[Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Cate puncte castigam cu Astra in Banie?

Poll ended at 23 Aug 2019, 22:50

3 puncte, Corneluș ii dă decisiva lui Alexa
17
55%
1 punct, Alexa o face mândră pe Prodanca
4
13%
0 puncte, Alexa ii dă "blue screen" calculatorului cuantic Papi
10
32%
 
Total votes: 31

u2blue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1858
Membru din: 25 Sep 2005, 15:52

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de u2blue » 24 Aug 2019, 13:39

cortinadampezzo scrie:
24 Aug 2019, 11:08
Principalul rival la titlu e , gazonul
Epic, dupa gol citesti pe buzele lui Bancu : "-Tu-ti fotbalu ma-ti"
spune tot
Sunt de accord cu ce zicea Mirko. Bancu e cel mai bum jucator din țară. Dar nu numai atat.
Bancu după mine este cel mai reprezentativ jucator al Craiovei in al doilea deceniu al secolului XXI. Un jucator extraordinar de subevaluat pt ca e modest, de bun simț si realist. Dacă avea un antrenor gen Lucescu in parcursul lui era f departe acuma. Si așa ... sa ne bucurăm de el. Dacă cu el in teren luăm titlul ... devine legendă.

Nu degeaba i-am scris pe ghips cand si-a rupt piciorul.

calugaru' vaxile
membru
membru
Mesaje: 218
Membru din: 17 Iul 2019, 18:49

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de calugaru' vaxile » 24 Aug 2019, 15:45

meci chinuit, aia au fost peate noi. nesincronizari in aparare (la penalty). ce cauta balasa pe post de virf? mihaila dezamagitor azi, parca bause toata noaptea. bancu e clar ca e ceva intre mitrita si cicildau, in nici un caz fundas. cicildau e peste hagi jr. barbut e rapid si cam atit. pigli la penalty l-a lucrat pe ala, s-a facut ca se duce in stinga si s-a dus in dreapta (reparatie penalty aparat dupa ce echipa a doua a ratat unu' in prima repriza).

tactica de joc ... aaaa ... mda ... lunga si p-a doua

Avatar utilizator
valynet
membru
membru
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2018, 14:26

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de valynet » 24 Aug 2019, 16:05

calugaru' vaxile scrie:
24 Aug 2019, 15:45
ce cauta balasa pe post de virf?
Probabil te referi la incursiunea lui Balasa, cand a plecat din propriul careu cu mingea la picior pana la 20 m de poarta adversa, i-a pasat lui Bancu si apoi a continuat urcarea pana la coltul scurt, unde centrarea lui Bancu l-a lovit in spate. Mie mi-a placut maxim faza aceea, este fix genul de fundas de care aveam nevoie, care sa te scoata din rutina paselor laterale si cu portarul. A parut o faza in genul Mirel Radoi. Genul asta de faze destabilizeaza mult apararea adversa.
Offense sells tickets, Defense wins championships.

calugaru' vaxile
membru
membru
Mesaje: 218
Membru din: 17 Iul 2019, 18:49

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de calugaru' vaxile » 24 Aug 2019, 16:24

la aia ma refer. bine, genial daca merge, fatal daca pierde mingea. daca ii zice antrenoru' ca e ok, fie. daca e nedisciplinat tactic nu e bine. acu', probabil o fi vrut sa impresioneze la debutu' pe oblemenco. ce m-a deranjat la faza aia e ca aia din atac au cam stat si s-au uitat la balasa cum pleca pe contraatac. ar fi trebuit sa preia ei.

am uitat sa spun ca mihaila creca a baut cu markovici. ca si-ala juca in alt meci.

