Pregatirea de vara 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce sperante aveti de la noul sezon 2019-2020?

Poll ended at 04 Iul 2019, 16:53

Titlul si Cupa
12
24%
Locul 2-3
6
12%
Calificarea in Play-Off
17
33%
Playout
16
31%

Total votes: 51

Bobby
fanatic
fanatic

Re: Pregatirea de vara 2019/2020

Mesaj de Bobby » 17 Iul 2019, 19:31

@ REN, vezi ca banii dati de Hagi sa-l aduca inapoi pe Ianis de la Fiorentina erau de fapt, in mare, banii platiti de Fiorentina sa-l cumpere initial pe baiatul regelui.

Ai dreptate cu site-ul 3minute.net. Ideea e ca acel comision mare catre Bogdan exista - se spune ca de aceea a fost invitat sa plece de la club. Multe dedesubturi nu se scriu in media.

Inteleg intrebarea ta - de ce sa mai vinzi, daca ai vindut in ultimele 12 luni ? Habar nu am ca nu conduc eu acest club. Dar ideea e ca daca eu as conduce acest club si daca as primi o oferta excelenta pentru un jucator, as lua-o in considerare. Mai poate progresa acel jucator - ca valoare in liga 1 ? In fiecare an jucatorul imbatrineste - mai pot primi acei bani in 6-12 luni ? Mai doreste jucatorul sa stea la Craiova ? Exista un virf de market value pentru un jucator.
Steaua Rosie Belgrad a vindut doi jucatori de 19 ani in aceasta vara. Asta inseamna ca scheletul echipei, cu jucatori mai experimentati, inca este acolo.

Pina la urma e un studiu de optimizare la fiecare club intre a genera venituri si de a ramina undeva pe orbita performantei. Banii din vinzari de jucatori sint siguri; performanta mai depinde si de noroc, de o bara, de o tragere norocoasa la sorti.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 17 Iul 2019, 20:33

Vanzarea lui Screciu a fost urata, foarte urata
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

inter
suporter
suporter

Mesaj de inter » 17 Iul 2019, 20:42

Bobby scrie:
17 Iul 2019, 19:31

Steaua Rosie Belgrad a vindut doi jucatori de 19 ani in aceasta vara. Asta inseamna ca scheletul echipei, cu jucatori mai experimentati, inca este acolo.
nu te stiam fan Delje ..... in cazul asta nu stiu de ce il compari pe Vladan Milojević cu papula ???

asta macar ia dat un 2-0 lui Kloop .... papula dormea la meciul ala!

Thunder
fanatic
fanatic

Mesaj de Thunder » 17 Iul 2019, 22:32

R.E.N. scrie:
17 Iul 2019, 15:39
@ Thunder

daca tie ti se pare ca a castiga o data un campionat de desculti inseamna performanta, felicitari. inseamna ca performanta au facut unirea urziceani, otelul galati, astra. mai mult, otelul a jucat si in champions league un sezon. performanta, nene. eu sper ca la un moment dat echipele romanesti o sa vrea mai mult de atat. din nefericire, singurul care vrea mai mult e jiji, caruia i-a si iesit pana cand a ajuns la concluzia ca poate sa fie antrenor, manager, preparator fizic, tactician si imparat.
Pai amigo, e performanta, ca-n campionatu` ala de desculti joci si tu! Tu esti descultu` fudul, ca te dai contestatar la titlu` da mai sus de locu` 3 nimic niciodata!

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 17 Iul 2019, 22:46

LiviuB scrie:
17 Iul 2019, 20:33
Si cred ca vor mai urma cedari de jucatori foarte tineri - daca se primesc oferte foarte bune. Ce facem cu Mihaila, Baicu si Baiaram - toti jucind pe acelasi post ? Dar cu Borta, Vladoiu si Sirbu - trei copii toti pe postul de fundas dreapta. Nu e usor de gestionat.

La vinzari depinde mult si de ceea ce vor jucatorii. Omrani n-a vrut sa plece in China - desi primea salariu foarte mare si CFR scotea citeva milioane.

