Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis
gogu2005
fanatic
fanatic

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Mesaj de gogu2005 » 06 Mai 2019, 00:35

I.a muit pe craciunescu si domnu' vali sugatorul de testicule legat de meciurile puse luni la ora 21
CRAIOVA NESUPUSA

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 06 Mai 2019, 00:41

Astea sint declaratii naive. Vom avea un campionat greu la anul. Echipa nu marcheaza, Koljic revine in octombrie, lotul trebuie completat cu cel putin 4-5 jucatori foarte buni (reconstructie a lotului) - si asta daca nu se vinde nimic. In plus avem doar un jucator U21 decent la anul - Mihaila.

Un obiectiv decent e calificarea in play off la anul.

https://www.fanatik.ro/rotaru-exulta-du ... b-18907877

In ceea ce priveste antrenorul si jucatorii pentru campionatul viitor - eu sint optimist. Daca se fac prostii, lumea nu va veni la meciuri. Lumea va veni la stadion doar daca are incredere in echipa si antrenor. Mai devreme sau mai tirziu actionarii vor intelege asta.

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 06 Mai 2019, 00:42

s-a facut de tot kktul! De-aia a simtit nevoia sa intre in direct, ca sa intre intr-o disputa de 2 lei legata de orele de televizare? Asta interesa acum? Plus ca e foarte incoerent, vorbeste repede si nici nu prea intelegi exact ce dracu vrea sa zica, zici ca e frate cu mititelu! Pe mine m-a dezamagit in ultimul hal!

alextudi
fanatic
fanatic

Mesaj de alextudi » 06 Mai 2019, 08:50

gogu2005 scrie:
06 Mai 2019, 00:35
I.a muit pe craciunescu si domnu' vali sugatorul de testicule legat de meciurile puse luni la ora 21
a fost fix invers...

Napoli1986
membru
membru

Mesaj de Napoli1986 » 06 Mai 2019, 09:59

El trebuia sa se limiteze la a spune ca orele nasoale alunga oamenii de la stadion - ceea ce e o realitate, in Anglia, etc, ora de joc e maximum 20.00 (ca o exceptie) pentru campionat. La fel si pentru Champions League. Jumate din meciuri sunt pe zi, cu soare. Numai la noi au luat-o toti razna cu nocturna - care avea initial un sens, sa eviti orele calduroase care scad randamentul jucatorilor. Apoi, primordiale au devenit interesele televiziunilor. Deci DA, **** lpf si gino si digi.

La ora 21.00/21.30 pana acum 2-3 ani lumea isi pregatea pijamalele iar tu acuma te astepti sa vina la stadion? ca sa nu mai zic de randamentul jucatorilor, care sunt nevoiti sa joace pana la miezul noptii.

A gresit ca a intrat pe alte discutii la persoana, legate de scavul de moraru etc.

Aia doi erau si ei pe langa subiect, umflandu-se in pene ca televiziunile si banii lor tin fotbalul viu (la fel de adevarat pe cat e ca il si omoara), deci un truism.

Practic, au fost 3 imbecili care au discutat aiurea la 12 noaptea. Situatia e simpla, orele trebuie puse la fel ca in alte campionate performante. Asta era principalul argument. Nu digi/gigi/moraru/loc de munca, etc.

Fan Alb - Albastru
suporter
suporter

Mesaj de Fan Alb - Albastru » 06 Mai 2019, 14:11

Usor,usor si la Craiova incepe sa se urmeze stilu lui Becali.Confirmarea lui Papura in fuctia de antrenor de catre Roterelu ma duce cu gandu ca acest Rotaru doreste sa se faca antrenor pricipal si cum poti deveni antrenor ,doar numind in functia de antrenor un om fara principi care tace si face ce zice patronu.
Cât cerul este albastru suntem deasupra tuturor usteag ucv

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 07 Mai 2019, 03:51

Nu e nici o problema DACA Papura ramine antrenor la Craiova. Eu ii doresc succes. Impactul la vara va fi imediat, probabil ca numarul abonamentelor va scadea dramatic. Publicul va arata imediat lipsa de incredere in echipa si antrenor. Actionarii vor vedea consecinta deciziilor lor.

Promisiunea lui Rotaru ca echipa va lua campionatul la anul imi aduce aminte de Mititelu. Cind echipa era in rahat chelul mai arunca o promisiune pentru fraieri. Ma intreb daca omul era beat duminica seara la Digi - ca alta explicatie nu am.