Avatar utilizator
valynet
membru
membru
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2018, 14:26

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de valynet » 24 Aug 2019, 16:38

Si la FCSB, Balasa urca des in careul advers. Si nu doar la fazele fixe. La fel de mult se implica si Planic pe jocul ofensiv. Tare mult mi-as dori sa calce si Planic pe bec si sa il dea becali la schimb cu... sa zicem Briceag.
Offense sells tickets, Defense wins championships.

calugaru' vaxile
membru
membru
Mesaje: 218
Membru din: 17 Iul 2019, 18:49

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de calugaru' vaxile » 24 Aug 2019, 16:45

o fi oieru' asa prost? 😂 de fapt, creca e. orice ar fi, la portari NU facem schimb. pretenii stiu de ce

ca veni vorba, pigli imi aminteste de copilarie, cind jucam nu cu "portar" ci cu "portar-inaintas" sau asa ceva

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de Bobby » 24 Aug 2019, 21:18

Citeva observatii de la meci :

- nu a fost penalty la acea faza din prima repriza; baiatul de la Astra a jucat teatru si l-a pacalit pe arbitru;
- parte din gol e vina portarului de la Astra; dar executia lui Bancu a fost de super clasa;
- uitati-va la pasa lui Cicaldau de la gol - o pasa de maestru, cu piciorul sting (Cicaldau e dreptaci; Cic avea timp sa preia si sa paseze cu piciorul lui de baza dar a dat-o perfect cu stingul; fotbalist - nu jucator de fotbal;
- am fost cam morti pe teren desi asta a fost primul meci de la inceputul campionatului in care echipa a avut mai multe zile de odihna;
-Bancu a jucat toate meciurile alea din 3 in 3 zile si pare si acum cel mai in forma jucator al Craiovei ! Ce calitati fizice si tehnice are baiatul asta - intr-o alta lume l-as fi vazut in Craiova Maxima; la Atena a alergat 13 km in acel meci (!) - la citeva zile a fost cel mai bun om al nostru la Botosani. Am impresia ca e pe primul loc in echipa la goluri si pase de gol in acest inceput de sezon (cred ca are 3 goluri si o pasa de gol, Roman are si el 3 goluri, dar nu cred ca are assist) - desi e irosit ca fundas stinga. Sa-i facem statuie - si nu e gluma.
Last edited by Bobby on 24 Aug 2019, 21:23, edited 2 times in total.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de Bobby » 24 Aug 2019, 21:20

valynet scrie:
24 Aug 2019, 16:38
Si la FCSB, Balasa urca des in careul advers. Si nu doar la fazele fixe. La fel de mult se implica si Planic pe jocul ofensiv. Tare mult mi-as dori sa calce si Planic pe bec si sa il dea becali la schimb cu... sa zicem Briceag.
Ridem, glumim - dar Briceag a fost la un pas sa ajunga la FCSB vara trecuta. Nu e gluma. Vara trecuta oierul avea nevoie de fundas stinga si a oferit 100 k sa-l imprumute pe Briceag. Totul a cazut pentru ca Briceag fusese folosit in cupele europene de catre Mangia - nu mai putea juca la FCSB in EL. Asa a ajuns Stan la FCSB.

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1182
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de sorinyki » 24 Aug 2019, 21:54

Clujul cu rezervele! E greu cu titlul anul asta!

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de Bobby » 24 Aug 2019, 22:28

Asta inseamna sa ai un club profesionist, cu antrenor de top ! Vorbesc de Cluj. Mare favorita la titlu - doar ei sa piarda acest titlu, nici o alta echipa din Romania nu se poate atinge de ei in acest sezon.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de alex.p » 25 Aug 2019, 00:00

Eu zic ca nu e chiar asa sperietoare Clujul. E clar ca au o strategie clara, si o aplica, dar mie mi se pare ca sunt la varful de forma (parte a strategiei lor, jucatorii sa fie in varf de forma sa intre in grupe, sa ia $$$), pe care probabil il mai duc 2-3 saptamani, apoi incep sa schioapete . Eu zic ca nu au cum sa reziste fizic, mental la jocuri din 3 in 3 zile cum o sa aiba toata toamna.

