate de impresaul jucatorului in presa), pina la urma FCSB cade in plasa : da vreo 400 k, jucatorul face 3 dusuri in vestiarul oilor si revine cuminte la Iasi, unde nu mai revine la forma de anul trecut.

Ar fi luat Craiova teapa daca il transfera ? Probabil ca da.

Acum lumea sugereaza alte mutari : Stoian, Matei, plus eternii Ionita si Tandia. Dar lumea asta de pe net nu se pricepe la scouting, si nici macar nu-si da seama ca nu se pricepe. Una e sa te duci la film, si alta e sa te pricepi sa faci filme.

In lumea asta care nu se pricepe ma includ si pe mine. Am crezut ca transferul lui Cicaldau nu se merita. E evident ca nu stiam multe despre jucator, in afara de citeva meciuri vazute la TV. Stiam ca a facut un campionat bun, marcase doar un gol - era un balon de sapun sau nu ? Nu stiam cum se antreneaza, daca are sau nu creier, cit de serios si ambitios e, care a fost evolutia lui in ultimii 3-4 ani, etc. Stiu ca cei de la club au vorbit pina si cu antrenorii pe care Cicaldau i-a avut la echipa de juniori a Viitorului ca sa inteleaga cum e Alex ca om si cum a evoluat si s-a comportat in ultimii 3-4 ani, calitati si defecte etc.

DarkComy
fanatic
fanatic

Mesaj de DarkComy » 05 Mai 2019, 16:36

Bobby scrie:
05 Mai 2019, 15:46

Acum lumea sugereaza alte mutari : Stoian, Matei, plus eternii Ionita si Tandia. Dar lumea asta de pe net nu se pricepe la scouting, si nici macar nu-si da seama ca nu se pricepe. Una e sa te duci la film, si alta e sa te pricepi sa faci filme.
Si care priceputi la scouting din club au adus urmatoarele giuvaiere?
- Fajic
- Jazvic
- Rambe
- Bucurica
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 05 Mai 2019, 16:49

DarkComy scrie:
05 Mai 2019, 16:36
Bobby scrie:

- Fajic
- Jazvic
- Rambe
- Bucurica
Pai zic cam de mult ca si acolo se greseste - exista destui care-si dau cu parerea - Cristescu, Craioveanu, MP, Papura etc. - si tot exista multe rateuri. Dar macar cei de acolo au acces la mai multe informatii decit amatorii de pe net. Clubul asta nu are un lider in scouting - asta e adevarul.

La Bucurica, Sandoi a avut un cuvint greu de spus, ca-l antrenase la Chiajna ! Bani aruncati aiurea.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 05 Mai 2019, 17:05

DarkComy scrie:
05 Mai 2019, 16:36
Bobby scrie:

- Fajic
- Jazvic
- Rambe
- Bucurica
Ca sa nu amintim de jucatorii la care scouterii clubului au spus "pas" : Man, A. Petre, T. Baluta, Boldrin etc. Si sa nu creada lumea ca actionarii s-au bagat la selectii de juniori promitatori : acolo expertii Baniei fotbalistice au luat deciziile...

Clubul asta are nevoie de un director sportiv care sa se priceapa la scouting, are nevoie de un sef la copii si juniori scolit in Vest, are nevoie de antrenori la copii si juniori care sa antreneze dupa metode moderne, are nevoie de o strategie de promovare a tinerilor la prima echipa etc.

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 05 Mai 2019, 17:48

...peste tot se mai dau gherle, nimeni nu poate merge la punct ochit - punct lovit, problema e ca de la reinfiintare si pana in prezent, practic noi n-am scos nimic. E drept ca e greu s-o iei de la zero, n-ai oameni, n-ai ce-ti trebuie, dar ar cam fi timpul s-o ia din loc si academia noastra sau, ma rog, centrul de copii cum s-o numi...

Închis