[Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce facem la Giurgiu?

Poll ended at 09 Dec 2019, 11:59

Batem
11
55%
Egal
3
15%
Infrangere
6
30%
 
Total votes: 20

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 09 Dec 2019, 12:41

Pregatirea de iarna e vreo 3 saptamini (campionatul se reia pe 1 februarie). Piti a facut in aceasta toamna citeva cicluri de 2 saptamini - in pauzele pentru echipa nationala. Ca sa nu avem iluzii ca pregatirea de iarna va aduce miracole.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 09 Dec 2019, 13:16

R.E.N. scrie:
09 Dec 2019, 12:15

Deux, sunt surprins ca dupa ce la inceputul sezonului faceai un prim 11 ideal si spuneai ca arata de titlu (si chiar arata de titlu), acum spui ca speri sa schimbe 5-6 jucatori. care sunt aia? cine are benzi mai bune decat Vatajelu - Bancu si Martic - Ivan in Romania? mijlocasi ca Cicaldau - Mateiu? il avem pe Balasa in aparare, care a facut o greseala de cand a venit, si pe Cosic, care sezonul trecut a jucat in CL. il avem pe Mihaila. pe Ionita, care e fotbalist evdient, dar nu i s-au dat deloc sanse. si noi ne plangem ca n-avem echipa. pe bune?
Vrei numele pe care le am eu in cap pentru o eventuala plecare in iarna? Uite-le:
- Bancu - evident e cu gandul la o plecare afara
- Tiago - bun la o echipa ce se bate la locurile 6-12
- Briceag - nu e nevoie de explicatii
- Roman - e departe de ce asteptari aveam de la el cand a revenit
- Qaka - aceiasi situatie ca si Tiago
- Barbut - un meci bun, 3 mizerabile
- Fortes - aceiasi situatie ca si Roman
- Ionita - clar un jucator ce nu se poate adapta la o tactica riguroasa. Insa cred ca e exact genul de jucator care ar face ravagii intr-o echipa ca a Astrei

Mai vrei?
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 09 Dec 2019, 13:30

@Deux daca mai ai, sigur :) Bancu face jumate din jocul nostru. daca nu impinge el in banda stanga, nu jucam nimic, ca Martic probabil s-a uitat urat la Piturca. in loc sa investim in jucatori noi, mai bine ii motivam pe astia pe care ii avem in curte sa mai ramana, gen Bancu si Martic.

Qaka nu mi se pare un jucator slab, cred ca ar putea sa creasca, are doar 24 de ani. l-am vazut preluand niste mingi foarte grele si pare ca are tehnica, doar ca ii lipseste forta. daca primesti mingea la mijloc si singura ta varianta de pasa e inapoi la fundasul central, o dai la fundasul central, ca nu vrei sa te apuci sa driblezi si sa pierzi mingea in pozitia lui.

lui Ionita nu i s-a dat nicio sansa adevarata. sa-l joci pe o pozitie care sa-i convina si sa-l incerci cateva meciuri la rand, sa capete incredere. talent are in mod evident.

Barbut mi se pare bun de avut in lot, poate fi o rezerva buna pentru banda dreapta.

de acord cu Tiago, Roman si Fortes, desi de Tiago imi pare rau ca si-a facut treaba pentru noi cat a putut. Roman ala numai cand il vad cum alearga imi vine rau.

dar antrenor, antrenor avem? ca singura tactica riguroasa pe care o vad e pase intre fundasii centrali - pasa la mijlocasul la inchidere - pasa inapoi la fundas - bum pe aripa.

iar in legatura cu visele astea umede cu pregatirea de iarna, Bobby are dreptate 100%.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 09 Dec 2019, 14:35

...deci, antrenorul e problema. Acum, pe bune, sunt mai antrenori Bogdan Andone, Bogdan Arges Vintila sau Marius Croitoru decat Piturca? Intreb si eu, cam ce credeti ca s-ar fi intamplat daca Rotaru ar fi avut ideea sa-l puna pe Bogdan Andone antrenor, de ex.? Si, cam cati dintre voi ati fi imbratisat aceasta idee? Sau, altceva: cati dintre voi ati fi de acord acum, in momentul asta, sa vina Bogdan Andone in locul lui Piturca? Doar ce l-a laudat Nicolae ca e un super antrenor, cu niste super metode de antrenament, doar ce ne-a batut, are opt victorii la rand, e lider. La obiect REN, fara nush ce antrenori minune de-afara Alesanco gen, esti de acord sa vina Bogdan Andone sa-i invete pe Cicaldau si pe Roman cu latu' din prima si in viteza?...