Exista decizii tehnice si de scouting la echipa asta de un cretinism total. Baiatul asta Trasca, 23 de ani, a fost rezerva la meciul cu FCSB. Dupa ce jucase cu doua zile inainte vreo 80 de minute la liga 3. In loc sa aduci pe banca un copil al Craiovei talentat si odihnit, aduci obositul asta de 23 ani care nici macar la liga 3 nu se impune. L-am urmarit citeva meciuri - pierde aproape mingile si joaca ca in curtea scolii. Vrea sa fuga cu mingea printre adversari. O caricatura.
O fi pila cuiva ca alta explicatie n-am.

iuli
fanatic
fanatic

Mesaj de iuli » 07 Mai 2019, 10:03

Mie imi place Trasca.Are carente de natura tactica si fizica,dar are talent.
STIINTA E UNICA! mititelu e inutil.

Bobby
fanatic
fanatic

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 07 Mai 2019, 10:04

marius_vl scrie:
07 Mai 2019, 09:08
eu mor pe chestia asta ca nu te poti pune in calea bunastarii jucatorilor, ca daca primesc o oferta buna de afara si nu-l lasi sa plece va fi trist! Cum adica te compromiti? Pai te compromiti mai rau daca dai in fiecare pauza competitionala cate 2-3 jucatori, iti garantez! Au ajuns saracii de ei sa fie tristi ca le intra in fiecare luna pe card cate 12-15 000 de euroi! astea sunt basme de adormit copiii! oare cat de tristi au fost astia de la cfr ca n-au plecat in vara trecuta, la ce oferte au avut si ei? Atat de tristi incat s-au razbunat luand si anul asta titlul? Uite ca astia de la Cfr au luat titlul si cu ei in lacrimi, suparati nevoie mare ca nu au fost lasati sa plece...
Saracul Bancu ce rau ii merge lui Craiova, daca nu pleaca neaparat in vara asta se spanzura de nocturna! ia sa-i faca ariciul 20k pe luna, sa vedem daca mai are dor de duca... Despre asta e vorba, nu basme ca n-ai cum sa te opui in calea fericirii jucatorilor! Cel mai elocvent exemplu este Baluta, care a plecat de la 10k la noi la probabil 30k la Slavia, iar acum face tusa si a pierdut si nationala! Pai daca ii marea salariul la 20K mai era el disperat sa plece?
Uite asa a luat Cfr titlul 2 ani la rand, n-a dat drumul la nimeni, au avut toti salarii de minim 20k si nu s-a mai gandit nimeni la plecare
Poate ca nu e chestie doar de bani, e si oportunitatea de a incerca sa performeze intr-un alt campionat. Multi dintre jucatorii de baza ai CFR-ului nu mai sint la prima tinerete - Muresan, Arlauskis, Vinicius, Camorra, Culio, Deac, Djokovic, Hoban etc., ori sint jucatori mai tineri care deja si-au incercat fortele in Vestul Europei : Manea, Tucudean, Omrani. Nu prea avem jucatori din categoriile astea la Craiova. Cam toti care au plecat de la Craiova au fost baieti tineri, care doreau sa incerce altceva. Si doar un nebun ar fi refuzat salarii de un million pe an ca Mitrita si Gustavo, doar sa ramina in Craiova pe 20-25 k pe luna. Tu ai face asta ?

Pina la urma e chestie de scouting, strategie de club si antrenor. Lotul asta a fost facut dupa gustul lui Dan Petrescu : solizi, luptatori, cunosc trucurile acestui sport, se apara foarte bine, sint experimentati, sint dedicati echipei (nu sclifositi de genul Acka, Rocha si Meza). Si inca ceva - dintre jucatorii CFR-ului mentionati mai sus, doar pe Tucudean s-au platit vreo 450 k de Euro; in rest toti au venit liberi de contract.

Pur si simpu cei de la CFR se pricep mult mai bine la sportul asta decit toti cei care conduc fotbalul Stiintei. Uita-te la istoria CFR-ului din ultimii 10-15 ani : s-au adus multi jucatori buni, cei de acolo n-au probleme de constiinta sa concedieze antrenorii chiar fiind pe primul loc, totul se face pentru trofee. Si ei chiar le obtin. La ce vad eu la Craiova, chiar cu un buget marit cu 50 % nu putem concura cu CFR si FCSB. Pur si simplu oamenii de la Craiova nu prea se pricep. M-a amuzat un comunicat sau o declaratie, nu mai stiu, venita recent din Banie in care se spunea ca la Craiova strategia este sa se dea continuitate antrenorilor chiar daca se rateaza trofeele. La CFR Cluj chestia asta nici de gluma nu merge - acolo oamenii nu pun pret pe antrenori ori continuitate, totul este pentru trofee.

