Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis
Preator12
junior
junior

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Mesaj de Preator12 » 15 Mai 2019, 17:24

Consider ca actuala conducere a dat dovada de mult profesionalism in ceea ce priveste managementul dar faptul ca lipsa experientei fotbalistice predomina la nivelul investitorilor a facut ca Stiinta sa se afle exact unde ii este locul in momentul de fata.Al 3-lea buget?Al 3-lea loc.
Sigur,nu investitiile majore iti castiga campionatul dar ai nevoie de un buget marisor pentru a avea rezultate.Eu sper ca suntem in acea etapa in care ne-am asigurat un buget frumusel si urmeaza sa ne inconjuram de oameni profesionisti la toate nivelurile clubului care pot duce Stiinta la pasul urmator.
Avem nevoie de un antrenor cu experienta care sa faca din viitorul lot o echipa competitiva atat pe plan intern cat si european.Avem nevoie de antrenori profesionisti la loturile de juniori care sa scoata din copii ce-i mai bun si sa-i faca sa puna fotbalul pe primul loc(auzi bai Markovic,lasa gagicile tovarasii si pacanelele).Avem nevoie de scouteri care sa aduca jucatori peste nivelul campionatului.
Degeaba ii pastrezi pe Barbut,Mihaila si Fortes si ii aduci pe Vali Gheorghe,Butean sau Cestor(sunt doar cateva exemple de jucatori remarcati de colegii de pe forum).

In incheiere,eu zic ca in 6 ani am realizat multe desi asteptarile au fost mult mai mari.Asta si pentru ca poate,noi oltenii,suntem mult prea nerabdatori.Prin pasii mici si siguri facuti de conducere s-a dovedit ca potentialul acestei echipe este urias.Dar e timpul sa vedem care este strategia pe viitor.O etapa din viata echipei ar trebui sa se fi incheiat.Acum e momentul sa trecem la urmatoarea!

Vrem sa fim campioni?Avem nevoie de mai mult!
Vrem sa intram in grupele EL?Avem nevoie de si mai mult!

blixa
fanatic
fanatic

Mesaj de blixa » 15 Mai 2019, 19:28

fabius_2014 scrie:
15 Mai 2019, 16:56
Pentru cei care striga sa bage actionarii bani in echipa. Uite ca Gigi Becali castiga din fotbal. Nu gasesti prosti sa aduca bani de acasa si daca-i gasesti inseamna ca nu au minte sa tina o echipa de fotbal sau alte interese.
Tu citesti ce spun oamenii, sau te pomenesti vorbind? In orice afacere, ca sa scoti bani, trebuie sa investesti. Becali a bagat bani niste ani. Acum castiga. Nu zice nici dracu sa aduca bani de-acasa doar sa-i ingroape in echipa. Faci diferenta intre investitie si cheltuiala? Sa investeasca! Nu stie, sa se lase! Oricum, Rotaru e pe plus. Daca vinde, e in castig. A avut noroc cu niste jucatori care s-au vandut pe sume frumoase. Altii au investit peste 10 ani ca sa ajunga la profit.
Eu nici nu m-as gandi sa investesc intr-o echipa ca Universitatea, daca nu as avea garantia ca pot credita clubul cu 5 bulioane in fiecare an. Altfel iti pui suporterii in cap. Si mai nasol e ca nu l-a pus nimeni sa se laude cu titlul. E hilar sa te lupti la titlu fara sa investesti masiv.
Rotaru administreaza Universitatea Craiova, nu FC Botosani. Nu stia ca asta obliga?! A aflat acum? Tre sa fii puternic sa pastoresti asa club, nu un purcelus isteric.
S-a rupt Brazda.

