[Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Primul meci cu VP666 pe banca - cate puncte lasa oile in Banie?

Poll ended at 15 Sep 2019, 18:56

3 puncte, Satana surclaseaza cuplul preacredinciosilor Jiji - Arges-Vintila
28
76%
1 punct, oile scot un egal
5
14%
0 puncte, revenire spectaculoasa a oilor din picaj
4
11%
 
Total votes: 37

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de fanucrv » 16 Sep 2019, 00:46

Când toată vara ai făcut naveta între Craiova și cluburile din Mamaia, e greu sa dai gol și cu poarta goala. Mai spunea cineva pe aici de viața extrasportiva nu foarte în regulă. La Cic ma refer.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de Bobby » 16 Sep 2019, 09:37

Buna analiza lui Vochin, singurul ziarist de fotbal din Romania - desi articolul ar fi fost mai bun fara anumite sarje ironice la Piti :

https://www.fanatik.ro/analiza-lui-andr ... u-19074668

Instat zice ca cei mai modesti jucatori de cimp ai Craiovei au fost Ivan si Ivanov. Bulgarul are niste cifre de groaza in acest meci daca il comparam cu Pintilii, de exemplu. Cine l-a adus pe asta la Craiova si inca pe bani ? Cum sa te bati cu FCSB si CFR cu unul ca Ivanov ?

Instat il evidentiaza pe Pantiru. Si pe mine m-a impresionat baiatul asta de cind a ajuns la FCSB. A costat la fel cit Qaka, dar e mai tinar. Qaka la noi nu prea face nimic, la FCSB Pantiru arata curaj si eficienta. Jale cu scoutingul la echipa asta !

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de fabius_2014 » 16 Sep 2019, 09:45

Concluzia dupa meciul cu FCSB este ca Piturca are mult de lucru. Lotul trebuie imbunatatit cu inca 2-3 jucatori de valoare, un mijlocas de calitate si mai inalt de 1,80 m, un portar care sa-l tina concentrat pe Mirko, poate inca un under 21 pe care sa te bazezi mai mult de 45 min. In aparare cu Cosic si Balasa e ok si in atac cu Ivan si Zakaric, pe langa ce avem, cred ca e bine. Nu stiu daca acest 4-3-3 ne avantajeaza tinand cont de jucatorii pe care ii avem in lot. Cicaldau este marea dezamagire a inceputului de an.

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de mihu » 16 Sep 2019, 09:58

Aseara nu meritam sa pierdem, egalul era echitabil. In repr 2 fcsb nu imi aduc aminet sa fi ajuns la poarta noastra in afara de gol, unde daca nu erau greselile noastre in lant nu luam gol.
ii facem asa mari pe astia , dar pe mine nu m-au impresionat atat de mult . Da am jucat slab, mai ales in prima repriza cand am fost dezastru.
Mie nu mi s-a parut slab Ivan. In prima repriza nu a avut nicio minge, in partea a doa a fost mult mai activ .
Foarte slab mijlocul nostru, in prima repriza toti 3, in a doua doar Ivanov a fost dezastru . O fi fost si rerenul de vina, dar la Ivanov mi s-au parut carente mari la preluare .
Incredibil de slab Barbut, care nu a inteles nimic din meciul de aseara . Daca va continua asa, cred ca in iarna va fi printre primii plecati .
Ne terbuie urgent atacant central, Roman nu este ceea ce avem nevoie . sper sa revina cat mai repede Kolic si sa revina la forma din toamna, altfel va fi jale . Ivan nu este numar 9, este mai degraba atacant lateral .
Nu trebuie judecati atat de aspru jucatorii, dar sa nu uitam ca evnim dupa 6 luni de "antrenament" cu Papura . Nu credeam ca cineva poate distruge o formatie care juca frumos intr-un timp atat de scurt. Va avea ceva de munca Piti sa ii readuca pe jucatori la o forma cat mai buna .
Felicitari celor 30.000 de suporteri si felicitari maxime Peluzei Nord !!!
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

Avatar utilizator
Leonard Albert
fanatic
fanatic
Mesaje: 1076
Membru din: 13 Iul 2014, 19:57

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de Leonard Albert » 16 Sep 2019, 09:58

@ s9k3k3: Da "prietene" ma bucur de-mi sar ochii. Bucura-te-ai zilnic cum ma bucurai eu aseara! Si sa astepti un pahar cu bere rece vara pe 40 de grade cum astept eu meciul cu Clujul.
Si nu sunt fanul adevaratei, mon cher, sunt fanul adevarului, e o diferenta.
Daca te basici ca m-am luat de Cartu si de Piturca inainte de a veni e fix problema ta. Daca am sustinut si sustin in continuare ca astia doi nu se compara cu Mangia la niciun capitol, asta e fix problema mea.
Si te rog, hai sa luam distanta ca nu esti genul meu!

