[Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce facem la Giurgiu?

Poll ended at 09 Dec 2019, 11:59

Batem
11
55%
Egal
3
15%
Infrangere
6
30%
 
Total votes: 20

JustME

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de JustME » 09 Dec 2019, 03:50

ma uit la Stiinta, dupa care ma uit la Napoli. ma uit la don Carlo, dupa care ma uit la Piti. mi-e foarte greu sa inteleg cum doi antrenori atat de valorosi, cu o experienta enorma, intampina atat de multe dificultati la echipele pe care le antreneaza :-(

Avatar utilizator
fanUCV
suporter
suporter
Mesaje: 501
Membru din: 15 Dec 2018, 23:23

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de fanUCV » 09 Dec 2019, 04:56

păi, au îmbătrânit, la propriu și ca meseriaș .. nu mai rezonează cu aripa tânără cu căștile pe urechi, cu sacou și adidași, cu Insta & so on ..
@malus .. asta cu ăla cu varza, gen Balaci sau Mitriță, am tot zis-o dar .. cine mai driblează, productiv .. ?! .. a, Messi .. mda! .. parcă-i și aud pe *meseriașii* de la copii și juniori .. *pas, pas, dă drumul la minge, nu ține de ea(sau ține de ea, doar când conducem!)" .. nah!

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

ucv - un zambet, o lacrima, un suras de fericire

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 09 Dec 2019, 06:06

JustME scrie:
09 Dec 2019, 03:50
ma uit la Stiinta, dupa care ma uit la Napoli. ma uit la don Carlo, dupa care ma uit la Piti. mi-e foarte greu sa inteleg cum doi antrenori atat de valorosi, cu o experienta enorma, intampina atat de multe dificultati la echipele pe care le antreneaza :-(
Pai nu tot timpul le iese antrenorilor cu experienta. Daum a venit pe cai mari in Romania si nu a reusit prea multe ca selectioner. Pe mine unul m-au mirat declaratiile ultra optimiste ale lui Piti la Craiova - practic omul a creat un orizont de asteptare atit de mare, incit o cadere era aproape inevitabila. Plus ca strict ca antrenor de club Piturca nu are un track record impresionant. A antrenat vreo 5 campionate in Romania - unul la Craiova (94-95) si patru la Steaua/FCSB (2000-2004) - si are doar un titlu. A mai antrenat citiva ani la arabi - fara performante.

In unul dintre campionatele de la Steaua, Piti a terminat pe locul 4, ratind si cupele europene. Toata lumea stie ce influenta avea Steaua/FCSB in acei ani.

Asta e viata. Piti are mare experienta in meserie, personalitate puternica, a scos jucatori buni din anonimat - parca ii lipseste ceva, nebunia & pasiunea & inspiratia antrenorilor care au cistigat titlul in Romania ulitmilor ani ?

LiviuB

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 09 Dec 2019, 06:51

Stati calmi, vorbim peste 6 luni. Nu va mai grabiti

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1450
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de gsm » 09 Dec 2019, 07:19

Noi de fiecare data cand am primit gol, am primit pe greseli personale, cu ce e devina piturca? Eu ma bucur ca toti jucatorii din lot au primit sanse sa joace, pe timpul lui mangia in total erau 16 jucatori care jucau. Numai staful lui de italieni era format din 8 persoane. Calma, calma. Noua nea lipsit foarte mult Kolici. Cat timp a jucat acesta am avut rezultate, decand nu mai joaca nu are cine sa dea goluri.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 09 Dec 2019, 07:49

LiviuB scrie:
08 Dec 2019, 23:42
Si ma asteptam de la tine sa fii constient ca un antrenor poate sa isi puna amprenta cam in 6 luni de cand vine. Andone si vintila vor arde repede, nu stiu daca vor prinde finalul campionatului.
noi l-am preferat pe zakaric....
In mod normal - asa ar fi (desi la primul descalecat al lui Dan Petrescu la CFR tranzitia catre locul 1 s-a facut destul de rapid; ca sa nu dau exemplu Cirtu - Sandoi din 2014 - tot cu impact FOARTE rapid). Nu stiu cite idei mai are Piti - vorba bancului, si citi bani mai exista sa se sprijine aceste idei. Omul asta a avut cel mai numeros lot din istoria acestui club, cele mai bune conditii de pregatire si deplasare, cantonamente, avioane, i s-au adus jucatori care au jucat anul trecut in grupele EL, CL, si-a adus si preferatul Zakaric care nu prea misca la Craiova. Achizitii de milioane pentru ce ? Care antrenor din ultimii 70 de ani a mai beneficiat de ceea ce a beneficiat Piti - adica refuzul cedarilor in vara, la care s-au adaugat achizitii de milioane de Euro (!).

Pai liga 1 nu este Premier League. Aici cu organizare a jocului si cu putina determinare se face treaba fara probleme.