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 09 Dec 2019, 14:50

R.E.N. scrie:
09 Dec 2019, 13:30
@Deux daca mai ai, sigur :) Bancu face jumate din jocul nostru. daca nu impinge el in banda stanga, nu jucam nimic, ca Martic probabil s-a uitat urat la Piturca. in loc sa investim in jucatori noi, mai bine ii motivam pe astia pe care ii avem in curte sa mai ramana, gen Bancu si Martic.
Sau poate ca ei nu mai vor. Sunt cei mai buni pe posturile lor din tara, clar. Dar dragoste cu sila nu se poate.
R.E.N. scrie:
09 Dec 2019, 13:30
Qaka nu mi se pare un jucator slab, cred ca ar putea sa creasca, are doar 24 de ani. l-am vazut preluand niste mingi foarte grele si pare ca are tehnica, doar ca ii lipseste forta. daca primesti mingea la mijloc si singura ta varianta de pasa e inapoi la fundasul central, o dai la fundasul central, ca nu vrei sa te apuci sa driblezi si sa pierzi mingea in pozitia lui.
Si Mateiu de ce nu paseaza la fel? Aseara a dat Mateiu mai multe pase in fata decat Qaka in toata cariera.
R.E.N. scrie:
09 Dec 2019, 13:30
lui Ionita nu i s-a dat nicio sansa adevarata. sa-l joci pe o pozitie care sa-i convina si sa-l incerci cateva meciuri la rand, sa capete incredere. talent are in mod evident.
E indolent, joaca la alibi. A avut sanse, nu a profitat de ele.
R.E.N. scrie:
09 Dec 2019, 13:30
Barbut mi se pare bun de avut in lot, poate fi o rezerva buna pentru banda dreapta.
Jucator de lot, da, as fi de acord cu pastrarea lui. Dar nu de titular.
R.E.N. scrie:
09 Dec 2019, 13:30
de acord cu Tiago, Roman si Fortes, desi de Tiago imi pare rau ca si-a facut treaba pentru noi cat a putut. Roman ala numai cand il vad cum alearga imi vine rau.
Plus Briceag.
R.E.N. scrie:
09 Dec 2019, 13:30
dar antrenor, antrenor avem? ca singura tactica riguroasa pe care o vad e pase intre fundasii centrali - pasa la mijlocasul la inchidere - pasa inapoi la fundas - bum pe aripa.
Mie mi-a placut prima repriza de ieri, la fel ca si prima cu Botosani. Mi-a placut primul 11 de ieri (exceptie facand Martic, ceea ce ar fi dus si la intrarea lui Nitu, si deci iesirea lui Zakaric), in conditiile in care Ivan avea febra inaintea meciului. E clar ca se fac si greseli, dar cred ca la nivel de lot este nevoie de o curatenie generala. Cu toate ca ne plac, ca suntem atasati de ei, titlurile se castiga (si) cu mercenari. Si cred ca ne trebuie si noua cativa din astia prin echipa (pe ici, pe colo, prin locurile esentiale).

Momentan ma astept la inca 2 etape de chin, pentru ca in atac nu contam, nu avem atacanti in lot.

