[Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cu cate puncte revenim de la Cluj?

Poll ended at 11 Mai 2019, 22:46

3 puncte, "Cap Electronic" reuseste surpriza!
7
24%
1 punct, decisv in lupta pentru locul 3
12
41%
0 puncte, nicio minune!
10
34%
 
Total votes: 29

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de blixa » 13 Mai 2019, 01:15

Tu esti atat de naiv sa crezi ca fotbalul la noi e condus pe bazele economiei stiintifice. Fotbalul e patronat de speculanti. Crezi cifre, crezi bilanturi, crezi bugete. Eu sunt mahnit ca Stiinta e la unul ca Rotaru, dar astea sunt vremurile. Ajunsera speculantii economisti...
S-a rupt Brazda.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de SLH » 13 Mai 2019, 01:31

Decent ar fi fost sa avem un lot din care sa poti sa faci un prim 11 pe final de campionat(adica atunci cand se decide soarta sezonului) care sa fie in stare sa dea 1 gol cand joaca singuri pe teren timp de 30 de minute. Asta seara am trait cea mai mare rusine de la renastere. Iar in istorie e depasita doar de retrogradari si dezafiliere.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 13 Mai 2019, 02:14

blixa scrie:
13 Mai 2019, 01:15
Eu sunt mahnit ca Stiinta e la unul ca Rotaru, dar astea sunt vremurile. Ajunsera speculantii economisti...
Si care dintre finantatorii/patronii din ultimii 30 de ani din Romania ti-ar fi placut la Craiova ?

Paskany si Bucsaru au avut rezultate, dar si-au distrus creatiile apoi. Mie imi place modelul Hagi - dar lumea pe aici zice ca nu e viabil la Craiova.

Avatar utilizator
Jimmy Darmody
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 15 Apr 2016, 14:54

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Jimmy Darmody » 13 Mai 2019, 06:38

Macar au vazut si ei aseara cum este o premiere cand castigi titlul, ca la cum joaca, poate portarul sa nimereasca la vreo echipa care sa ia titlul pe viitor :) hai Craiova, 2-0 batem pe Viitorul sambata , gol Papura si Rotaru !

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 13 Mai 2019, 07:02

Avem un final de sezon de cosmar. Asta nu ar fi pana la urma cel mai rau lucru daca am sti la ce sa speram, iar Rotaru a tinut sa ne asigure cu Papura.
Papura nu are nicio vina, e o palarie enorma pentru el chestia asta, si nici nu prea are cu cine acum.
Partea stanga nu a existat, asa ca fara Bancu e cam clar cum stam.
In momentul asta cred ca ar fi mai bine sa nu ne calificam in Europa, desi cred ca va castiga Viitorul si ne calificam in ciuda rezultatelor de care suntem capabili acum.
Macar nu ne mai incurcam aiurea cu 2 prezente in fata unora care ne fac praf si de la care nu intelegem nimic.
Mai bine ar avea un antrenor si s-ar pregati ca lumea pentru la anul care vine.
Am fost penibili ieri, dar nu pot sa nu remarc ce hal de campioana avem: bate cu 1-0 din penalty dat unuia care in mod clar isi pune singur piedica, dupa care se apara. Eu nu cred ca ne invitau sa dam gol, pur si simplu jucau asa cum o fac mereu, tineau de rezultat.
E greu de spus ceva acum ca suporter. Sunt curios ce au de spus Rotaru si Cirtu, care e planul lor.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 13 Mai 2019, 07:02

Avem un final de sezon de cosmar. Asta nu ar fi pana la urma cel mai rau lucru daca am sti la ce sa speram, iar Rotaru a tinut sa ne asigure cu Papura.
Papura nu are nicio vina, e o palarie enorma pentru el chestia asta, si nici nu prea are cu cine acum.
Partea stanga nu a existat, asa ca fara Bancu e cam clar cum stam.
In momentul asta cred ca ar fi mai bine sa nu ne calificam in Europa, desi cred ca va castiga Viitorul si ne calificam in ciuda rezultatelor de care suntem capabili acum.
Macar nu ne mai incurcam aiurea cu 2 prezente in fata unora care ne fac praf si de la care nu intelegem nimic.
Mai bine ar avea un antrenor si s-ar pregati ca lumea pentru la anul care vine.
Am fost penibili ieri, dar nu pot sa nu remarc ce hal de campioana avem: bate cu 1-0 din penalty dat unuia care in mod clar isi pune singur piedica, dupa care se apara. Eu nu cred ca ne invitau sa dam gol, pur si simplu jucau asa cum o fac mereu, tineau de rezultat.
E greu de spus ceva acum ca suporter. Sunt curios ce au de spus Rotaru si Cirtu, care e planul lor.