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 15 Mai 2019, 20:07

blixa scrie:
15 Mai 2019, 19:28
fabius_2014 scrie:
Pentru cei care striga sa bage actionarii bani in echipa. Uite ca Gigi Becali castiga din fotbal. Nu gasesti prosti sa aduca bani de acasa si daca-i gasesti inseamna ca nu au minte sa tina o echipa de fotbal sau alte interese.
Tu citesti ce spun oamenii, sau te pomenesti vorbind? In orice afacere, ca sa scoti bani, trebuie sa investesti. Becali a bagat bani niste ani. Acum castiga. Nu zice nici dracu sa aduca bani de-acasa doar sa-i ingroape in echipa. Faci diferenta intre investitie si cheltuiala? Sa investeasca! Nu stie, sa se lase! Oricum, Rotaru e pe plus. Daca vinde, e in castig. A avut noroc cu niste jucatori care s-au vandut pe sume frumoase. Altii au investit peste 10 ani ca sa ajunga la profit.
Eu nici nu m-as gandi sa investesc intr-o echipa ca Universitatea, daca nu as avea garantia ca pot credita clubul cu 5 bulioane in fiecare an. Altfel iti pui suporterii in cap. Si mai nasol e ca nu l-a pus nimeni sa se laude cu titlul. E hilar sa te lupti la titlu fara sa investesti masiv.
Rotaru administreaza Universitatea Craiova, nu FC Botosani. Nu stia ca asta obliga?! A aflat acum? Tre sa fii puternic sa pastoresti asa club, nu un purcelus isteric.
apld apld apld

fabius_2014
senior
senior

Mesaj de fabius_2014 » 15 Mai 2019, 20:52

Multumesc pentru lectia pe care mi-ai dat-o . Intotdeauna putem sa dam lectii pe banii altora . E perfect adevarat ce spui tu, dar am cateva obiectii :
1. Actionarii de la Universitatea Craiova au luat echipa de la zero, spre deosebire de Gigi Becali care a cumparat cel mai puternic brand din fotbalul romanesc, o echipa care se afla pe primul loc in liga I. Practic, a doua zi dupa ce a cumparat Steaua ( actual FCSB ), Gigi daca voia sa vanda isi scotea banii plus profit. Asta se numeste a face o afacere profitabila, o inginerie financiara legala.
2. Din cate stiu eu, actionarii Universitatii Craiova au investit circa 13-14 milioane de euro fara sa aiba garantia ca isi vor recupera investitia.
3. Nu stiu de unde ai tu informatia ca Rotaru este pe plus, dar cred ca este doar o parere a unui chibit convins ca le stie pe toate.
4. Cine sunt investitorii din fotbal, care au investit 10 ani ca sa ajunga la profit ?
5. Daca Rotaru nu stie si se lasa, asa cum sugerezi tu, cine vine in loc ? Poate marius_vl
6.In momentul de fata, Universitatea Craiova este o echipa care se autofinanteaza si participa in playoff, iar asta se datoreaza nepriceputului de Rotaru .
7. Mangia a spus " acum avem echipa care se poate bate la titlu". Nimeni nu a promis titlu.
8. Intre Rotaru, Andrici si nimeni sau Mititelu ( asta e tot un nimeni) eu ii aleg pe Rotaru si Andrici. Cine ii goneste are datoria sa gaseasca altii mai buni.

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 15 Mai 2019, 21:16

...@blixa. La intrebarea lui fabius de la pct. 4, un raspuns si pt. mine, te rog. Ms. anticipat...

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 15 Mai 2019, 21:23

blixa scrie:
15 Mai 2019, 19:28
fabius_2014 scrie:

Dar nu ai dreptate de loc. Foarte putini oameni au facut profit din fotbal in Romania - asta e mai mult exceptia decit regula. Datorita presei, subteranelor, impresarilor si intereselor ascunse, in fotbalul romanesc e mult mai greu de razbit.

E fabulos sa spui ca Rotaru e pe plus. Datele financiare sint la vedere. Nu-i port eu grija lui - ca e OK financiar. Acest club are nevoie de milioane de Euro in fiecare an bani adusi de acasa sau din vinzari de jucatori ca sa supravietuiasca - nu sa se dezvolte, dar sa stea acolo unde e.

Daca ar vinde acest club - de fapt ce are de vindut ? Marca nu, stema nu. Probleme de imagine si identitate. Scandal in oras. Un loc in liga 1 si niste jucatori care trebuie platiti. Tu stii cit a platit Varga sa preia CFR Cluj ? Suma a fost infima - pentru ca atunci cind iei un club de fapt iei niste cheltuieli de facut. Si Varga a cumparat odata cu locul in liga 1 si lotul de jucatori : marca, stema, stadion (CFR are stadion propriu !), palmares clar, fara probleme de imagine, denumire si identitate. Adica multe chestii pe care Rotaru nu le are.

