Victor Pițurcă

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Victor Pițurcă

Mesaj de DeuxEx » 24 Aug 2019, 12:00

Victor Pițurcă s-a născut pe 8 mai 1956, în comuna Orodel, Dolj. Și-a făcut junioratul la Universitatea Craiova, între 1970-1974, arătându-și talentul înnăscut și determinarea pe teren care l-au adus în lotul de seniori al Universității în 1975.
Pițurcă a făcut inițial parte din lotul echipei Viitorul Scornicești ca apoi să fie transferat la marea echipă a Stelei, care în 1986 câștiga Cupa Campionilor Europeni, în premieră pentru un club din Estul Europei. A câștigat de asemenea Supercupa Europei la Steaua, după un meci din 1987 cu Dinamo Kiev.
În sezonul 1987-1988, Victor Pițurcă a marcat 34 de goluri în Campionatul României și a câștigat trofeul „Gheata de Bronz” a Europei, fiind devansat de către turcul Tanju Çolak (Galatasaray Istanbul) - 39 de goluri, și de danezul John Eriksen (Servette Geneva) - 36 goluri.

Ca antrenor, a pregătit Universitatea Craiova, cu care a obținut locul 2 în campionat, apoi echipa națională de tineret Under 21 a României, cu care a reușit calificarea la Campionatul European din România din 1998.
Numit selecționer al echipei naționale, a reușit calificarea la Campionatul European de fotbal din 2000, dar a fost demis în urma unui conflict cu unii jucători importanți ai naționalei, printre care Gheorghe Hagi.
După aceea, a pregătit Steaua București cu care a obținut un titlu național, în sezonul 2000-2001. Datorită unui conflict cu patronul clubului, George Becali, Pițurcă a demisionat în 2002. În 2004 a fost numit din nou selecționer al echipei naționale de fotbal a României, cu care a reușit calificarea la Campionatul European de fotbal din 2008 (la 8 ani de la ultima calificare a acesteia la un turneu final), după ce a condus naționala română la prima sa victorie din istorie într-un meci împotriva Olandei. La turneul final Euro 2008, echipa antrenată de Pițurcă a făcut parte dintr-o grupă foarte puternică, pe care a terminat-o pe locul al treilea, după două egaluri cu Franța și Italia și o înfrângere în fața Olandei.

Preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din 2010 au început dezastruos pentru naționala condusă de Pițurcă, echipa suferind o înfrângere 0-3 cu Lituania, și reușind un egal cu Franța și o victorie la limită în Insulele Feroe. După ce primele două meciuri din primăvara lui 2009, contra Serbiei și Austriei s-au terminat și ele cu două înfrângeri, Pițurcă a fost demis la 9 aprilie 2009 de la echipa națională a României.
În iunie 2010, Pițurcă a revenit la Steaua, preluând funcția de manager general. A schimbat din temelii lotul Stelei, dar după un început fast de sezon, cu două victorii în două meciuri, un nou record personal, a demisionat din funcție. La 26 august 2010, Pițurcă a acceptat postul de manager al clubului FC U Craiova. La 11 ianuarie 2011 a fost suspendat de către consiliul de administrație al echipei.

La 15 iunie 2011 a fost prezentat în funcția de selecționer al echipei naționale de fotbal a României la Casa Fotbalului. A fost a treia lui numire la națională. Contractul a intrat în vigoare pe 1 iulie 2011. La 16 octombrie 2014 Federația Română de Fotbal și Victor Pițurcă au reziliat de comun acord, contractul privind postul de selecționer al echipei naționale a României,] ca imediat după aceasta Pițurcă să devină antrenorul clubul Ittihad FC, din Arabia Saudită, cu care a semnat un contract pe doi ani.
Incepand cu 22.08.2019, Victor Pițurcă este numit manager general al clubului Universitatea Craiova.

sursa: wikipedia
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de DeuxEx » 25 Aug 2019, 07:45

Bobby, ceva relevant legat de Pițurcă si de fotbal nu puteai sa postezi? Mi-e indiferenta viata particulara a celor care joaca sau antreneaza Craiova.
Iar povestea asta cu cazinoul imi da speranțe ca VP666 e in stare de orice ca sa castige, e omul potrivit sa se bata la campionat...