In fine - de 6 ani tot scriu pe aici ca la Craiova trebuie adus un antrenor care a cistigat ceva in ultimii 5-7 ani. Sa nu se mai faca experimente pe banca tehnica. E fabulos ca s-au bagat vreo 14-15 milioane de Euro, dar un antrenor care a cistigat un campionat sau o cupa pe undeva nu s-a adus !

valynet
membru
membru

Mesaj de valynet » 07 Mai 2019, 10:15

In aceste momente delicate trebuie sa fim toti uniti si sa strangem randurile (conducere, jucatori, suporteri). Presa bucuresteana a simtit miros de sange si nu se mai opreste din editoriale si articole defaimatoare. Ne fac tocanita zi de zi. Nu mai conteaza ce a fost, s-au facut destul de multe greseli si sper sa se invete din ele. Sa speram ca ne salvam sezonul cu un loc 3 si o participare in EL (sa trecem macar cateva tururi preliminare si sa prindem poate play-off, mai mult nu se poate). Tragem linie la vara, il asteptam pe dl Rotaru sa vedem cu strategie vine (ce antrenor, cati jucatori pleaca si cati, si mai ales de ce calitate vin) si apoi ne putem da seama in ce directie ne indreptam. Daca e adevarat ce zice Rotaru si la momentul actual sunt 5 milioane in cont + inca multi bani de incasat de pe urma lui Mitrita, atunci ar fi loc de investitii si progres. Dar de la vorba la fapte e cale lunga. Noi ca suporteri nu putem decat sa asteptam si sa ne rugam sa fie bine.

Hai Craiova! Cu o remiza la Cluj (satisfacatoare pentru D.Petrescu, sunt convins ca nu va risca absolut nimic in meciul cu noi), vom avea o sansa foarte mare sa ne pastram locul 3, fiind suficienta o remiza contra Viitorului.
Offense sells tickets, Defense wins championships.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 07 Mai 2019, 10:19

iuli scrie:
07 Mai 2019, 10:03
Mie imi place Trasca.Are carente de natura tactica si fizica,dar are talent.
Baiatul asta are 23 de ani deja ! Nu stiu daca a marcat un gol in 10 meciuri la satelit. Nu stiu daca are o medie de un sut pe poarta pe meci - ca pierde cam toate mingile. Are un dribling pe dreptul pe exterior pe care il faceam eu la 10 ani.

Daca ai timp, uita-te la meciul satelitului la Severin. Trasca n-a facut nimic, dar nimic vreme de 80 de minute pe banda stinga. Dupa ce a iesit de pe teren, Radu Birzan a fost mutat acolo. Vreme de 10 minute -ultimele 10 minute ale meciului - am vazut la copilul asta trucuri cu mingea si driblinguri adevarate ce n-am vazut de multa vreme la un jucator al Craiovei (de pe vremea lui Lutu). Pur si simplu isi batea joc de booveni - spectacol pur pe teren.

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 07 Mai 2019, 10:30

...sa trecem cateva tururi preliminare, zici? E gluma diminetii...