Asa ca mai usor cu pianul pe scari. Nu port de grija nimanui - dar imi place sa ma uit la o situatie din toate punctele de vedere.

Dupa cite stiu eu, actionarii Craiovei cauta de ani buni parteneri potenti care sa se alature proiectului - fie sa preia clubul 100 %, fie sa devina actionari. S-au cautat variante in tara si in strainatate. Dar nimeni nu vrea. Si la CFR s-au cautat ani buni alti proprietari, au avut noroc ca Varga a decis sa intre in fotbal.

P.S. Pina si Hagi, care are buget aproape la 50 % din bugetul Craiovei si vinde enorm, cauta parteneri la Viitorul, ca nu mai face fata singur. In afara lui Becali - cam toata lumea se zbate...Becali are o avere probabil de 10 ori mai mare ca Rotaru - are de unde.
Last edited by Bobby on 15 Mai 2019, 22:41, edited 1 time in total.

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 15 Mai 2019, 21:49

Păi și cine îl oprește pe Rotaru să facă un comunicat sau să dea un telefon la digi și să explice toate lucrurile astea? I-a cerut cineva titlul cu orice preț? I-au pus suporterii sula în coaste cumva? El singur a pus presiune cu #bataliapentrutitlu...

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 15 Mai 2019, 21:50

LiviuB scrie:
15 Mai 2019, 10:20
Bobby scrie:
15 Mai 2019, 09:17
LiviuB scrie:
15 Mai 2019, 09:11

dar de ce sa plece Bancu si Mateiu?
Pai sint la echipa de 5 ani. Daca primesc oferte foarte bune "afara" si vor sa plece, crezi ca nu vor fi lasati ? Au facut destul pentru club...Nu spun ca eu doresc ca ei sa plece - dar asta e o posibilitate de luat in seama.
pai ne tot gandim la binele jucatorilor dar la suporteri nu trebuie sa ne gandim?
Din pacate jucatorii astia au o cariera scurta. Daca Bancu ajunge pe strada la 45 de ani, ii vor da suporterii de mincare ? Citi dintre fostii mari jucatori ai Craiovei ajunsi in situatii dificile au fost ajutati financiar de catre fani ?

Eu inteleg ce spui - si ai dreptate din punct de vedere emotional. Dar viata reala e complexa...

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 15 Mai 2019, 21:55

marius_vl scrie:
15 Mai 2019, 21:49
Păi și cine îl oprește pe Rotaru să facă un comunicat sau să dea un telefon la digi și să explice toate lucrurile astea? I-a cerut cineva titlul cu orice preț? I-au pus suporterii sula în coaste cumva? El singur a pus presiune cu #bataliapentrutitlu...
Omul a spus toate astea deja printre rinduri, de mult - pentru cine vrea sa auda. Detaliile financiare au fost facute publice.

Cind s-a spus ca din banii pe Mitrita clubul are bugetul asigurat inca vreo 2 ani - asta inseamna supravietuire. S-a acoperit deficitul pentru inca vreo 2 ani. nu e vorba de dezvoltare - ci de status quo.

P.S. Asta nu inseamna ca nu-l condamn pentru cele doua timpenii mari spuse recent : Papura antrenor la anul si la anul Craiova cistiga titlul. Mari idiotenii !
Last edited by Bobby on 15 Mai 2019, 22:40, edited 2 times in total.

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 15 Mai 2019, 22:10

...bai marius_vl, tu pe la meciuri mai subtireanu asa, nu? Cum adica, "i-a cerut cineva titlul, i-au pus suporterii sula-n coasta?" Scandarea "Craiova vrea campionatul" ai auzit-o vreodata, macar?...

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 15 Mai 2019, 23:11

Malus, suporterii cer campionatul din 2014 incoace... Asta nu e o explicatie. Daca suporterii cereau Champions League, iesea Rotaru cu o declaratie ca anul asta ne batem la CL? Hai sa fim seriosi!