Redmi Note 7 (Tapatalk)

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de Bobby » 25 Aug 2019, 08:39

Am pus acele linkuri pentru cei mai tineri. Spuneau unii pe aici ca e OK ca Piti a trisat la cazinou. Nu a fost OK - a fost o golanie si o inselaciune. Asta arata cite ceva despre caracterul omului...

In ceea ce priveste zona de fotbal, ca antrenor de club Piti are un palmares modest in 25 de ani de cariera - 1 titlu de campioana in Romania (cit Stoichita si Cirtu). Are destule locuri 2 in liga 1 in palmares (3) - insa doar un titlu. A antrenat in peste 210 jocuri echipe de club. Mai bine de jumatate din aceste meciuri au fost pe banca Stelei, intr-o perioada in care Steaua era numarul 1 in Romania. Desi a antrenat citiva ani Steaua, cu presa & arbitrii/sistemul & impresarii & acces la cei mai buni jucatori din Romania, a reusit doar un titlu.

Eu cred ca e bine sa avem low expectations ca sa nu intram in depresie daca treaba nu merge. Desi Mangia si-a atins limitele la Craiova - sint curios daca Piti reuseste in primul an ceea ce a reusit Mangia in primul an la Craiova : locul 3 si cupa Romaniei.

Piti este cel mai important selectioner al Romaniei din ultimii 20 de ani - clar. A antrena o echipa nationala e una - a antrena o echipa de club e alta.

P.S. Inca o perspectiva istorica. Craiova n-a facut niciodata performante, zic eu, cu antrenori veniti pe cai mari in Banie. Ca exemplu, sa nu uitam ca in 1996 am avut la Craiova un antrenor castigator de Champions League si cinci titluri de campion al Romaniei in palmares - Emerich Ienei : a fost demis dupa 10 meciuri.

Avatar utilizator
valynet
membru
membru
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2018, 14:26

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de valynet » 25 Aug 2019, 10:09

Victor Piturca este un foarte bun strateg, dovada ca a avut rezultate ca selectioner, unde se stie ca nu ai foarte mult timp sa lucrezi cu jucatorii, nu e timp pentru automatisme etc. El si-a primit multe critici pentru selectii si din aceasta cauza, pentru ca nu aducea tot timpul jucatorii care pareau in cea mai buna forma, ci mereu era orientat spre jucatorii mai inteligenti, care sunt capabili sa inteleaga si sa puna in practica ce le cerea el. Piturca este atent la toate detaliile. E de notorietate meciul crucial cu Olanda cand i-a adus in mlastina de la Constanta pentru a putea contracara jocul lor de pase foarte bun. Eu cred ca de data asta va avea rezultate cu Universitatea Craiova, pentru ca avem in lot multi jucatori inteligenti, care pot pune in practica o tactica de joc.
Offense sells tickets, Defense wins championships.

LiviuB

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de LiviuB » 25 Aug 2019, 11:31

Bobby, vezi ca gresesti, Jenei a fost numit secretar de stat la ministerul sportului. Pe vremea lui aveam un joc f bun

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de alex.p » 25 Aug 2019, 13:50

Dar de ce nu pui Bobby si rezultatele de la echipele nationale? Fara sa o bagi pe aia cu jocul inestetic, ca tu il vrei pe Petrescu.

