Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis
blixa
fanatic
fanatic

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Mesaj de blixa » 16 Mai 2019, 22:00

Adica un club nu-si asigura bunul? hahaha!
S-a rupt Brazda.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 16 Mai 2019, 22:32

blixa scrie:
16 Mai 2019, 22:00
Adica un club nu-si asigura bunul? hahaha!
Da bre, orice companie isi asigura bunurile, sa le zicem assets. Dar e o suma de bani separata de salariu. Eu am un salariu - compania care imi plateste salariul imi asigura si o asigurare de viata, de exemplu. Platita de ei 100 %. Capisci ? Doua chestii diferite. Pe mine ma doare la basca si nici nu stiu cit plateste compania pentru asigurarea mea de viata. Treaba lor.

blixa
fanatic
fanatic

Mesaj de blixa » 16 Mai 2019, 22:37

pai daca stii cu acuratete salariul si prima de instalare ale lui cristea, stii si cat e cuantumul asigurarilor. n-am zis nicio clipa ca ar fi inclusa in salariu.
si daca stii atatea, poate raspunzi la intrebarea cu numarul angajatilor la club. cum sunt platiti jucatorii, daca au contract de munca, de ce nu apar la angajati... li se face protectia muncii?
S-a rupt Brazda.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 16 Mai 2019, 22:40

Numarul angajatilor la club era 62, la 31 decembrie 2017.

blixa
fanatic
fanatic

Mesaj de blixa » 16 Mai 2019, 22:41

Ei, asta scrie pe net. include jucatorii, sau nu?
S-a rupt Brazda.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 17 Mai 2019, 01:23

O postare de pe https://www.facebook.com/GruppoMaxima/:

"CFR Cluj a castigat campionatul, in acest sezon,cu aproape tot lotul alcatuit din jucatori liberi de contract.
Concret, clujenii au adus 13 jucători în perioadele de transferuri din vară și din iarnă, iar dintre aceștia 10 au semnat din postura de fotbaliști liberi de contract, doi au fost luați împrumut și unul singur cumpărat (Bud, 20.000 euro catre Hermannstadt!).
Amintim asta pentru ca sunt multi care privesc jucatorii liberi de contract ca fiind '''ciumati''. Un jucator poate ramane liber de contract si pentru ca isi termina contractul si nu vrea sa prelungeasca, dorind un salariu mai bun, sau poate fi declarat liber de contract daca nu este platit mai multe luni si isi depune memoriu.
Nu asta e problema, ca sunt liberi de contract, ci ca sunt adusi unii care nu sunt suficient studiati, nu au atitudine, agresivitate pozitiva, personalitate. Aici trebuie sa lucreze oficialii nostri, la calitatea celor care analizeaza si propun jucatorii... Trebuie sa aduci jucatori de felul lui Pigliacelli, Cicaldau, Mateiu..etc, care ard pe teren, nu ''cuminti' si lipsiti de personalitate de felul lui Bic sau Mezza Colli, sa dam doar doua exemple.
La fel si cu varsta, o mare parte din jucatorii clujenilor au, incredibil, intre 31 si 37 de ani, vreo cinci titulari chiar peste 34....asa ca sa discutam de valoare, nu de varsta, este aiurea sa cataloghezi jucatori de 26-30 de ani ca ''dinozauri''.
Am precizat toate astea pentru ca, se pare, vom avea o campanie de transferuri fierbinte, posibil sa avem o echipa mult diferita fata de cea care termina acest sezon. Sa ne concentram in comentarii pe valoare, calitati si defecte, vara sunt multi jucatori care- si termina contractele si devin liberi. Pigliacelli si Martic sunt doua exemple ca se poate…"

Intrebare - si cel care a scris acest text este platit de Rotaru ? :-)

Sau unii au impresii de Coreea de Nord - daca cineva are alta opinie, alta decit masa de experti de tastatura, e automat platit de Rotaru...

