Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Moderator: grup_moderatori

Închis
fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2887
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de fabius_2014 » 16 Ian 2021, 17:45

dorumihnea2 scrie:
16 Ian 2021, 14:23


Toată lumea îl regretă pe Mangia sau Multescu dar să nu uităm un lucru: Mangia ii avea în atac pe Gustavo, Baluță și Mitrita iar Papură ii are pe Ofosu, Mamut și Bărbuț.... Diferența mare tată.... Papură pot să spun că a pus la punct apărarea dar cu atacul nu are material.... Ofosu punctează la impresia artistică, Mamut e bun la rugby iar Bărbuț sau Ivan nu sunt fotbaliști....
Sa gandim putin si sa nu fim influientati de declaratiile lui Papura din conferinta de presa.
1. Ii regretam pe Multescu si Mangia pentru ca ei au dat personalitate jocului Universitatii Craiova si pentru ca au obtinut rezultate foarte bune cu jucatori adusi pe bani putini.
2. Gustavo, Baluta, Mitrita reprezinta un atac inventat 100% de Mangia. Atacul asta este dovada clara ca de multe ori antrenorul da valoare jucatorilor. In prezent, Baluta e pierdut prin Ungaria, Gustavo nu rupe gura targului in China, singurul care confirma este Mitrita, prin orient. Sincer eu cred ca Papura are la dispozitie un lot mai bun decat Mangia sau Multescu.
3. Apararea pusa la punct de Papura, cred ca este o gluma reusita. FCSB ne-a umilit si apararea noastra a fost jalnica. Explicatia faptului ca nu dam gol nu consta in faptul ca atacul este slab ci ca echipa nu are echilibru intre atac si aparare. Papura alege sa ramana in aparare cu multi oameni si in felul asta nu mai ai forta in atac. Nu merge nici chestia cu " transhunanta plauzibila".
La meciul cu CFR i-a mers lui Papura pentru ca un egal ne multumea, dar cand joci cu Botosani sau Sepsi nu te multumesti cu un egal daca vrei campionatul.
4. Media de puncte pe meci, in campionat, obtinuta de echipa antrenata de Papura este 1,20 . Cu media asta nu joci in playoff. Media lui Bergodi 2,45, cu media asta iei campionatul.
Restul sunt scuze penibile si trebuie sa recunosc ca Papura stie sa-si gaseasca scuze, dar echipa nu merge si nu arata ca are o idee de joc, joaca la intamplare, se vede ca nu au antrenor.

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1452
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de gsm » 16 Ian 2021, 18:39

Multescu a fost singurul antrenor care fara sa aiba un lot de jucatori valorosi, echipa isi creea ocazii, dar nu avea cine sa o bage in poarta.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8099
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 16 Ian 2021, 19:00

dorumihnea2 scrie:
16 Ian 2021, 16:09
Rotaru oferă salarii mai mici ca la CFR și fcsb în schimb el zice că cheltuie 2sau 3 milioane de euro pe cantonamente, avioane, recuperare etc..... Dar fără rezultate deosebite.... Mie mi se par arogante drumurile la Sibiu de ex cu avionul sau meciurile amicale cu Viitorul, la care le a plătit avionul să vină să joace cu noi sau recuperare ce le fac ei de 5 stele care u dau rezultate.
Nu stiu daca e chestie de salarii. Qaka avea 10 k pe luna la Craiova ! Tu crezi ca daca ii dublezi salariul lui Barbut il faci sa joace la nivel de EL :laughing:

Tu iti inchipui ca CFR sau FCSB i-ar fi facut unuia contract pe 4 ani care nu a marcat in 10 meciuri de liga 1 ?

Eu mai taiam si eu din arogantele de deplasari si cumparam niste juniori de viitor.

Rotaru nu se pricepe la fotbal. Ce jucator tinar, promitator, care a dovedit ceva potential, si cu inaltime buna a cumparat U Craiova in ultimii 8 ani ? Unul - Cicaldau, si asta venit din greseala, doar ca FCSB a decis sa nu-l ia.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1627
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de R.E.N. » 16 Ian 2021, 23:41

Nu inaltimea e totul. Baluta, Mitrita, chiar si Mihaila nu sunt fotbalisti cu statura, si cu toate astea au fost cei mai buni din campionatul nostru si au adus si o multime de bani pentru club. Trebuie sa iesi putin din logica lui danpetrescu :D :D nu trebuie doar luptatori de comando la fotbal. Daca nu iti plac astia, Insigne, Mertens sau Hazard sunt baieti cu o statura neimpresionanta, pe care i-ar vrea orice echipa din Europa. Si lista de pitici e lunga si foarte interesanta.

