Mititelu la judecata poporului!

Comentarii pe marginea articolelor aparute in mass-media.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Vreți să închidem acest topic?

Poll ended at 08 Feb 2023, 12:52

Da
11
31%
Nu
24
69%
 
Total votes: 35

Venturiano
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 04 Feb 2020, 18:37

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Venturiano » 17 Oct 2020, 15:35

Tony7 scrie:
17 Oct 2020, 14:41
Intreb si eu, poate se afla pe aici niste juristi etc, Clubul Sportiv, fiind sub Ministerul Educatiei, avea voie sa faca contractul respectiv pe 10 ani, cu o prelungire de 5 ani, fara o licitatie publica?
Marca, numele etc. sunt bunuri publice ale Clublui Sportiv.
Conform legii, ar fi trebuit sa faca licitatie publica.
da in 1991 cand au desprins sectia de fotbal din clubul sportiv s-a facut licitatie? sau cand s-a "privatizat" ( :mincinos ) in 1994 s-a facut licitatie?

nu am studii juridice dar in cazul parteneriatului dintre clubul sportiv si echipa din prima liga, din punctul meu de vedere, nu e nevoie de licitatie pt ca bunurile respective NU a fost instrainate, ele apartin in continuare clubului sportiv. nu a fost vandut nimic si nu cred ca tre' sa faci licitatie pentru a-ti asocia imaginea cu cineva. daca tot zici 'conform legii trebuia facuta licitatie' spune-ne si conform carei legi, pune-o aici sa o citim si noi. sa vedem si noi lega aia conform careia clubul sportiv trebuia sa faca licitatie pentru A-SI ASOCIA IMAGINEA (!!!) cu cineva.

cautati alta vrajala, calutilor, asta cu licitatia e cam subtire.

Tony7
membru
membru
Mesaje: 113
Membru din: 15 Oct 2020, 18:45

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Tony7 » 17 Oct 2020, 16:05

In cazul asta ar insemna ca din din punct de vedere legal, Clubul Sportiv isi poate asocia imaginea cu toate cluburile din Liga 1 si toate sa se numeasca Universitatea Craiova.

Ambele societati sunt infiintate in 2013, cu acelasi nume mai nou si niciuna din ele nu are legatura cu Universitatea Craiova pe care o stiam. Nici macar Clubul Sportiv care si ala a fost dizolvat si reinfiintat.

Din 1991 stim foarte bine de ce a fost folosit numele asta in continuare. Ba chiar au fost perioade cand nu s-a mai folosit numele de Universitatea.

Ce spui tu nu e doar o asociere de nume.
Conform contractului, Clubul Sportiv trebuie "Să pună la dispoziţie pe perioada contractului palmaresul, însemnele, sigla şi culorile astfel cum sunt evidenţiate în Certificatul de înregistrare a Mărcii eliberat de Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci şi Certificatul de Identitate Sportivă eliberat de Agenţia Naţională pentru Sport (ataşat ca anexa 1 la acest contract); (ii) să îndeplinească prompt orice act necesar şi/sau util pentru a atesta transmiterea dreptului de folosinţă către SC Blue Lions Capital SA asupra mărcii, numelui, siglei şi culorilor evidenţiate în Certificatul de Înregistrare a Mărcii eliberat de Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci nr. 115523/15.04.2011.".
Asta e un contract de inchiriere a unui bun public. Nu e nicio asociere de imagine.

Bun public care e folosit de clubul lui Rotaru in scop sportiv si comercial.
Si, conform legii: (5) Închirierea bunurilor proprietate publică a statului sau a unităților administrativ-teritoriale se face pe bază de licitație publică.
ARTICOLUL 334

Contractul asta e foarte usor de rupt in doua de niste oameni competenti si Badea e foarte bun de luat la DNA.

Venturiano
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 04 Feb 2020, 18:37

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Venturiano » 17 Oct 2020, 16:25

:laughing: :laughing: :laughing:

e contract de inchiriere ca asa vrei tu sa fie :) de fapt e un parteneriat intre Primarie, clubul sportiv si echipa din prima liga. e atat de usor de rupt actul respectiv incat in 7 ani de zile intaiul fiu al booveniului nu a reusit sa il anuleze.

eu te cred, pe cuvant, iti multumesc mult ca m-ai luminat :-D

p.s. asa mare e disperarea in comuna dranic, sat booveni, de va activarati, asa, subit? :)(
Last edited by Venturiano on 17 Oct 2020, 16:57, edited 2 times in total.

Tony7
membru
membru
Mesaje: 113
Membru din: 15 Oct 2020, 18:45

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Tony7 » 17 Oct 2020, 16:33

Pe mine ma doare fix undeva de ajica si de fotbalul din Romania din momentul in care adevarata Craiova a murit dar prea jubileaza toti la orice decizie judecatoreasca sau de la TAS de parca ei au facut palmaresul respectiv.