Iar nu ies mesajele bine daca bagi tot adevarul? Plus ca mi se pare josnic sa incepi topicul cu ceva complet pe langa subiect, care tine de viata personala, nu de fotbal.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk


s9k3k3-
membru
membru
Mesaje: 138
Membru din: 22 Aug 2019, 15:37

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de s9k3k3- » 25 Aug 2019, 15:48

alex.p scrie:
25 Aug 2019, 13:50
Dar de ce nu pui Bobby si rezultatele de la echipele nationale? Fara sa o bagi pe aia cu jocul inestetic, ca tu il vrei pe Petrescu.

Iar nu ies mesajele bine daca bagi tot adevarul? Plus ca mi se pare josnic sa incepi topicul cu ceva complet pe langa subiect, care tine de viata personala, nu de fotbal.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
el asa e obisnuit.
Lasa, e ok si asa, un escroc fara rezultate la Universitatea Craiova antrenor! Important e sa ne concentram pe viitor si sa vedem ce jucatori o sa vina

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de cortinadampezzo » 25 Aug 2019, 17:53

Pitruca a vorbit cu Badea
„Din câte am înţeles, primarul Craiovei (n.r - Mihail Genoiu) a luat decizia să schimbe gazonul. El a fost într-o perioadă de garanţie, erau anumiţi factori care ţineau de acest contract.
În momentul actual a expirat acest contract şi probabil se va lua decizia schimbării lui cât mai rapide. Să mergi la un stadion de 50 şi ceva de milioane de euro şi să ai un gazon de asemenea calitate e frustrant, nu e normal”, a declart Pavel Badea

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de Bobby » 25 Aug 2019, 18:00

alex.p scrie:
25 Aug 2019, 13:50
Dar de ce nu pui Bobby si rezultatele de la echipele nationale? Fara sa o bagi pe aia cu jocul inestetic, ca tu il vrei pe Petrescu.

Iar nu ies mesajele bine daca bagi tot adevarul? Plus ca mi se pare josnic sa incepi topicul cu ceva complet pe langa subiect, care tine de viata personala, nu de fotbal.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
Pentru ca fiecare om din lumea asta are o perspectiva proprie asupra realitatii.

Piturca este o persoana publica - orice din spatiul public care are relevanta pentru caracterul lui este fair game. Ca si urletele penibile ale lui Dan Petrescu la marginea terenului de joc. Sau anii de puscarie ai lui GP. Sau cam tot ceea ce facuse Mititelu inainte de 2013. In ceea ce-l priveste pe Piti, acele furturi de la cazinou nu sint chestii obisnuite/greseli omenesti de viata pe care orice om le-ar face. Nu stiu in ce cercuri de persoane te invirti tu, dar eu nu am vazut asa ceva - furturi de la cazinou - de la oamenii pe care i-am intilnit.

In fine - asta e un topic de comunicare. Nimeni nu te impiedica sa adaugi tu informatii care sint relevante la topic. Nu sint eu cel care trebuie sa includa totul - cum definesti tu "totul". Perspectiva mea este ca doar ceea ce a facut ca antrenor de club conteaza in primul rind acum. Daca l-ar pune selectioner acum, rezultatele de la nationala ar conta in primul rind. Evident ca am scris ca Piti este cel mai important antrenor de nationala in Romania din ultimii 20 de ani.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de malus dacus » 25 Aug 2019, 18:21

...între Papură și orice, aleg orice fără să clipesc. Darămite între Papură și Pițurcă! Cu cazinoul ar fi o discuție, dar cred ca riscăm s-o dăm în filozofie și nu știu dacă e cazul. Mai bine mă iau după săracu ăla de Țiriac, care cică, între un prost și un hoț, alege hoțul...

LiviuB

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de LiviuB » 25 Aug 2019, 18:30

Bobby scrie:
25 Aug 2019, 18:00
alex.p scrie:
25 Aug 2019, 13:50
Dar de ce nu pui Bobby si rezultatele de la echipele nationale? Fara sa o bagi pe aia cu jocul inestetic, ca tu il vrei pe Petrescu.