Cred ca si copiii de gradinita din Giurgiu stiau tactica Astrei la meciul de ieri. Echipa sta in jumatatea proprie si musca pe contra atac. Pai daca esti naibii antrenor pune-ti echipa in teren sa contracarezi miscarea asta. Si Dan Petrescu l-a facut pe Piti tot asa - i-a lasat terenul sa paseze si sa alerge, ca sa-l intepe in repriza a doua.

OK - mai intelegem ca te bat rezervele Clujului. Sau Vintila si Andone. Dar ce-ai facut omule antrenor cu Clinceni, Sepsi si Chindia ? Ai buget de vreo 4-5 ori peste echipele astea.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 09 Dec 2019, 08:17

Bobby, care este propunerea ta ?

LiviuB

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 09 Dec 2019, 08:55

Si cam ce ai putea sa faci cand primesti goluri pe greseli personale? La sf gheorghe a fost Thiago, aseara a fost Balasa. Ce joc sa le mai contracarezi, cum sa ii mai scoti din jumatatea lor cand este exact ce-si-au dorit?! Si cand nu ai un nr 10 si un nr. 9, adica exact ceea ce iti trebuie in astfel de situatii.
Un singur repros l-as face antrenorului - poate ca Ionita ar fi meritat mai multa incredere. Pentru ca talent are. Astfel de jucatori sunt capriciosi dar trebuie gasita modalitatea de a-i exploata

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 09 Dec 2019, 08:59

Sa fie trasi la raspundere cei care au permis sa se faca cheltuieli si sa se dea incredere, cred ca asta e propunerea lui Bobby, si sa se ia aminte la CFR si Dan Petrescu, asa se iau campionate, cinic si doar pe rezultat.
Adica domne, eu v-am spus, daca cheltuiti banii nu ii mai aveti.

Eu zic ca tot ce ne lipseste este un om de gol, Kolijc neaccidentat. La pauza ieri trebuia sa fie 2-0 cel putin. Poate cum zice Malus si un Mitrita/Balaci, dar eu zic ca mai degraba puncherul.

Mor cand vad ca lumea ii apreciaza pe alde Astra cu curul in poarta si gol pe contratac.
Si la noi cum ar veni o freaca degeaba ca nu dau gol. Eu cred ca au alergat ai nostri de au rupt pamantul in prima repriza, daca dadeam 2 goluri aia era.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 09 Dec 2019, 10:10

...avem 25 de caratori de pian dar n-avem pianist. Astra demonstreaza ca n-ai nevoie de mai mult de doi fotbalisti ca sa faci chestii decente in liga 1. Noi am adus toti muncitorii, toti alergatorii si toti luptatorii, mai putin fotbalisti. Toate echipele cu pretentii din liga 1 si chiar si cele fara pretentii, au fotbalisti in lot. Un Morutan, un Houri, un Nistor, un Ofosu, un Paun, un Cardoso, un Chamed, ma rog, nu-mi vin acum in minte, mai bag si de umplutura. La Craiova nu gasesti unul sa treaca in dribling de un jalon, sa dea o pasa, in afara de Bancu, dar Bancu nu mai stie nici el ce joaca. Gresesc fundasii, pai n-or fi roboti sa joace fara greseala? Cine dreaqu nu greseste? Greseste si Ramos, greseste si Pique, nu apararea e problema ci atacul, pt. ca nu marcam. Facem [scuzati]-n cerc pe linia de 16 iar in meciurile in care ne domina adversarul nu suntem in stare de un contra atac decent. Cu botoseii am dat un gol cu cocoasa, unul dintr-un penalty inventat si unul ca n-aveau aia portar si gata, se pune ca am dat trei goluri. Hai, ca sunt suparat, cred ca spun si multe prostii, dar e umilitor sa ajung sa mai uit la fotbalisti la alte echipe, ia ba ,ce mai face ala, cum o da ala, ce trecere la ala etc...

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 09 Dec 2019, 11:49

fabius_2014 scrie:
09 Dec 2019, 08:17
Bobby, care este propunerea ta ?
Pai habar n-am citi bani mai sint pentru experimentele lui nea Piti. Pina si media de spectatori e cea mai mica de la inaugurarea stadionului nou - nici de acolo nu intra banii ce intrau anul trecut.

Cu toate ca am dubii mari in ceea ce priveste capacitatea lui Piturca de a face performanta in liga 1, eu ii doresc din tot sufletul sa ma contrazica.

Daca banii sint pe duca la Craiova - reconstructie tata low cost, cu Balint (antrenorul de la UTA) pe banca tehnica.