iuli

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de iuli » 13 Mai 2019, 08:24

@blixa:in mine ai castigat un prieten,pt felul in care gandesti! :hai :hai :hai :hai

Avatar utilizator
U
fanatic
fanatic
Mesaje: 3154
Membru din: 03 Iun 2006, 16:12

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de U » 13 Mai 2019, 08:42

JustME scrie:
13 Mai 2019, 00:02
[

si in privinta numirii lui Cartu in postura de presedinte avem pareri diferite. nu pot sa pun vina in carca lu Cartu
a fost doar lipsa de tact si inspiratie in ceea ce-l priveste pe Mangia
cartu nu are vina in exprimarea echipei si a jocului insa asa cum am spus, eu cred ca e principalul pion in plecarea italianului...asa simt.
nu cred ca a fost lipsa de tact si inspiratie in ceea ce il priveste pe Mangia, eu cred ca s-a umplut paharul si omu' a spus ucrurilor pe nume si nea Myhay s-a simtit lezat.
toti viseaza la piturci sau alte bombe de antrenori eu cred ca in sezonul viitor la un moment dat o sa il vedem pe cartu pe banca tehnica cu A1 pe trening!
mititelu pezzo di merda!

suporter infocat UNIVERSITATEA CRAIOVA declar cu durere in suflet decesul echipei mele favorite azi 25 februarie 2010!

LiviuB

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 13 Mai 2019, 09:52

de ce mi-a fost frica asta iarna, nu am scapat. mi-a fost teama de aceasta cadere dupa vanzarea lui Mitrita.
de altfel, era previzibil... echipa si-a pierdut intr-un an si jumatate, pe rand, 3 lideri ai echipei - Ivan, Baluta si Mitrita. nu avea cum sa nu fie probleme...
a fost aleasa performanta financiara...
dar stop. daca sunt oameni care vor cu adevarat sa faca ceva atunci e cazul sa facem si performanta tehnica. gata cu vanzarile. au fost recuperate investitiile. Sa ii mareasca salariul lui Bancu si lui Mateiu ca sa ii motiveze. Si jucatorii trebuie sa plece cand sunt intr-o forma sportiva care sa le permita sa se impuna afara. Bancu mai are nevoie de Craiova pana isi pune la punct toate lacunele.
Vreau un antrenor competent, vreau mai multa decenta si mai multa munca. A fost penibil sa continui sa spui ca te bati la campionat cand erai convins ca nu ai putere. Ar fi fost decent sa se vina dupa vanzarea lui Mitrita si sa se spuna ca era nevoie de acei bani ca se acopere investitiile si ca, prin urmare, obiectivul echipei este locul 3. ca atat se poate. asa, au mutat toata presiunea pe umerii lui Mangia, am vazut cu totii cat era el de vinovat dupa ce a plecat.

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de marius_vl » 13 Mai 2019, 10:00

LiviuB scrie:
13 Mai 2019, 09:52
de ce mi-a fost frica asta iarna, nu am scapat. mi-a fost teama de aceasta cadere dupa vanzarea lui Mitrita.
de altfel, era previzibil... echipa si-a pierdut intr-un an si jumatate, pe rand, 3 lideri ai echipei - Ivan, Baluta si Mitrita. nu avea cum sa nu fie probleme...
a fost aleasa performanta financiara...
dar stop. daca sunt oameni care vor cu adevarat sa faca ceva atunci e cazul sa facem si performanta tehnica. gata cu vanzarile. au fost recuperate investitiile. Sa ii mareasca salariul lui Bancu si lui Mateiu ca sa ii motiveze. Si jucatorii trebuie sa plece cand sunt intr-o forma sportiva care sa le permita sa se impuna afara. Bancu mai are nevoie de Craiova pana isi pune la punct toate lacunele.
Vreau un antrenor competent, vreau mai multa decenta si mai multa munca. A fost penibil sa continui sa spui ca te bati la campionat cand erai convins ca nu ai putere. Ar fi fost decent sa se vina dupa vanzarea lui Mitrita si sa se spuna ca era nevoie de acei bani ca se acopere investitiile si ca, prin urmare, obiectivul echipei este locul 3. ca atat se poate. asa, au mutat toata presiunea pe umerii lui Mangia, am vazut cu totii cat era el de vinovat dupa ce a plecat.
Ce spui tu este extrem de logic si de corect, doar ca tu esti doar un suporte ca si mine, si nu avem nicio putere sa schimbam ceva, doar sa suferim pt toata aceasta mizerie pe care a provocat-o ariciul!