Iar nu ies mesajele bine daca bagi tot adevarul? Plus ca mi se pare josnic sa incepi topicul cu ceva complet pe langa subiect, care tine de viata personala, nu de fotbal.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
Pentru ca fiecare om din lumea asta are o perspectiva proprie asupra realitatii.

Piturca este o persoana publica - orice din spatiul public care are relevanta pentru caracterul lui este fair game. Ca si urletele penibile ale lui Dan Petrescu la marginea terenului de joc. Sau anii de puscarie ai lui GP. Sau cam tot ceea ce facuse Mititelu inainte de 2013. In ceea ce-l priveste pe Piti, acele furturi de la cazinou nu sint chestii obisnuite/greseli omenesti de viata pe care orice om le-ar face. Nu stiu in ce cercuri de persoane te invirti tu, dar eu nu am vazut asa ceva - furturi de la cazinou - de la oamenii pe care i-am intilnit.

In fine - asta e un topic de comunicare. Nimeni nu te impiedica sa adaugi tu informatii care sint relevante la topic. Nu sint eu cel care trebuie sa includa totul - cum definesti tu "totul". Perspectiva mea este ca doar ceea ce a facut ca antrenor de club conteaza in primul rind acum. Daca l-ar pune selectioner acum, rezultatele de la nationala ar conta in primul rind. Evident ca am scris ca Piti este cel mai important antrenor de nationala in Romania din ultimii 20 de ani.
pai si asta conteza cel mai mult, ca l-am adus pe omul care este cel mai important antrenor al nationalei din ultimii 20 de ani.

calugaru' vaxile
membru
membru
Mesaje: 218
Membru din: 17 Iul 2019, 18:49

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de calugaru' vaxile » 25 Aug 2019, 20:52

cu o echipa care deja a ratat pregatirea de vara, cu un lot subtirel si cu bani putini ... creca doar cu viclenie, oo si bulan putem lua campionatu:, nu mai zic de ajuns in grupele oricarei cupe europene. asa ca inainte cu pitzi!!

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1076
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de Leonard Albert » 26 Aug 2019, 00:06

Bobby, mi-am schimbat total parerea despre tine, 100% in favoarea ta. o:

LiviuB

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de LiviuB » 26 Aug 2019, 00:18

o singura rugaminte am - sa nu care cumva sa va mai vad postand in cazul in care o sa facem performanta. la fel ati facut cu Mangia, dupa ce a luat cupa, o dadeati dupa copac, ca m-am inselat, ca nu am crezut. si nu am mai zis nimic. Acum vad aceeasi abordare, sa nu care cumva sa va mai vad postand in cazul in care facem performanta cu Piturca.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Victor Pițurcă

Mesaj de DeuxEx » 26 Aug 2019, 00:56

Aici se va vorbi despre Victor Piturca, omul de fotbal. Partea de Can-Can nu isi are locul aici (fara cazinouri, barbut, copii din flori, dansatoare rusoaice sau alte nebunii legate de tipul asta de presa)! Am sters o parte din mesajele ce nu isi au locul pe acest topic. Totodata, Jimmy si-a luat un nou concediu de 2 saptmani. Orice atac la persoana este strict interzis! Nici eu nu sunt de acord cu parerea lui Bobby, dar o respect. Ceea ce nu respect si nici nu tolerez e atacul la persoana. Daca veti continua sa postati doar aluzii, fara a fi sustinute de dovezi sau pur si simplu fantasmagorii, fara legatura cu subiectul, o sa va dau concediul pe care presupun ca nu l-ati avut vara asta.
M-am saturat sa intru si sa fac curatenie dupa unul sau altul, persoane ce nu-si respecta colegii de forum si singura lor arma este atacul la persoana, cu 0 argumente!
Sper ca m-am facut inteles, pentru ca este ultimul avertisment! Din acest moment incep sa tai in carne vie.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Scrie răspuns