P.S. Ca sa vedem toti ca e posibil ca Piti sa aibe probleme de percepere a realitatii, sa ne amintim ce a spus Satana acum citiva ani despre o posibile venire la Dinamo. Piti zicea atunci ca daca vine la Dinamo ciinii vor cistiga campionatul citiva ani la rind. Adica la Dinamo lu' Negoita low cost :-) La Craiova high cost a fraierului Rotaru Piti vorbea acum citeva luni despre grupele CL. Nu stiu cum vedeti voi declaratiile astea - dar mie nu mi se par ca sint cuvintele unui om cu toate tiglele pe casa.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de fanucrv » 09 Dec 2019, 11:50

Ce mi se pare îngrijorător este ca odată cu trecerea timpului echipa are rezultate din ce în ce mai proaste. Dacă pe la începutul mandatului Piturca mai reușea sa lege doua victorii sau sa nu piardă acum suntem ca o echipa de play out :batem acasă cu emoții (dar măcar batem) și luam bătaie în deplasare. Așa că pauza de iarna nu e o garanție ca devenim zmei, iar investiții prea mari în noi jucători nu cred ca se vor face. Noi de regula în pauza de iarna transferam puțin și prost.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 09 Dec 2019, 12:15

incercati sa gasiti tot felul de motive pentru care nu jucam in afara de ala evident - avem un antrenor depasit. si care, pe langa ca e depasit, mai e si orgolios si infatuat pana in maduva oaselor. v-ati pus toate sperantele intr-un om care are doua performante ca antrenor: un titlu in 2001 si calificarea la campionatul european din 2008. adica acum 18, respectiv 11 ani. 18 si 11! va mai aduceti aminte cate s-au schimbat de atunci?

Craiova acum joaca exact ce juca Romania in ultimul mandat al lui Piturca, incheiat apoteotic cu un egal cu Ungaria. nimic. pentru ca nu stiu sa stea in teren, pentru ca jucatorii care n-au mingea nu stiu unde sa vina si ala cu mingea nu stie unde s-o dea.

spuneti ca ne trebuie un numar 10, un dribleur, un fel de Romario sau macar un Hagi in vremurile bune. frate, fotbalul in 2019 se joaca 95% pozitionare, preluare si pasa cu latul. in viteza. dar ca sa poti sa faci asta trebuie sa stii unde sa stai in teren si sa ai toate schemele repetate la antrenament. va uitati vreodata la CL?

spuneti ca sezonul trecut am jucat ca a fost Mitrita. da, partial adevarat, dar Mitrita se misca intr-un angrenaj care functiona, nu venea ca la nationala intr-o echipa de morti in care lua el mingea si se ducea spre poarta de nebun.

Mitrita, Baluta, Ivan, Gustavo, Bancu, Mateiu cand au venit la Craiova erau niste baieti cu potential, dar care nu demonstrasera nimic. au ajuns unde au ajuns pentru ca au fost ajutati. pentru ca, spre norocul nostru, in ultimii patru ani am avut antrenori. in ultimii doi unul chiar foarte bun. probabil daca ar fi venit acum ati fi spus ca nu sunt buni, trebuie schimbati toti. antrenorul e cel mai important om dintr-o echipa.

v-am pus poza aia din meciul cu Botosani in care atacam cu un jucator lipit de tusa si cu ceilalti ascunsi dupa jucatorii adversi, ati spus ca nu e nimic deosebit. intr-adevar, nu e nimic deosebit pentru o echipa de rahat, care nu stie sa joace decat pasa lunga. de-aia jucam numai pasa lunga, ca ala cu mingea nu are niciodata varianta de pasa scurta decat in spate la fundasii centrali, pentru ca jocul nostru fara minge e zero.

Deux, sunt surprins ca dupa ce la inceputul sezonului faceai un prim 11 ideal si spuneai ca arata de titlu (si chiar arata de titlu), acum spui ca speri sa schimbe 5-6 jucatori. care sunt aia? cine are benzi mai bune decat Vatajelu - Bancu si Martic - Ivan in Romania? mijlocasi ca Cicaldau - Mateiu? il avem pe Balasa in aparare, care a facut o greseala de cand a venit, si pe Cosic, care sezonul trecut a jucat in CL. il avem pe Mihaila. pe Ionita, care e fotbalist evdient, dar nu i s-au dat deloc sanse. si noi ne plangem ca n-avem echipa. pe bune?

decat sa schimbam 5-6 jucatori, mai bine ii schimbam pe aia cu adevarat incompetenti - Piturca, Neaga, Papura, Cartu. aducem un antrenor strain si ne rugam de Geolgau sa revina. Alessanco, Zenga, Protasov, Mangia au fost evident un plus in fotbalul romanesc. sunt convins ca se gasesc si altii
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 09 Dec 2019, 12:28

JustME scrie:
09 Dec 2019, 03:50
ma uit la Stiinta, dupa care ma uit la Napoli. ma uit la don Carlo, dupa care ma uit la Piti. mi-e foarte greu sa inteleg cum doi antrenori atat de valorosi, cu o experienta enorma, intampina atat de multe dificultati la echipele pe care le antreneaza :-(
ma uit la Napoli in CL, parca nu e asa rau sa iei patru puncte de la Liverpool :)( iar la Napoli situatia cu de Laurentiis e chiar nasoala.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de zeddDarko » 09 Dec 2019, 12:35

Nu avem jucatori, simplu.De ceva etape incoa' pierdem pe greseli personale.Sa treaca si pregatirea de iarna si dupa putem sa-i cerem lu' Piti socoteala.

Închis