Avatar utilizator
valynet
membru
membru
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2018, 14:26

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de valynet » 13 Mai 2019, 10:16

Valoarea lotului s-a vazut aseara, cand timp de 30 de minute CFR nu stia ce sa-ti mai ofere ca sa dai si tu un gol. Iar cine spune ca CFR nu ne-a lasat sa egalam, ori nu se pricepe le fotbal ori nu a vazut meciurile CFR-ului sezonul acesta. Am avut atatea ocazii cat n-au avut toate celelalte echipe la un loc in intreg sezonul pe terenul CFR-ului. Ne-au oferit cornere, lovituri libere, situatii de contraatac, ne-au lasat sa castigam si dueluri aeriene, ba au facut si un penalty dar Hategan a zis sa nu ne faca si mai rau de rusine (sa ratam si penalty) asa ca a dat corner! Doamne cat de penibil am jucat aseara. Cred ca daca mai prelungea Hategan inca 2-3 minute (peste cele 8) isi dadeau ei autogol ca sa opreasca rusinea. Tragicomedie!
Offense sells tickets, Defense wins championships.

Avatar utilizator
Doomsday
suporter
suporter
Mesaje: 795
Membru din: 05 Sep 2009, 13:17

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Doomsday » 13 Mai 2019, 10:34

Acum putem trage linie si sa vedem ce am realizat si unde am ajuns. Un play off slab, jucatori de fotbal care s-au prezentat slab dupa perioada de pregatire din iarna. Daca ajungem pe locul 4 si totusi mergem in EL ca sa ne intoarcem acasa dupa primul meci, e un sezon slab, in care toti am pierdut, si noi suporterii, unii jucatori mai putin, ca-si iau salariul si pleaca, doar sunt profesionisti.
Sunt curios cum va gestiona conducerea situatia si ce va face in vara.

Legat de meciul de aseara, acelasi lucru l-am vazut cu totii, nici cand te lasa sa dai gol nu poti, nu vrei, nu stii. La antrenamente cred ca mai exerseaza si executii la poarta, nu? Sau doar le preda Papura schema de joc? :mad:

LE. Apar si articole despre neputinta echipei din ultimele minute: Articol prosport

"Craiova a vândut tot ce a putut şi e în pericol să piardă podiumul

Craiova termină în genunchi sezonul, în timp ce acţionarii se laudă că au bugetul asigurat până în 2022. Echipa e debusolată, lumea e dezamăgită de ratarea tuturor obiectivelor. Dacă nu bat Viitorul în ultima etapă, oltenii trebuie să fie fanii echipei lui Hagi în finala Cupei, pentru a mai avea parte de o excursie în Europa. La finalul unui an în care nu câştigi nimic, în care ai şanse mari să ratezi podiumul, în care FCSB te bate pe unde te prinde, în care Viitorul se distrează cu tine de 3 ori într-o lună, în care până şi Dinamo, în cel mai prost moment din istoria sa, îţi dă cu terenul îngheţat în cap, la Craiova trebuie să se schimbe multe. În Bănie, când nu vii cu un trofeu şi te mai bat măr şi marile rivale, sezon ratat e o catalogare prea blândă. Finanţatorul Rotaru vorbeşte despre titlu la anul, dar şi-a pierdut credibilitatea, cum şi-a pierdut şi vedetele. Acum câţiva ani, clubul din Bănie anunţa că nu cedează mai mult de un jucător pe sezon, iar numai în ultimul an au fost vânduţi Mitriţă, Băluţă, Gustavo şi Screciu. Paradoxal, Craiova a declanşat „Bătălia pentru titlu” tocmai atunci când a ieşit din ea. Precauţi în speech până atunci, oltenii au anunţat că vor campionatul după ce l-au vândut pe Mitriţă şi chiar înainte să li se accidenteze Koljic. Ori, fără aceştia, echipa n-ar fi fost nici măcar în play-off, cu Mangia, Papură, Rotaru sau ce alt „strateg” ar fi avut la cârmă, pe bancă sau în lojă."
Last edited by Doomsday on 13 Mai 2019, 10:54, edited 1 time in total.