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 07 Mai 2019, 10:41

fabius_2014 scrie:
07 Mai 2019, 09:45
marius_vl scrie:
07 Mai 2019, 09:08
eu mor pe chestia asta ca nu te poti pune in calea bunastarii jucatorilor, ca daca primesc o oferta buna de afara si nu-l lasi sa plece va fi trist! Cum adica te compromiti? Pai te compromiti mai rau daca dai in fiecare pauza competitionala cate 2-3 jucatori, iti garantez! Au ajuns saracii de ei sa fie tristi ca le intra in fiecare luna pe card cate 12-15 000 de euroi! astea sunt basme de adormit copiii! oare cat de tristi au fost astia de la cfr ca n-au plecat in vara trecuta, la ce oferte au avut si ei? Atat de tristi incat s-au razbunat luand si anul asta titlul? Uite ca astia de la Cfr au luat titlul si cu ei in lacrimi, suparati nevoie mare ca nu au fost lasati sa plece...
Saracul Bancu ce rau ii merge lui Craiova, daca nu pleaca neaparat in vara asta se spanzura de nocturna! ia sa-i faca ariciul 20k pe luna, sa vedem daca mai are dor de duca... Despre asta e vorba, nu basme ca n-ai cum sa te opui in calea fericirii jucatorilor! Cel mai elocvent exemplu este Baluta, care a plecat de la 10k la noi la probabil 30k la Slavia, iar acum face tusa si a pierdut si nationala! Pai daca ii marea salariul la 20K mai era el disperat sa plece?
Uite asa a luat Cfr titlul 2 ani la rand, n-a dat drumul la nimeni, au avut toti salarii de minim 20k si nu s-a mai gandit nimeni la plecare
E parerea ta si trebuie respectata, dar e departe de realitate.
Jucatorii de la CFR au o medie de varsta de aproape 30 ani si nu cred ca au avut oferte foarte avantajoase. Ionita nu a fost lasat sa plece si nu a mai jucat.
Daca nu intra in grupele EL, la Cluj e mare deranj financiar si s-ar putea sa-i vezi aproape de faliment.
Daca il impiedici pe Bancu sa se transfere la Lazio cum crezi ca va juca ? Aici banii nici nu mai conteaza, dar sigur salariul ar fi, de minim, 4-5 ori mai mare decat la Craiova.
Puteai sa-l impiedici pe Mitrita sa plece la un salariu de 10 ori mai mare si tu finantaor sa refuzi o suma echivalenta cu bugetul clubului pe cativa ani ?
Problema la Craiova a fost ca nu s-au adus jucatori de calitate la timp .
Ei, dar cum dracu sa nu fiu "departe de realitate"? evident, doar am indraznit sa critic deciziile clubului, nu-i asa? Ai simtit tu asa nevoia sa sari repede in aparare! ia sa-i faca 20k pe luna lui Bancu si sa-l "impiedice" sa plece la Lazio, sa vedem cum dracu va juca? Sunt curios! saracutul de Bancu, care a venit cu pantalonii rupti in [cenzurat] de la Slatina si intre timp a ajuns capitanul Stiintei si titular la nationala, ce rau ii e lui la Craiova, se va sinucide daca nu i se va da drumul in vara asta, nu-i asa?
Evident ca ma asteptam sa mi se dea exemplul Mitrita, era logic! Ok, Mitrita este exceptia de la regula, a fost o oferta fabuloasa pt club, cu un salariu fabulos pt jucator, nu puteai sa-l mai tii, dar la ceilalti care au plecat absolut deloc nu se aplica teoria asta, a "tristetii"...
Stii tu ca va fi deranj mare financiar la cfr daca nu intra in grupele EL, extraordinar! asa se zicea si cand au fost eliminati de Dudelange, si ce sa vezi... n-au dat drumul niciunui jucator, au fost si mai smecheri ca sezonul trecut, si au luat titlul chiar si mai usor decat anul trecut

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 07 Mai 2019, 10:41

Cu un antrenor serios pe banca + un buget de 2-3 milioane de euro pentru transferuri, cu un Geolgau pe post de scouter șef si un Cartu/Sandoi care sa se ocupe de echipele de juniori + echipa a doua, eu zic ca am lua titlul si am avea si un viitor asigurat.
Daca as fi in locul lui Rotaru, as incheia contracte cu cate o echipa din fiecare judet al Olteniei pentru a avea satelit in fiecare campionat județean. Asa, as putea monitoriza mai atent situatia jucatorilor tineri din aceste campionate si, cine stie, odata la 1-2 ani as gasi cate un nou Bancu.

Efectiv, s-ar crea o adevarata forta fotbalistica in Oltenia, unde spuma NU s-ar mai scurge catre Viitorul sau alte cluburi din afara Olteniei.
Si cand ai putea promova 2-3 jucatori anual la echipa mare de la juniori, echipa a doua sau cluburile satelit, nu cred ca am mai discuta despre transferuri decat foarte rar.

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 07 Mai 2019, 10:47

marius_vl scrie:
07 Mai 2019, 10:41
.
Stii tu ca va fi deranj mare financiar la cfr daca nu intra in grupele EL, extraordinar! asa se zicea si cand au fost eliminati de Dudelange, si ce sa vezi... n-au dat drumul niciunui jucator, au fost si mai smecheri ca sezonul trecut, si au luat titlul chiar si mai usor decat anul trecut
Echipa solida, omogena, cu medie crescuta de virsta. Au vindut un jucator pe citeva milioane de euro, Boli - venit inapoi pe gratis la Cluj. Au vrut sa-l dea pe Omrani in China - baiatul n-a vrut sa se duca acolo. Pe Tucudean n-au obtinut cit cereau, de aia nu l-au dat.

Au cistigat titlul usor si pentru ca Becali si-a sabotat echipa. Cu un antrenor serios probabil ca FCSB s-ar fi impus.

E chestie de scouting si antrenor. Eu l-as aduce imediat pe Dan Petrescu la Craiova, contract pe 2 ani, si i-as da mina libera. Plus i-as promite ca doi ani nu pleaca nimeni. Ce daca joaca defensiv si face ca toti dracii pe banca - poate ne aduce un trofeu...
Last edited by Bobby on 07 Mai 2019, 10:51, edited 1 time in total.

Închis