SergyuR
fanatic
fanatic

Mesaj de SergyuR » 17 Mai 2019, 01:59

Bai hai sa fim si noi obiectivi o data. Pai il comparam pe Mrzljak care vine de la 5k pe luna cu alde Vinicius, Culio sau Arlauskis. Jucatori care au 20k cu siguranta. Unii chiar 30k. EI au bagat mana serios in buzunar, au facut echipa si au castigat doua titluri. Singurul necunoscut e Bordeianu cu care chiar au dat lovitura. In rest au doar jucatori unul si unul. Dovada e ca unul dupa care noi salivam nu are loc nici pe banca de rezerve la ei.
Alaturi de gloriile noastre! Alaturi de Stiinta!

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 17 Mai 2019, 04:35

Se cheama si scouting de calitate. Iti dau eu 3 exemple de jucatori de baza de la CFR pe care nimeni niciodata n-a platit vreo suma de transfer : Omrani, Vinicius si Camorra. Nu ca CFR n-a platit pentru ei - nici un club care i-a adus in cariera lor n-a platit nimic. Trebuie sa ai ochi la jucatori !

Eu nu cred ca Camorra, venit de la o retrogradata din prima liga portugheza, a primit 20 k pe luna la CFR. Probabil a primit un salariu OK la inceput - care a crescut in timp.

Daca ai ochi, aduci si un jucator de 5000 pe luna, care poate creste mult. Cam asta face Hagi. Trebuie sa te pricepi - la U Craiova baza e in paralelul Papura, scouterul de pe youtube.

Uite citeste povestea unui club de liga 3 din Anglia. Clubul asta gaseste tot felul de anonimi pe la 100k si ii vinde cu milioane in Premier League. La Craiova lipseste priceperea in industria numita fotbal. Asta e realitatea.

https://www.theguardian.com/football/20 ... -barry-fry

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 17 Mai 2019, 08:23

SergyuR scrie:
17 Mai 2019, 01:59
Bai hai sa fim si noi obiectivi o data. Pai il comparam pe Mrzljak care vine de la 5k pe luna cu alde Vinicius, Culio sau Arlauskis. Jucatori care au 20k cu siguranta. Unii chiar 30k. EI au bagat mana serios in buzunar, au facut echipa si au castigat doua titluri. Singurul necunoscut e Bordeianu cu care chiar au dat lovitura. In rest au doar jucatori unul si unul. Dovada e ca unul dupa care noi salivam nu are loc nici pe banca de rezerve la ei.
Ai perfecta dreptate, Sergiu. Un jucator vine pe 10000 si altul pe 30000.
Cfr a cheltuit f mult in acesti 2 ani.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

marty
junior
junior

Mesaj de marty » 17 Mai 2019, 11:01

ca sa fii yesman (lingau) nu trebuie neaparat sa fii platit ca sa te bucuri de apelativul asta!
multi romani au in adn gena de slugarnicie fata de stapanire.fie ea si la nivelul fotbalului.

revenind la fotbal,marioneta papi si-a aratat ieri adevarata fata! adica noi nu putem sa ne luptam cu fcsb privind repatrierea lui ivan sau in privinta unor transferuri? sau nu putem sa isi tina promisiunea vanzand doar un jucator pe sezon din cauza economiei de piata ? atunci de ce i s-a dat aceasta echipa gratis lui rotaru ?
avand dupa cum debiteaza rotaru 5 milioane de euro in cont.pe moment.pentru ce ii tii? sa scapam de retrogradare pana in 2022 ?!
ca doar se asteapta alte milioane pe mitrita! cand or veni?! observ ca transferul lui stanciu a fost un fiasco.sa nu fie si al lui mitrita!

cu alde vladoiu,borta ,briceag,sau cu centralii thiago si kelici nu poti sa aspiri macar la pof,dar sa iei campionatul asa cum stipuleaza stapanul!
cu baicu am inceput campionatul,cu baicu il terminam! numai ca intre timp stapanul a incasat ( va incasa) multe milioane de euro pe baluta,screciu,gustavo,mitrita si a adus cu doua exceptii ciurucuri de second hand!

acum cativa ani eram atacat de gasca pro mititelu ca ii subminez autoritatea patronului mitichelul pe forum.acum observ ca acea gasca s-a transformat in avocatul lui rotaru si il ataca pe mitichelu'!

rotaru nu s-a tinut de cuvant nici in privinta lamuririi la uefa a palmaresului, universitatea craiova avand un coeficient execrabil.adica al tarii.
nu mai vorbim ca in tara echipa este numita ori csu ori craiova...
mai mult s-a angrenat in procesul ridicol initiat de clubul sportiv al lui badea! ce treaba aveam ca sa obtinem momentan palmaresul pana in 2016?! deocamdata nu putem sa-l avem decat pana in 1991! restul il preluam cumparandu-l ! dar daca te reprezinta un avocat-politician ?!
in fapt avem marca ,avem palmaresul!
ps.cfr a avut bani pentru ca instanta a incuvintat iesirea din insolventa, exonerand-o de plata a milioane de euro!
deh! protocoalele...