Problema nu e ca nu au luat fotbalisti cu statura, problema e ca nu au luat fotbalisti. Doi ani de transferuri cu 3-4 mil investite, fara nicio reusita, ar fi trebuit sa faca sa zboare toti antrenorii, presedintii si scouterii din club.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
csm310
membru
membru
Mesaje: 191
Membru din: 08 Feb 2019, 15:35

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de csm310 » 17 Ian 2021, 00:51

R.E.N. scrie:
16 Ian 2021, 23:41
Nu inaltimea e totul. Baluta, Mitrita, chiar si Mihaila nu sunt fotbalisti cu statura, si cu toate astea au fost cei mai buni din campionatul nostru si au adus si o multime de bani pentru club. Trebuie sa iesi putin din logica lui danpetrescu :D :D nu trebuie doar luptatori de comando la fotbal. Daca nu iti plac astia, Insigne, Mertens sau Hazard sunt baieti cu o statura neimpresionanta, pe care i-ar vrea orice echipa din Europa. Si lista de pitici e lunga si foarte interesanta.

Problema nu e ca nu au luat fotbalisti cu statura, problema e ca nu au luat fotbalisti. Doi ani de transferuri cu 3-4 mil investite, fara nicio reusita, ar fi trebuit sa faca sa zboare toti antrenorii, presedintii si scouterii din club.
Problema e ca Mitrita cand am avut nevoie de el cel mai mult a disparut exact ca Messi in meciurile importante, in playoff-ul din 2018 cand fcsb si cfr nu aveau nici pe departe relatiile asa sudate ca acum + forma fizica, eu cred ca, cu echipa din playoff-ul sezonului trecut am fi castigat campionatul in 2018, de fapt sunt sigur, si nu o zic cu rautate, Mitrita a fost jucatorul meu favorit, multi copii veneau la vremea aceia pe stadion doar pt Mitrita,Baluta,Bancu... si fotbalul in Romania atunci era mai deschis decat acum, acum s-a uratit al drc de mult, ce meciuri aveam atunci cu Viitorul de ex, acel 3-3 sau 3-1 de pe Oblemenco, acel meci cu fcsb pierdut acasa, am avut in acel meci mai multe ocazii decat in ultimele 10 meciuri cu ei la un loc, pur si simplu nu te suparai ca te bateau, nici macar cand ne-au dat acel 5-2, acum vezi toate echipele organizate: CFR, Sepsi, Clinceni, Chindia , cu jucatori puternici de 1,90+ care fac marcaj la sange, joaca ca taranii, si jucatorii nostri nu sunt obisnuiti cu asta, fcsb e singura care inca joaca acel fotbal "romantic", dar cu cfr si Sepsi a luat doar 1 punct... si Medias pare ca incearca sa joace ceva dar e pe loc de playout, in concluzie eu cred ca Mitrita daca s-ar intoarce acum nu cred ca ar fi mai bun decat in 2018, Ofosu mi se pare mai puternic decat Mitrita, are forta de patrundere mai buna, dar joaca mult cu capul in pamant, trebuie un antrenor sa il disciplineze tactic... trebuie sa ne gasim o noua identitate, sa ne adaptam la fotbalul actual... si Cicaldau cat de bun e el se vede ca in meciurile importante e dominat, vezi finala campionatului cu cfr... un Fedele acum la mijloc era aur, oricum suntem slabi parerea mea, avem un campionat din ce in ce mai slab, si mediocritatea atrage mediocritate, avem un fotbal rudimentar, greu de privit, nu merita sa investesti bani in fotbalul asta si uneori il inteleg pe Rotaru...

P.S. Zakaric are 8 goluri in Bosnia ca extrema dreapta, e printre golgheterii campionatului Bosniei (de unde a venit si Koljic apropo) baiatul asta n-a avut sansele lui Barbut, Ivan sau Baiaram, si mi se pare ca nu juca chiar atat de rau, avea stang bun, nu avea atingeri rele de minge, dar juca in echipa lui Piturca, si fara Koljic.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8099
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 17 Ian 2021, 02:50

R.E.N. scrie:
16 Ian 2021, 23:41
Nu inaltimea e totul. Baluta, Mitrita, chiar si Mihaila nu sunt fotbalisti cu statura, si cu toate astea au fost cei mai buni din campionatul nostru si au adus si o multime de bani pentru club. Trebuie sa iesi putin din logica lui danpetrescu :D :D nu trebuie doar luptatori de comando la fotbal. Daca nu iti plac astia, Insigne, Mertens sau Hazard sunt baieti cu o statura neimpresionanta, pe care i-ar vrea orice echipa din Europa. Si lista de pitici e lunga si foarte interesanta.