Pe de alta parte, am mai scris, e prima data in 25 de ani cind se face fotbal cinstit in Craiova. In trecut, se facea o noua firma la citiva ani - de fapt un nou club - si firma precedenta era lasata sa moara plina de datorii. Acum se incearca sa se faca totul la vedere - dar nu cred ca actionarii clubului detin reteta perfecta de succes. Mi se pare ca incearca sa tina clubul in viata si incet-incet sa se dezvolte folosind banii din vinzari.

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 18 Iul 2019, 00:21

Bobby, oricat ai vrea sa cresti, la Craiova acest proces este stopat din vina patronului. Motivele sunt multiple:
- 80% dintre angajati sunt niste "Yes-men"-i, fara nicio treaba cu fotbalul de performanta;
- Papura, ca solutie pe banca, e cea mai proasta alegere - Dantes a motivat asta foarte bine in ultimul articol https://craiova-maxima.ro/papura-dusmanul-poporului/
- Nu poti sa ai continuitate in teren si rezultate in campionat/cupele europene daca nu treci tot clubul la nivelul urmator: antrenori, angajati, salarii, facilitati, PR, marketing, etc.

Ori pentru asta trebuie sa stopezi plecarile jucatorilor si, ce e cel mai important, sa aduci bani de acasa. Nu poti continua cu unul ca Papura pe banca, urat de public si nerespectat de jucatori (respectul se castiga, nu se impune de patron prin veniri in vestiar). Nu poti sa continui sa produci tineri, dar sa nu-i ajuti sa faca pasul spre fotbalul mare. Nu mai merge cu persoane ce-ti picura venin in ureche, dar in acelasi timp iti golesc buzunarele.
Trebuie vorbit la modul cel mai serios cu jucatorii, sa vada cine vrea sa ramana si cine vrea sa plece. Iar cei care raman trebuie sa stie ca vor pleca numai daca vine o oferta imensa pentru ei, altfel sunt netransferabili minim 2 sezoane. Nu poti sa faci performanta cu jucatori ce se gandesc numai la plecare (a se vedea cazul lui Baluta sau Ivan).
Apoi trebuie sa faci curatenie in organigrama clubului, iar asta se poate face numai in baza unui audit extern. Nu poti sa-l intrebi pe Papura, pe MP sau pe Costesin cine e apt sa ramana si cine nu, pentru ca fiecare are oamenii lui pe care si-i protejeaza.
Pasul urmator este aducerea de personal serios pentru pozitiile vacante. Ca antrenori eu as aduce numai straini, pentru toate grupele de copii si juniori.
Iar ultimul pas ar trebui sa fie implementarea aceleiasi strategii de joc, de la echipa mare pana la grupa celor mai mici juniori, cum a facut Ajax si, ulterior, a copiat Hagi.
Nu sa vina Borta de la echipa a doua si sa nu stie exact ce trebuia sa faca Martic meci de meci...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 18 Iul 2019, 06:22

Ce zici tu inseamna o reconstructie a clubului. Si mai inseamna vreo 15-20 milioane de Euro bani adusi de acasa. Nu cred ca actionarii clubului au acesti bani la dispozitie - sa fim realisti. Porumboiu si Iancu au bagat sume mari de bani si s-au ales cu nimic. Unul - falimentul, altul - puscaria.

Nu ca nu mi-as dori aceste investitii - dar bazindu-ma pe ce stiu despre afacerile lui Rotaru si Andrici, nu vad de unde ar veni acesti bani.

P.S.1 Tu crezi cineva ar cumpara clubul in momentul de fata, cu toate nebuniile boovene de prin presa si tribunale ?

P.S.2 Ce se intimpla daca la anul noua conducere a orasului il lasa pe Mititelu la stadion ? Cam toti politicienii din "opozitie" deja au promis asta. Faptul ca booveanul fura un brand aflat in proprietate publica, faptul ca a lasat vechiul stadion si cantonamentul in ruine (toate refacute din bani publici), faptul ca firmele lui au datorii uriase pentru folosinta vechiului stadion nu conteaza pentru mai toti politicienii din Banie. In aceste conditii, tu ai mai aduce bani de acasa sau te-ai gindi sa stringi bani ca sa tii clubul in viata cel putin ?