Sunt echipe noi care nu au nicio treaba cu Stiinta si invatati sa traiti cu sentimentul asta.

Ce zici, pot sa fac si eu o asociere dinasta cu Primaria si sa ma folosesc de cateva cladiri de prin oras ale statului? Ca doar nu e contract de inchiriere, e asociere.

Venturiano
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 04 Feb 2020, 18:37

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Venturiano » 17 Oct 2020, 16:46

din punctul meu de vedere poti sa faci ce vrei, nu ma intereseaza cu ce iti ocupi timpul. la fel cum nu prea ma intereseaza nici optica ta vis a vis de Stiinta. faci ce vrei si crezi ce vrei dar asta nu inseamna ca si eu trebuie sa cred ceea ce crezi tu.

dar daca tu zici ca Stiinta a murit atunci, fara tagada, a murit. propun sa isi ceara scuze toti cei care au jubilat dupa decizia TASului. terminati, ma, cu jubilatul :)

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2056
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de fanatic16 » 17 Oct 2020, 17:07

E groasa pentru booveni de venira cu vasali pe aici care nu se exprima cu injuraturi, culmea 🤣
Bruuh deja se simte infrangerea finala a booveanului, ultime amenintari pe fb la procurori, proces pierdut la tas, nu m ar mira ca acest cont care e boovean probabil sa fie chiar mititelu sau vreun apropiat iar secventa citata(,,Să pună la dispoziţie pe perioada contractului palmaresul, însemnele, sigla şi culorile astfel cum sunt evidenţiate în Certificatul de înregistrare a Mărcii eliberat de Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci şi Certificatul de Identitate Sportivă eliberat de Agenţia Naţională pentru Sport (ataşat ca anexa 1 la acest contract); (ii) să îndeplinească prompt orice act necesar şi/sau util pentru a atesta transmiterea dreptului de folosinţă către SC Blue Lions Capital SA asupra mărcii, numelui, siglei şi culorilor) pe care dnul boovean o neaga pe aici sa fie motivarea instanței prin care vom obține palmaresul....

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de malus dacus » 17 Oct 2020, 17:22

Tony7 scrie:
17 Oct 2020, 14:41
Decizia TAS e normala atat timp cat justitia din Romania a dat marca Clubului Sportiv.
Daca Clubul Sportiv castiga in noiembrie, se reia procesul pentru palmares. In caz contrar, decizia de la Timisoara ramane definitiva.

Intreb si eu, poate se afla pe aici niste juristi etc, Clubul Sportiv, fiind sub Ministerul Educatiei, avea voie sa faca contractul respectiv pe 10 ani, cu o prelungire de 5 ani, fara o licitatie publica?
Marca, numele etc. sunt bunuri publice ale Clublui Sportiv.
Conform legii, ar fi trebuit sa faca licitatie publica.
Mi-am pus și eu întrebarea asta. Nu cunosc reglementarile în domeniu, dar mă gândesc că Ajîcă ar fi țipat până acum. Imposibil să-i fi scăpat lui o chestie de genul ăsta, dacă nu era legal. Plus că nici ai noștri nu cred că se încurcau să facă pe sub mână. Poate ne lămurește Bobby, care e mai avizat.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de SLH » 17 Oct 2020, 19:13

Tony7 scrie:
17 Oct 2020, 16:33
Pe mine ma doare fix undeva de ajica
...dar simtii nevoia sa imi fac cont si sa postez primele mesaje exact cand o lua pe cocoasa.
E bine totusi ca ne aratasi unde se duce mititelu cu procesele dupa ce le pierde definitiv pe toatea astea cu marca, stema, palmares.

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2056
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de fanatic16 » 17 Oct 2020, 19:33

SLH scrie:
17 Oct 2020, 19:13
Tony7 scrie:
17 Oct 2020, 16:33
Pe mine ma doare fix undeva de ajica
...dar simtii nevoia sa imi fac cont si sa postez primele mesaje exact cand o lua pe cocoasa.
E bine totusi ca ne aratasi unde se duce mititelu cu procesele dupa ce le pierde definitiv pe toatea astea cu marca, stema, palmares.
=))))))))
O yea booveanu e istorie peste 2 sapt

Tony7
membru
membru
Mesaje: 113
Membru din: 15 Oct 2020, 18:45

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Tony7 » 17 Oct 2020, 20:35

SLH scrie:
17 Oct 2020, 19:13
Tony7 scrie:
17 Oct 2020, 16:33
Pe mine ma doare fix undeva de ajica
...dar simtii nevoia sa imi fac cont si sa postez primele mesaje exact cand o lua pe cocoasa.
E bine totusi ca ne aratasi unde se duce mititelu cu procesele dupa ce le pierde definitiv pe toatea astea cu marca, stema, palmares.
N-are nicio legatura contul nou facut acum (pe cel vechi nu-l mai gasesc sau e sters) cu decizia tas. Decizia tas mi se pare normala. Nici nu inteleg de s-a dus acolo pentru asta.