Pentru noi acum e important sa stam aproape de ei, campionatul se decide in play-off, adica dupa 1 perioada completa de transferuri si pregatire cu Piturca. Daca intram in playoff in maxim 3 puncte de ei, nu ii mai vad favoriti.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk


calugaru' vaxile
membru
membru
Mesaje: 218
Membru din: 17 Iul 2019, 18:49

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de calugaru' vaxile » 25 Aug 2019, 02:44

poate ca frinele se intind prea mult financiar si intra iar in insolventa ;)

Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de Augustus Caesar » 25 Aug 2019, 06:33

Bobby scrie:
24 Aug 2019, 22:28
Asta inseamna sa ai un club profesionist, cu antrenor de top ! Vorbesc de Cluj. Mare favorita la titlu - doar ei sa piarda acest titlu, nici o alta echipa din Romania nu se poate atinge de ei in acest sezon.
Hai sa-i lasam pe franari si sa nu ne mai umezim atat privind ce fac altii; daca le intrau botoseilor vreo doua ocazii din cele care le-au avut la 0-0 nu se supara nimeni si nu se stie cum se termina. In sfarsit, campionatul e lung si parerea mea este ca e devreme sa faci o ''mare favorita'' acum; il stim toti pe Dan P cat de imprevizibil este si cat isi doreste sa ajunga si el in fotbalul englez asa ca :) ''la un semn deschisa-i calea si..." stim si ca echipa este de aceeasi varsta cu mamaia, in sfarsit...stim multe. Chiar daca statistic echipa care intra de pe primul loc in p-off castiga titlul, eu cred mai degraba ca daca reusesti sa atingi varful de forma in p-off ai sanse la fel de importante.
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de gogu2005 » 25 Aug 2019, 09:30

calugaru' vaxile scrie:
24 Aug 2019, 16:24
la aia ma refer. bine, genial daca merge, fatal daca pierde mingea. daca ii zice antrenoru' ca e ok, fie. daca e nedisciplinat tactic nu e bine. acu', probabil o fi vrut sa impresioneze la debutu' pe oblemenco. ce m-a deranjat la faza aia e ca aia din atac au cam stat si s-au uitat la balasa cum pleca pe contraatac. ar fi trebuit sa preia ei.

am uitat sa spun ca mihaila creca a baut cu markovici. ca si-ala juca in alt meci.
Markovic a jucat excelent. E bataios, are ambitie si curaj. Se vede ca nu are trac, dacar ar prinde mai multe minute ar ajunge golgheter. Este peste tot ce avem acum in lot. Si cel mai important are rautatea specific olteneasca. Daca am mai avea 3-4 jucatori cu rautatea asta am avea primul loc asigurat. Atitudinea face diferenta in fotbalul modern.
CRAIOVA NESUPUSA

iuli

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de iuli » 25 Aug 2019, 10:39

u2blue scrie:
24 Aug 2019, 13:39
cortinadampezzo scrie:
24 Aug 2019, 11:08
Principalul rival la titlu e , gazonul
Epic, dupa gol citesti pe buzele lui Bancu : "-Tu-ti fotbalu ma-ti"
spune tot
Sunt de accord cu ce zicea Mirko. Bancu e cel mai bum jucator din țară. Dar nu numai atat.
Bancu după mine este cel mai reprezentativ jucator al Craiovei in al doilea deceniu al secolului XXI. Un jucator extraordinar de subevaluat pt ca e modest, de bun simț si realist. Dacă avea un antrenor gen Lucescu in parcursul lui era f departe acuma. Si așa ... sa ne bucurăm de el. Dacă cu el in teren luăm titlul ... devine legendă.

Nu degeaba i-am scris pe ghips cand si-a rupt piciorul.
Bancu si Alex Mateiu,oamenii pe care trofeul ala din vara lui 2018 i-a adus in galeria selecta de fotbalisti ai Universitatii Craiova!Acolo unde nu mai intrase nimeni din 94.

Închis