Neagu.djuvara
suporter
suporter
Mesaje: 733
Membru din: 09 Aug 2018, 22:27

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Neagu.djuvara » 13 Mai 2019, 10:54

Era evident inca din toamna cand s-a definitivat lotul,ca nu se va face mai mult decat un loc.3.Au fost adusi jucatori modesti la echipa,cu exceptia lui koljic.Doi jucatori avem de calitate:bancu si koljic,restu-s.mediocrii.La echipa asta e nevoie de un antrenor serios,cu o strategie buna,de un preparator fizic bun,si de jucatori valorosi.Nu se vor aduce cu siguranta,se va merge in aceiasi maniera,tot cu jucatori de valoare indoielnica,cu antrenori fara experienta,cu preparatori modesti.In viitor,o sa asistam ca aseara,la festivitatea altora de premiere,o sa fim vesnicii arbitrii in lupta la titlu.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 13 Mai 2019, 11:15

marius_vl scrie:
13 Mai 2019, 10:00
LiviuB scrie:
13 Mai 2019, 09:52
de ce mi-a fost frica asta iarna, nu am scapat. mi-a fost teama de aceasta cadere dupa vanzarea lui Mitrita.
de altfel, era previzibil... echipa si-a pierdut intr-un an si jumatate, pe rand, 3 lideri ai echipei - Ivan, Baluta si Mitrita. nu avea cum sa nu fie probleme...
a fost aleasa performanta financiara...
dar stop. daca sunt oameni care vor cu adevarat sa faca ceva atunci e cazul sa facem si performanta tehnica. gata cu vanzarile. au fost recuperate investitiile. Sa ii mareasca salariul lui Bancu si lui Mateiu ca sa ii motiveze. Si jucatorii trebuie sa plece cand sunt intr-o forma sportiva care sa le permita sa se impuna afara. Bancu mai are nevoie de Craiova pana isi pune la punct toate lacunele.
Vreau un antrenor competent, vreau mai multa decenta si mai multa munca. A fost penibil sa continui sa spui ca te bati la campionat cand erai convins ca nu ai putere. Ar fi fost decent sa se vina dupa vanzarea lui Mitrita si sa se spuna ca era nevoie de acei bani ca se acopere investitiile si ca, prin urmare, obiectivul echipei este locul 3. ca atat se poate. asa, au mutat toata presiunea pe umerii lui Mangia, am vazut cu totii cat era el de vinovat dupa ce a plecat.
Ce spui tu este extrem de logic si de corect, doar ca tu esti doar un suporte ca si mine, si nu avem nicio putere sa schimbam ceva, doar sa suferim pt toata aceasta mizerie pe care a provocat-o ariciul!
bah @marius_vl da mai lasa-ne in pace cu postarile tale despre ariciul, ai peste 5 postari pe acceasi tema, spune ca de fapt vrei doar dezbinarea , nu mai tot insista cu ideea asta

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa IX - Play-off] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 13 Mai 2019, 11:19

Mie mi se pare ca vinzarile de jucatori nu s-au facut sa se "recupereze din investitii", ci doar ca se asigure supravietuirea la un nivel decent, de play off. Pur si simplu oamenii astia care conduc acest club nu par ca au 30-35 de milioane de Euro cit ar fi nevoie sa aduci U Craiova la nivel de grupe de EL (s-au bagat deja vreo 15 milioane, ar mai fi nevoie de inca 15-20 milioane sa ajungi la nivel de grupe de EL). Va reamintesc ca acum 6 ani cind a inceput acest proiect, actionarii astia au spus clar ca vor sa listeze clubul la bursa. Listarea la bursa a companiilor se face cu un singur scop - colectarea de capital ca sa functionezi sau sa te dezvolti. Daca vrei mai mult capital fie te imprumuti de la banca, fie scoti actiuni la vinzare. De acum 6 ani ni s-a indicat ca resursele financiare sint limitate - pentru ca se vorbea de listarea la bursa.

Forta economica a clubului pe incasari este undeva spre 5 milioane de Euro (fara vinzari de jucarori) : bilete, abonamente, TV, publicitate. Asta e putin peste Sepsi - acest club are incasari de vreo 4.35 milioane de Euro pe an (fara vinzari de jucatori) cu care supravietuieste, fara ca patronul sa aduca bani de acasa. Pur si simplu nu te poti bate cu CFR si FCSB - echipe cu 10-12 milioane de Euro pe an ca buget - daca nu aduci de acasa inca 5 milioane de Euro pe an vreo 2-3 ani la rind (daca s-ar stopa vinzarile de jucatori la Craiova). Si te muti intr-o zona de teama economica - daca nu faci performanta, mori. Si chiar in aceste conditii nu e garantat ca poti cistiga titlul sau ca ajungi in grupele EL - din cauza coeficientului mic tot dam de balauri. CFR toaca peste 10 milioane de Euro pe an in conditiile in care nu se baga mai nimic in achizitii de jucatori (si nu s-a vindut decit un jucator - Boli) ! Practic CFR a bagat in achizitii cam ce s-a incasat de pe urma vinzarii lui Boli.

Parerea mea e ca singura cale pentru Craiova este un model Viitorul (sau Ajax in Olanda) - in care sa se scoata multi jucatori tineri. Dar pentru asta, clubul trebuie reinventat din temelii.

Închis