Problema pe care am pus-o aici o am in gand de cand a inceput tot circul asta dar n-am gasit niciun raspuns pana acum.

Nu-mi pasa de ajica, n-am incredere si nu imi pun sperante in proiectele lui.

Ideea e simpla si o stim cu totii. Clubul Sportiv Universitatea Craiova nu e U Craiova 1948 Club Sportiv. Orice s-ar intampla. Chiar daca drepturile pentru marca ar fi cedate ilegal ca acum sau legal printr-o licitatie. E contract pe termen limitat. Si cu asta nu pot sa am incredere nici in proiectul asta.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de fabius_2014 » 17 Oct 2020, 20:54

fanatic16 scrie:
17 Oct 2020, 17:07
E groasa pentru booveni de venira cu vasali pe aici care nu se exprima cu injuraturi, culmea 🤣
Bruuh deja se simte infrangerea finala a booveanului, ultime amenintari pe fb la procurori, proces pierdut la tas, nu m ar mira ca acest cont care e boovean probabil sa fie chiar mititelu sau vreun apropiat iar secventa citata(,,Să pună la dispoziţie pe perioada contractului palmaresul, însemnele, sigla şi culorile astfel cum sunt evidenţiate în Certificatul de înregistrare a Mărcii eliberat de Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci şi Certificatul de Identitate Sportivă eliberat de Agenţia Naţională pentru Sport (ataşat ca anexa 1 la acest contract); (ii) să îndeplinească prompt orice act necesar şi/sau util pentru a atesta transmiterea dreptului de folosinţă către SC Blue Lions Capital SA asupra mărcii, numelui, siglei şi culorilor) pe care dnul boovean o neaga pe aici sa fie motivarea instanței prin care vom obține palmaresul....
Nu este booveanul, asta inca nu a invatat sa scrie si nici nu face progrese.
Prin hotararea din 5 noiembrie, Mititelu nu poate sa castige nimic.
Sunt doua variante :
1. Lucrurile raman asa cum sunt acum .
2. Dosarul se rejudeca.
Booveanul face o noua diversiune si incearca sa asocieze o eventuala hotararea favorabila a instantei cu FC u Est 1121 desi in procesul asta Mititelu si echipa sa nu au nicio calitate. Galagia facuta prin presa de boovean are ca scop inducerea in eroare a fraierilor si in cazul variantei 1 ( Lucrurile raman asa cum sunt acum ) sclavii familiei vor spune ca palmaresul e al lor. Adica, ce nu este al Universitatii Craiova e a lui Mititelu. E tipic pentru booveni. Desi nu au nici o hotarare judecatoreasca favorabila, tot ce inca nu a castigat Universitatea Craiova booveni spun ca este al lor. Trebuie combatuti puternic cu fragmente copiate din decizii, altfel oamenii nu prea se obosesc sa citeasca si cred ce spune booveanul. :smoke:

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de R.E.N. » 17 Oct 2020, 21:49

nu am studii juridice, DAR :-D :-D inchriere, asociere, rimeaza, deci trebuie ca sunt acelasi lucru.

cata disperare pe boovean, sa-si puna postacii sa-i vomite ineptiile pseudo juridice regurgitate aici. o sa se bucure infectia, cu putin noroc o sa aiba poate chiar parte de niste debryuri fcfcu - fcfcsb orygynal cativa ani, cu fatza lui adytza-dumnezeu-mia-schinbat-veata pe post de stema in timp ce trupa de maimute infierbantate o sa urle in tribune. dupa care o sa-si termine banii ca orice imbeccil si o sa se intoarca inapoi in falimentul lui. eterna :-x
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 17 Oct 2020, 22:09

Tony7 scrie:
17 Oct 2020, 16:33
Pe mine ma doare fix undeva de ajica si de fotbalul din Romania din momentul in care adevarata Craiova a murit dar prea jubileaza toti la orice decizie judecatoreasca sau de la TAS de parca ei au facut palmaresul respectiv.

Sunt echipe noi care nu au nicio treaba cu Stiinta si invatati sa traiti cu sentimentul asta.

Ce zici, pot sa fac si eu o asociere dinasta cu Primaria si sa ma folosesc de cateva cladiri de prin oras ale statului? Ca doar nu e contract de inchiriere, e asociere.
Pai nu stiu boovene, vad ca aceste contracte de asociere se cam poarta in Romania : https://www.primariacampulung.ro/fisier ... ipatie.pdf

Ma intreb si eu ca naivul - s-a facut licitatie cind i s-a dat chelului stadionul vechi spre administrare ?