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de gogu2005 » 16 Sep 2019, 10:01

Ca de obicei complexul oieristic ne ia 3 puncte. Indiferent de antrenor jucatorii se comporta la fel. Ca niste amatori cacati pe ei de frica. Cicaldau, barbut, martic, ivanov au fost degeaba in teren. In situatia asta e un rezultat bun sa iei un singur gol in conditiile in care joci in 7 oameni.
CRAIOVA NESUPUSA

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de fabius_2014 » 16 Sep 2019, 10:06

Trebuie specificat ca arbitrul Kovacs ar fi avut acoperire regulamentara sa acorde 2 penaltyuri pentru FCSB (un fault si un hentz ambele facute de Kelic) si un penalty pentru noi, mai clar, la Ivan. Nu arbitrajul a stabilit rezultatul. Trebuie sa vedem ce lipsuri avem noi.

LiviuB

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de LiviuB » 16 Sep 2019, 10:19

Fabius, nu a spus nimeni ca am pierdut doar din cauza arbitrajului. si ar fi o greseala sa credem asta si nu constientizam problemele pe care noi le avem. suntem singura echipa din liga 1 care ia gol, in 2 etape consecutive, dupa ce bate aut. avem jucatori care nu pot mai mult si jucatori pe care nu ii mai recunosti in meciurile cu fcsb. nu stiu de unde vine crisparea asta.
dar nu trebuie scos din discutie arbitrajul, pt ca aseara i-a ajutat. Fazele in care se putea da penalty nici nu suporta comparatie, dar pe mine m-a deranjat mai mult faza in care l-a oprit pe Barbut (putea fi o faza decisiva), sau aia in care le-a dat fault langa careul lor cand noi le-am luat mingea. Si Pantaru trebuia sa ia vreo 3 galbene ieri.
asta este, e mult de munca, e clar ca ne trebuie multi jucatori pt obiectuvul trasat (inclusiv jucator U21 - mi se pare inadmisibil sa nu fim in stare in cele 9 luni din 2019 sa gasim inca o solutie care sa ajute echipa). Pe termen mediu si lung ii vom dobari pe oieri, dar trebuie sa fim realisti si obiectivi

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de lory69 » 16 Sep 2019, 10:34

De cand Papura a jucat cu 3 mijlocasi,Mateiu si Cicaldau sunt varza.Langa ei l-a pus pe Ivanov,care nu a arătat nimik pana acum.Oare,jucând in sistem 4-2-3-1 nu am avea mai multa energie in faza de atac,iar vârful nostru ar avea sanse sa joace si el cu echipa?Apărarea vad ca este pe drumul cel bun,nu mai pasează la infinit intre ei si cu portarul,ci verticalizeaza,in schimb la mijloc e problema.Oare marii scouteri de la noi nu si-au a dat seama ca ne trebuie un under21 de valoare,care sa fie titular ?Am luat 3 de la mediaș,dar pe Darius Olaru nu l-au vazut.El ne-ar fi ajutat din 2 motive.....este under21,plus ca joaca pe postul unde noi avem lipsa.Ne trebuie neaparat om in spatele v arfului,om care sa construiască fazele,altfel alergam ca musca fara cap.Pana la urma incep sa-l regret pe Fedele...el urca de la mijloc si avea pase filtrante spre a tacanti.

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de mihu » 16 Sep 2019, 10:36

mie mi s-a parut ca in a doua repriza s-a jucat un 4-1-4-1 pe ataca si un 4-2-3-1 pe aparare cu Mateiu in fata aparari, iar pe aparare Ivanov il dubla . Poate de aceea si un joc mult mai bun al nostru .
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de lory69 » 16 Sep 2019, 10:54

In prima repriza Ivan a jucat varf impins....a doua repriza s-a mutat pe benzile laterale,iar apoi a intrat in centru,asa avand posibilitatea sa conlucreze cu coechipierii.In repriza secundă si Cicaldau a jucat mai avansat,intrând de câteva ori în careul advers,dar eu pe Alex nu il vad pe pozitia din spatele v arfului.Acolo trebuie încercat altcineva,care are dribling si sut. Ar fi fost Ionita,dar s-a accidentat.Pana la urma cred ca acolo va juca Mihaila,in condițiile in care Zakaric ar fi un transfer reusit.