Legat de Piti, eu zic doar ca aparentele insala, si ca nu e vorba de incapatanare la el, ci e problema si din partea unor jucatori. Cum zicea si SLH, sunt cativa in care am crezut cu totii, dar nu au caracter.
R.E.N. scrie:
09 Dec 2019, 13:30
iar in legatura cu visele astea umede cu pregatirea de iarna, Bobby are dreptate 100%.
Sunt 4 saptamani de pregatire, intr-adevar destul de putin. Dar daca ai lotul complet la inceput de pregatire (transferuri facute pana in 3-4 ianuarie), ai timp sa inchegi o echipa.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 09 Dec 2019, 14:51

malus dacus scrie:
09 Dec 2019, 14:35
...deci, antrenorul e problema. Acum, pe bune, sunt mai antrenori Bogdan Andone, Bogdan Arges Vintila sau Marius Croitoru decat Piturca? Intreb si eu, cam ce credeti ca s-ar fi intamplat daca Rotaru ar fi avut ideea sa-l puna pe Bogdan Andone antrenor, de ex.? Si, cam cati dintre voi ati fi imbratisat aceasta idee? Sau, altceva: cati dintre voi ati fi de acord acum, in momentul asta, sa vina Bogdan Andone in locul lui Piturca? Doar ce l-a laudat Nicolae ca e un super antrenor, cu niste super metode de antrenament, doar ce ne-a batut, are opt victorii la rand, e lider. La obiect REN, fara nush ce antrenori minune de-afara Alesanco gen, esti de acord sa vina Bogdan Andone sa-i invete pe Cicaldau si pe Roman cu latu' din prima si in viteza?...
Dintre astia enumerati, doar Croitoru pare sa arate ca are inclinatie spre meseria asta.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 09 Dec 2019, 15:25

...pai nu e greu de ghicit. La Astra e clar ca atat echipa cat si tactica o fac putorile alea doua de Alibec si Budescu, doar nu-si imagineaza nimeni ca baga Andone pe cine vrea el. Iar la oi e cum a fost intotdeauna...

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 09 Dec 2019, 15:27

malus dacus scrie:
09 Dec 2019, 14:35
...deci, antrenorul e problema. Acum, pe bune, sunt mai antrenori Bogdan Andone, Bogdan Arges Vintila sau Marius Croitoru decat Piturca? Intreb si eu, cam ce credeti ca s-ar fi intamplat daca Rotaru ar fi avut ideea sa-l puna pe Bogdan Andone antrenor, de ex.? Si, cam cati dintre voi ati fi imbratisat aceasta idee? Sau, altceva: cati dintre voi ati fi de acord acum, in momentul asta, sa vina Bogdan Andone in locul lui Piturca? Doar ce l-a laudat Nicolae ca e un super antrenor, cu niste super metode de antrenament, doar ce ne-a batut, are opt victorii la rand, e lider. La obiect REN, fara nush ce antrenori minune de-afara Alesanco gen, esti de acord sa vina Bogdan Andone sa-i invete pe Cicaldau si pe Roman cu latu' din prima si in viteza?...
nu. eu cred ca antrenori romani nu prea exista. in afara de mucescu jr si Sumudica poate. primul dupa rezultate, ca n-am vazut echipele lui jucand, iar Astra lui Sumudica juca totusi un fotbal modern si placut. in rest varza. nu l-as vrea pe dan petrescu antrenor la Craiova nici de frica, mie imi place sa vad fotbal, nu autobaza si faze fixe. uitati-va ce se intampla cand vine antrenor cate un baiat din asta care a inteles fotbalul prin Italia sau Spania, cat de misto incep sa se miste jucatorii.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 09 Dec 2019, 15:39

Indiferent ce se intampla in continuare cred ca Piti nu trebuie schimbat pana la sfarsitul campionatului. Campionatul asta a fost compromis de la inceput, cand a fost instalat ca antrenor Papura. Dupa ce a fost stricat tot ce a facut Mangia, e greu sa impui un stil de joc in 3 luni. Eu cred ca trebuie sa ramana Piti si nu trebuie sa avem pretentii la castigarea campionatului in sezonul asta.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 09 Dec 2019, 15:45

@alex e normal sa existe diferenta intre Mateiu si Qaka, primul e unul din cei mai buni mijlocasi centrali din Romania. dar Qaka are 24 de ani si mi se pare ca are totusi tehnica si ar putea creste. ar fi o rezerva utila, macar un an pana iti dai seama exact. de abia a venit totusi.