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 17 Mai 2019, 11:54

marty scrie:
17 Mai 2019, 11:01

acum cativa ani eram atacat de gasca pro mititelu ca ii subminez autoritatea patronului mitichelul pe forum.acum observ ca acea gasca s-a transformat in avocatul lui rotaru si il ataca pe mitichelu'!
Acum ani de zile NU aveai cont pe forum. Nu ne-ai lamurit cine esti ...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

marty
junior
junior

Mesaj de marty » 17 Mai 2019, 12:54

BA AVEAM din 2005 parca! just ma stie si de pe onlinesport,iar alex.p. ca mare suporter al stiintei!
oricum nu prea am timp sa intru pe aici.dar ca suporter al universitatii craiova am dreptul sa-mi spun parerea.chiar daca politrucii stapanului ma contreaza!
si am afaceri ceva mai mari ca o ...gogoserie (!),ca tot este la moda comparatia indusa pe aici de cunoscatori!

ps macar sa vina bergodi si sa-l aduca si pe fabbrini cu el.ca si la el suntem a 2 a spita la roata dupa catelusi.
daca nu suntem in stare sa platim 15 000 de euro pe cap de fotbalist mai poti sa ai pretentii la rezultate bune?!

SLH
fanatic
fanatic

Mesaj de SLH » 17 Mai 2019, 13:17

Eu cred ca e normal sa ne faca si dinamo, nu doar City in lupta pentru Fabbrini. Si javrele au avut anul asta incasari mai mari din vanzarile de jucatori, bilete si drepturi TV.

marty
junior
junior

Mesaj de marty » 17 Mai 2019, 13:29

si apropos de SLH!

nu ai nevoie de aprecierea mea,dar faci un lucru extraordinar! scuza-ma daca te-ai simtit lezat.a fost un raspuns al meu precipitat.
eu am facut acea afirmatie doar ca am fost dezamagit ca s-au imputinat steagurile in adevarata peluza. nu cred ca dormundul face asemenea selectii...
dar ma rog,regulile sunt reguli!

blixa
fanatic
fanatic

Mesaj de blixa » 17 Mai 2019, 13:38

Nu stiti nimic! Si cu Fabbrini ne putem pacali. Putem sa-i dam 1500 la inceput si sa crestem salariul. Scouterii! Scouteri, scrutati zarile! Gasiti jucatorii curati, luminati, ca argintul strecurati! Jucatorii sa fie iuti, sa friga dusmanull! Jucatorii sa fie lipiciosi, sa nu piarda mingea! jucatorii sa fie nascuti de fotbalista fecundata de un atlet. Sa fie nascut cu aparatori la tibie si cu manusi in mana. Sa nu bea, sa nu fumeze, sa nu manance, sa fie gratis. Si peste o zi sa-l vindem ca echipa din liga a treia cu milioane! Milioane! Milioane! Scouteri, raspanditi-va in cele puncte cardinale si fiti mai ageri ca ai cfr-ului, mai priceputi ca ai Viitorului! Bravo, scouteri! Zgaiti-va bine dupa jucatorii cei mai valorosi, ascunsi in cea mai neagra saracie de fotbal... Si Rotaru sa ramaie curat, luminat, ca Maica Precista din cer ce mi l-a lasat...
Vazui ca dam lovitura! Luam pe Bergodi. Antrenorul de la echipa de pe locul 11, fara alte oferte din tara, e in discutii cu clubul nostru. adevarat lovitura! Nu zic, e cea mai buna varianta posibila intre cele enumerate, dar astia din presa sunt tembeli rau. Parca i-l furam pe Bergodi unei rivale...
S-a rupt Brazda.

Închis