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 16 Mai 2019, 01:35

Primii „pe liber” vor fi Cesar Meza Colli (din Paraguay) şi Nuno Rocha (Insulele Capului Verde). Cei doi nu se mai antrenează de ceva timp cu prima echipă.
Alţi jucători cu care se va negocia rezilierea contractelor sunt fundaşii Ivan Martic, Radoslav Dimitrov (ma intreb de ce dracu i-au facut contract pe 3 ani...), Răzvan Popa, Isaac Donkor, Florin Gardoş, mijlocaşul Ovidiu Bic, atacantul Andrei Cristea, în timp ce lui Matteo Fedele nu i se va mai prelungi împrumutul.
În schimb, Andrei Burlacu va fi împrumutat şi pentru stagiunea următoare. Atacantul moldovean nu a convins nici la Iaşi şi nici nu va mai fi jucător „under” din sezonul următor. Matteo Fedele va părăsi şi el gruparea din Bănie, el fiind împrumutat pentru acest sezon de la Foggia.

sursa: prosport

Daca pleaca toti acesti jucatori, in vara o sa avem nevoie de minim 10 transferuri...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

blixa
fanatic
fanatic

Mesaj de blixa » 16 Mai 2019, 09:06

Bobby, Rotaru a spus ca echipa are 5 milioane in cont. Mai vin vreo 5 pe Mitrita. Sezonul urmator se vor incasa vreo 3 milioane din diverse. Adunate fac vreo 13. Ai pe Bancu, Mateiu, Cicaldau, Koljic vandabili. Mai faci vreo 5 milioane pe astia. Sunt cati, 18? Cat a investit Rotaru? Vreo 15. 18-15 egal 3. Daca mai vinzi si societatea asociata marcii, care evolueaza in prima divizie si care mai are niste jucatori, valoreaza si asta ceva. Sa zicem, cu indulgenta, ca vreo 3-5 milioane. Iese pe plus lejer. Daca tu compari CFR cu Universitatea ca valoare... Ce drac sa mai zic?
Ce ma intereseaza ca Becali are bani mai multi? Daca Rotaru stia ca nu are, de ce s-a bagat? Spui acum ca vrea sa dea echipa, dar nu are cui. Oare?
Tu stii ca incearca, dar nu are cine sa ia echipa, ca s-au dat mai multi bani pe Cicaldau... Stii numai lucruri convenabile. Eu stiu ca vor oameni sa ia echipa, dar cere prea mult.
Ok, nu poate! Sa nu spuna ca ia titlul cu Papura la anul! Asta nu e comic, e batjocoritor la adresa prostilor care dau bani sa vada echipa. Singurii care baga bani in echipa din placere sunt suporterii. Nu ii poti batjocori cu declaratii gen Mititelu.
Ala spunea ca Universitatea e cea mai bogata echipa, ca a trecut terenurile in activele echipei. Asta spune ca e singura echipa care are 5 bulioane in cont. Iar in acest timp, presedintele spune ca nu stie care e bugetul... Ce dracu?!?!
Pe langa asta, tu stii cu siguranta ce a dat Varga pe echipa CFR, stii subteranele, stii ca el e sigur patronul. Stii atatea... Ba, tu stii ca poate unele lucruri se regleaza la septica intre astia? Vorbesti pentru prosti, tu...
S-a rupt Brazda.

marty
junior
junior

Mesaj de marty » 16 Mai 2019, 09:37

universitatea craiova continua sa fie tavalita in noroi in gesepe.articolul de azi loveste in prestigiul clubului.daca nici acum nu se iau masuri,inclusiv juridice impotriva detractorilor de la gesepe inseamna ca rotaru este interesat doar de banii pe care ii ia de la craiova.

si apropos de ce tot il ridica in slavi pe rotaru cativa lingai de-ai lui pe aici.ca a bagat milioane de euro.

rotaru a fost ales sa preia echipa dupa modelul becali sau gastii de la cfr cluj.adica sa cheltuiasca banii luati de la anrp! adica sa-i albeasca!
dar deocamdata pe asta il avem.dar am sentimentul ca am cazut din lac in put.

blixa
fanatic
fanatic

Mesaj de blixa » 16 Mai 2019, 09:52

Bobby, poate explici cum a functionat societatea cu 16 angajati in 2014, 23 in 2015 si 21 in 2016. Mai putini decat o echipa completa cu staff cu tot...
S-a rupt Brazda.

Închis