Bancu si Martic nu cred ca, dupa atatia ani la noi, castiga macar cat castiga un titular la fecesebe. daca tot dam milioane pe transferuri, niste bani in plus pentru baietii astia ar fi niste sume foarte destept investite. si nu cred ca ar spune nu.

mie nu mi-au placut. nici cu Botosani, nici cu Astra. jucam impiedicat rau de tot. dominam cand echipa cealalta se retrage si atunci plimbam mingea aiurea de-a latul si cand ne plictisim o bubuim in fata. uitati-va, din toate ocaziile pe care le-am avut in ultimele trei meciuri, cate au fost in urma unei actiuni construite lucid, in care sa schimbam mai mult de 3 pase cu mingea jos. doua sau trei. in trei meciuri...

da, si Briceag :)

sa vedem ce face Mangia in Malta. ii doresc mult mult succes!
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 09 Dec 2019, 15:56

R.E.N. scrie:
09 Dec 2019, 15:45
@alex e normal sa existe diferenta intre Mateiu si Qaka, primul e unul din cei mai buni mijlocasi centrali din Romania. dar Qaka are 24 de ani si mi se pare ca are totusi tehnica si ar putea creste. ar fi o rezerva utila, macar un an pana iti dai seama exact. de abia a venit totusi.

Bancu si Martic nu cred ca, dupa atatia ani la noi, castiga macar cat castiga un titular la fecesebe. daca tot dam milioane pe transferuri, niste bani in plus pentru baietii astia ar fi niste sume foarte destept investite. si nu cred ca ar spune nu.

mie nu mi-au placut. nici cu Botosani, nici cu Astra. jucam impiedicat rau de tot. dominam cand echipa cealalta se retrage si atunci plimbam mingea aiurea de-a latul si cand ne plictisim o bubuim in fata. uitati-va, din toate ocaziile pe care le-am avut in ultimele trei meciuri, cate au fost in urma unei actiuni construite lucid, in care sa schimbam mai mult de 3 pase cu mingea jos. doua sau trei. in trei meciuri...

da, si Briceag :)

sa vedem ce face Mangia in Malta. ii doresc mult mult succes!
Bancu a semnat contract anul asta, ce-i drept nu e in topul salariilor, dar nici nu e de lepadat. Problema e ca el pare mai interesat de cat au altii, decat de ce face el pe teren. Iar Martic are un salariu bun.

Mie mi-au placut primele reprize din ambele meciuri.

Off - A semnat Mangia in Malta?

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de florinkeke » 09 Dec 2019, 16:02

Vreau si eu sa vad echipa la joc dupa o pregatire facuta de Piturca si apoi ma pronunt.
Imi este clar ca aveam alte asteptari de cand a venit, insa nu pot sa il compar inca cu Mangia,care a facut intreaga pregatire de vara cu echipa si cand a plecat Ivan l-am adus pe Mitrita.Apoi anul trecut in vara l-am adus pe Koljic si Cicaldau.Ca si impact ,de atunci nu am mai adus nci un jucator de asemenea calibru.Hai sa vedem mutarile si pregatirea din iarna.Sincer jocul nu e rau,avem posesie,dominam,insa ratam cu nonsalata si asta ne costa enorm.Hai sa luam 3 pct cu Voluntari sambata si apoi un care pe care cu FCSB(nu imi fac mari iluzii).

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 09 Dec 2019, 16:23

alex.p scrie:
09 Dec 2019, 15:56

Off - A semnat Mangia in Malta?
nu inca, e tot stirea aia de acum trei zile.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de malus dacus » 09 Dec 2019, 16:32

...ce mare minune se poate intampla in pregatirea de iarna? Eu sper sa se descotoroseasca de inutilii Fortes, Roman, Briceag, Bic si care or mai fi, pana nu intram dreaqu in faliment cu profesionistii astia din conducere care transfera jucatori propusi de presa tabloida...

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 20] Astra - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 09 Dec 2019, 17:44

Bine punctate de Balint greselile lui Piturca :

https://3minute.net/piturca-taxat-de-gabi-balint/

Era la mintea copiilor cum juca Astra - se puteau bloca armele lor de foc, precum zice si Baint...

Închis