Si ultima intrebare - ajicul tot zice de 7 ani ca cei de la clubul sportiv de drept public nu au nimic important, ca e club nou etc. Pai daca Badea nu are nimic, de ce e interesant ca nimicul ala e folosit si de Craiova ligii 1 ?

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 17 Oct 2020, 22:19

Tony7 scrie:
17 Oct 2020, 20:35
SLH scrie:
17 Oct 2020, 19:13
Tony7 scrie:
17 Oct 2020, 16:33
Pe mine ma doare fix undeva de ajica
...dar simtii nevoia sa imi fac cont si sa postez primele mesaje exact cand o lua pe cocoasa.
E bine totusi ca ne aratasi unde se duce mititelu cu procesele dupa ce le pierde definitiv pe toatea astea cu marca, stema, palmares.
N-are nicio legatura contul nou facut acum (pe cel vechi nu-l mai gasesc sau e sters) cu decizia tas. Decizia tas mi se pare normala. Nici nu inteleg de s-a dus acolo pentru asta.

Problema pe care am pus-o aici o am in gand de cand a inceput tot circul asta dar n-am gasit niciun raspuns pana acum.

Nu-mi pasa de ajica, n-am incredere si nu imi pun sperante in proiectele lui.

Ideea e simpla si o stim cu totii. Clubul Sportiv Universitatea Craiova nu e U Craiova 1948 Club Sportiv. Orice s-ar intampla. Chiar daca drepturile pentru marca ar fi cedate ilegal ca acum sau legal printr-o licitatie. E contract pe termen limitat. Si cu asta nu pot sa am incredere nici in proiectul asta.
Nici un drept de marca nu a fost CEDAT - nu-ti mai pierde timpul cu vrajeli. Clubul sportiv poate scoate la vinzare miine esarfe cu brandul "FC Universitatea Craiova" - de exemplu. Ca tot ei detin si aceasta marca.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Mititelu la judecata poporului

Mesaj de Bobby » 17 Oct 2020, 22:24

Tony7 scrie:
17 Oct 2020, 16:05
In cazul asta ar insemna ca din din punct de vedere legal, Clubul Sportiv isi poate asocia imaginea cu toate cluburile din Liga 1 si toate sa se numeasca Universitatea Craiova.

Ambele societati sunt infiintate in 2013, cu acelasi nume mai nou si niciuna din ele nu are legatura cu Universitatea Craiova pe care o stiam. Nici macar Clubul Sportiv care si ala a fost dizolvat si reinfiintat.

Din 1991 stim foarte bine de ce a fost folosit numele asta in continuare. Ba chiar au fost perioade cand nu s-a mai folosit numele de Universitatea.

Ce spui tu nu e doar o asociere de nume.
Conform contractului, Clubul Sportiv trebuie "Să pună la dispoziţie pe perioada contractului palmaresul, însemnele, sigla şi culorile astfel cum sunt evidenţiate în Certificatul de înregistrare a Mărcii eliberat de Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci şi Certificatul de Identitate Sportivă eliberat de Agenţia Naţională pentru Sport (ataşat ca anexa 1 la acest contract); (ii) să îndeplinească prompt orice act necesar şi/sau util pentru a atesta transmiterea dreptului de folosinţă către SC Blue Lions Capital SA asupra mărcii, numelui, siglei şi culorilor evidenţiate în Certificatul de Înregistrare a Mărcii eliberat de Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci nr. 115523/15.04.2011.".
Asta e un contract de inchiriere a unui bun public. Nu e nicio asociere de imagine.

Bun public care e folosit de clubul lui Rotaru in scop sportiv si comercial.
Si, conform legii: (5) Închirierea bunurilor proprietate publică a statului sau a unităților administrativ-teritoriale se face pe bază de licitație publică.
ARTICOLUL 334

Contractul asta e foarte usor de rupt in doua de niste oameni competenti si Badea e foarte bun de luat la DNA.
Baiatule - nu-mi pierd vremea mai mult, dar tu stii cu siguranta ca mititelu a mai incercat sa conteste in instanta acel contract de asociere...si a pierdut acel proces :

http://www.micapi.ro/articole/sport/mit ... legal.html

P.S. Faptul ca exista acel contract de asociere emana credibilitate pentru majoritatea fanilor - pentru ca nu mai poate veni un nebun sa mai zica : "Univ. Craiova a e copiilor,copiilor,copiilor mei".
Last edited by Bobby on 17 Oct 2020, 22:26, edited 1 time in total.

Scrie răspuns