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 18 Iul 2019, 09:16

Eu as aduce bani de acasa si as forta o calificare sezonul asta in grupele EL si câștigarea campiontului pentru a juca in CL sezonul viitor. In plus, una e sa vinzi un jucator de care nu a auzit nimeni in competitiile europene si alta e sa vinzi un jucator cu prezenta constanta in aceleasi cupe.
Insa pentru asta ai nevoie de minim 3 jucatori foarte buni si un antrenor.
Antrenorul nu ar fi o problema, intrucat Satana (desi nu-l înghit!), pare omul potrivit pentru asta si este liber de contract.

Redmi Note 7 (Tapatalk)

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Thunder
fanatic
fanatic

Mesaj de Thunder » 18 Iul 2019, 12:08

Bobby scrie:
18 Iul 2019, 06:22
P.S.2 Ce se intimpla daca la anul noua conducere a orasului il lasa pe Mititelu la stadion ? Cam toti politicienii din "opozitie" deja au promis asta.
Pai cred si eu daca roty de 7 ani promite titlu` si nimic nu se-ntampla… La ce impotenti sunt astia mira-m-as sa nu inceapa iar ajica cu stati ca va fac io echipa si ajungem iar in champions league...

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 18 Iul 2019, 14:07

...Thundere, eu te cred ca Rotaru ti-a promis titlul acum 7 ani, in liga a 2-a. Intrebarea e: tu ai asteptat sa se intample?...

sorinyki
suporter
suporter

Mesaj de sorinyki » 18 Iul 2019, 14:12

Gata, GSP ne zice "U Craiova"! :)

le_boc
junior
junior

Mesaj de le_boc » 18 Iul 2019, 15:18

Noile poze ale jucătorilor + lot actualizat pe site-ul oficial - http://www.ucv1948.ro/echipa

gsm
fanatic
fanatic

Mesaj de gsm » 18 Iul 2019, 15:47

Qaka, ivanov, baiaram, constantin, serban, marinescu, nu sunt trecuti

Icata
nou pe forum
nou pe forum

Mesaj de Icata » 18 Iul 2019, 16:18

Qaka si cu Baiaram sunt pe site !

calugaru' vaxile
membru
membru

Mesaj de calugaru' vaxile » 18 Iul 2019, 16:41

Bobby scrie:
17 Iul 2019, 22:46
LiviuB scrie:
17 Iul 2019, 20:33
Si cred ca vor mai urma cedari de jucatori foarte tineri - daca se primesc oferte foarte bune. Ce facem cu Mihaila, Baicu si Baiaram - toti jucind pe acelasi post ? Dar cu Borta, Vladoiu si Sirbu - trei copii toti pe postul de fundas dreapta. Nu e usor de gestionat.

La vinzari depinde mult si de ceea ce vor jucatorii. Omrani n-a vrut sa plece in China - desi primea salariu foarte mare si CFR scotea citeva milioane.

Pe de alta parte, am mai scris, e prima data in 25 de ani cind se face fotbal cinstit in Craiova. In trecut, se facea o noua firma la citiva ani - de fapt un nou club - si firma precedenta era lasata sa moara plina de datorii. Acum se incearca sa se faca totul la vedere - dar nu cred ca actionarii clubului detin reteta perfecta de succes. Mi se pare ca incearca sa tina clubul in viata si incet-incet sa se dezvolte folosind banii din vinzari.
se face fotbal "cinstit" din punct de vedere contabil. clubu' NU e cinstit cu fanii. daca ar fi cinstiti, ar spune "incercam locu' 4 anu' asta. locu'4 e obiectivu', tot ce e in plus e bonus". da' sigur, nu suna asa bine ca #bataliapentrutilu.

ceea ce nu intelege neamarcel ca vin mai multi suporteri pe stadion pentru un obiectiv cinstit decit pentru o himera. cirtu pare a fi primu' care incepe sa se trezeasca, am vazut interviu la teveu cind incepea (!!) sa spuna ca nu avem lot de titlu. sa vedem daca e doar un efort individual sau e mai mult

Închis