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1450
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de gsm » 16 Sep 2019, 12:11

este foarte normal sa fie nominalizat pantaru ca omul meciului, ptr ca pe partea lui barbut (care in afara de viteza, nu are nimic in comun cu fotbalul, niciodata acest vitezoman nu m-a impresionat, si nici atunci cand a data goluri), a fost autostrada.
echipa sufera foarte mult la mijlocul terenului, nu suntem in stare sa construim, atacantii nostrii nu sunt slabi, doar ca nu sunt alimentati cu pase de la mijlocasi. in aparare, kelic nu stie sa construiasca, este lent si joaca mingii lungi la intamplare, degajeaza sa scape cat mai repede de minge, cand poate sa plece cu contructia de pe linia de fund. tactica noastra este: minge lunga si atat. la golul primit, pai 88 de min, noi jucam cu pase la pigliacelli, iar la faza golului, repunem de la margine prin martici lung de linie, in loc sa jucam cu pigliacelli. sunt greseli personale care nu tin de antrenor, la fel si la loviturile libere, nu suntem in stare sa avem o schema tactica la aceste lovituri, centram in primul adversar.
in scimb mi-a placut ivan, s-a straduit dar nu a avut cu cine.

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de florinkeke » 16 Sep 2019, 12:23

Avem o mare problema cu U21.Practic stam doar in Mihaila si asta se vede.In primele 15-20 de minute jucam cu un om in minus si asta se vede mai ales in meciurile cu echipele importante.Apoi,mijlocul nu functioneaza in parametri.Nu pasam,nu recuperam ,nu dominam la mijloc cum o faceam anul trecut.
In atac Ivan mi se pare un plus evident insa in rolul de aripa,nu atacant central.As juca cu Ivan si Mihaila pe benzi.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de R.E.N. » 16 Sep 2019, 12:40

avem un lot mai bun decat in ultimii 25 de ani, e concurenta serioasa pe toate posturile. avem 3 atacanti de careu, 5 oameni care pot juca in spatele varfului, 5 mijlocasi centrali si asa mai departe. toti buni. si da, chiar si Fortes, Qaka si Ivanov mi se par fotbalisti buni, care ar putea creste mult si ar putea fi utili daca ar avea un antrenor ca lumea. pentru ca au calitati evidente. sa ne amintim ca Ivan, Baluta si Bancu erau in lot si inainte de a veni Multescu si nu cred ca-i remarcase cineva pana atunci. nu pot sa inteleg unde vedeti ca mai e nevoie de TREI-PATRU jucatori. e noaptea mintii. avem un lot cu care te poti bate la campionat, la intrarea in grupele cupelor europene, tot ce trebuie e sa fie dirijati si pusi in valoare.

se pare ca Pitruca il consilia intr-adevar pe Papura, ca altfel nu-mi explic sistemul asta teoretic 4-3-3, care e de fapt un soi de 4-1-4-1, cu un varf care sta in cea mai mare parte a meciului la minim 20 de metri de restul echipei. ce sa faca saracul Ivan acolo singur? sa preia mingile inalte, sa dribleze doi fundasi si sa traga la vinclu?..si daca n-o face, bineinteles Ivan e slab..

chiar m-a bucurat cum a jucat Ivan, e super fotbalist. la fel si Vatajelu. si apropo de Ivan, imi aduc aminte de o declaratie a lui de pe vremea lui Multescu, cand tot aveam zeci de ocazii pe meci si nu dadeam gol. a spus ca avem nevoie de un varf, ca el nu e varf impins. are pur si simplu alte calitati.

s-a vazut de cand a inceput campionatul ca sistemul asta e falimentar, singura constructie e cu minge lunga pe aripa sau pe varf. e ridicol. nu mai stim sa iesim din aparare, nu mai stim contraatac in viteza, nu mai stim nimic. am sperat ca Piturca va schimba sistemul asta, dar se pare ca era ideea lui.. ma rog, ma bucur ca a observat ca nu circula mingea, poate reuseste sa faca ceva sa circule.

il injurati in cor pe Mangia ca nu face schimbari cand nu mergea echipa. in conditiile in care ii avea ca schimbari pe Bic, Nuno Rocha si Cristea.. acum v-a tinut tata Piti cu aceeasi echipa, fara un varf autentic in teren, pana in minutul OPTZECI SI DOI. nu trasesem un sut pe poarta si n-am schimbat sistemul, n-am schimbat nimic. opzeci si doua de minute in mm! cu descultii de la fcsb, pe care i-a batut toata lumea sezonul asta.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
Jimmy Darmody
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 15 Apr 2016, 14:54

Re: [Etapa 9] Universitatea Craiova - FC FCSB

Mesaj de Jimmy Darmody » 16 Sep 2019, 12:45

:-x Ma bucur in avans pt ziua cand se va pisa oierul fatarnic pe noua lui sluga fatarnica,zis si NEG,se simte si asta pielea,adevarul e ca este negul suprem,a invins fecevece viitorul si Craiova si plezneste negul pe fața lui !

Închis