Problema nu e ca nu au luat fotbalisti cu statura, problema e ca nu au luat fotbalisti. Doi ani de transferuri cu 3-4 mil investite, fara nicio reusita, ar fi trebuit sa faca sa zboare toti antrenorii, presedintii si scouterii din club.
Transfermarkt zice ca Mihaila are 1.80 m. Baluta era jucator bun - s-a cam stins de cind a plecat. Nimeni in Europa nu platea 5 milioane pe Mitrita - daramite 8 milioane cit ar fi dat americanii. Daca vrei sa faci fata in fotbalul modern ca echipa iti trebuie jucatori cu fizic bun. Nu ma refer la luptatori de comando - uite ca Olaru, Man, Coman, Tanase, O. Popescu, Morutan etc. sint tehnici, rapizi dar nu sint din astia la 1.60 m.

De acord ca inaltimea e totul - dar eu as alege unul la 1.75 m decit unul la 1.65 m la aceeasi tehnicitate - si potentialul vandabil creste.

Revenind la Baluta si Mitrita - din pacate, daca iti aduce aminte, n-au facut mare brinza in meciurile de play off cu echipele tari. Si asta ar fi trebuit sa fie un semn de alarma pentru scouterii echipelor care i-au cumparat :laughing:

Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de zeddDarko » 17 Ian 2021, 13:50

fabius_2014 scrie:
16 Ian 2021, 17:45
dorumihnea2 scrie:
16 Ian 2021, 14:23


Toată lumea îl regretă pe Mangia sau Multescu dar să nu uităm un lucru: Mangia ii avea în atac pe Gustavo, Baluță și Mitrita iar Papură ii are pe Ofosu, Mamut și Bărbuț.... Diferența mare tată.... Papură pot să spun că a pus la punct apărarea dar cu atacul nu are material.... Ofosu punctează la impresia artistică, Mamut e bun la rugby iar Bărbuț sau Ivan nu sunt fotbaliști....
Sa gandim putin si sa nu fim influientati de declaratiile lui Papura din conferinta de presa.
1. Ii regretam pe Multescu si Mangia pentru ca ei au dat personalitate jocului Universitatii Craiova si pentru ca au obtinut rezultate foarte bune cu jucatori adusi pe bani putini.
2. Gustavo, Baluta, Mitrita reprezinta un atac inventat 100% de Mangia. Atacul asta este dovada clara ca de multe ori antrenorul da valoare jucatorilor. In prezent, Baluta e pierdut prin Ungaria, Gustavo nu rupe gura targului in China, singurul care confirma este Mitrita, prin orient. Sincer eu cred ca Papura are la dispozitie un lot mai bun decat Mangia sau Multescu.
3. Apararea pusa la punct de Papura, cred ca este o gluma reusita. FCSB ne-a umilit si apararea noastra a fost jalnica. Explicatia faptului ca nu dam gol nu consta in faptul ca atacul este slab ci ca echipa nu are echilibru intre atac si aparare. Papura alege sa ramana in aparare cu multi oameni si in felul asta nu mai ai forta in atac. Nu merge nici chestia cu " transhunanta plauzibila".
La meciul cu CFR i-a mers lui Papura pentru ca un egal ne multumea, dar cand joci cu Botosani sau Sepsi nu te multumesti cu un egal daca vrei campionatul.
4. Media de puncte pe meci, in campionat, obtinuta de echipa antrenata de Papura este 1,20 . Cu media asta nu joci in playoff. Media lui Bergodi 2,45, cu media asta iei campionatul.
Restul sunt scuze penibile si trebuie sa recunosc ca Papura stie sa-si gaseasca scuze, dar echipa nu merge si nu arata ca are o idee de joc, joaca la intamplare, se vede ca nu au antrenor.
Sa ii transmită cineva lu Rotaru ca media lu papura nu mai e de 2pct, a lu bergodi a fost și uite ca l a dat afara, papura + roty= love

Venturiano
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 04 Feb 2020, 18:37

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Venturiano » 17 Ian 2021, 18:45

Bobby scrie:
15 Ian 2021, 11:47
La listatul la bursa - treaba asta o faci doar ca sa atragi resurse financiare. Nu cred ca firma ar atrage mai mult de 200 k la bursa - probabil te costa mai mult sa platesti serviciile financiare pentru listarea la bursa ! Asa ca bine ca n-a facut-o - ca se facea cam de ris. Ia si tu listarea la bursa ca transferul lui mamut - subiect de caterinca, o timpenie pe care nimeni normal la cap nu o intelege.
chestia e ca nu l-a fortat nimeni sa promita aiurea, a facut-o de buna voie dupa care a lasat-o asa, ca politicienii.

in ceea ce-l priveste pe Ivan, hai sa nu fim ipocriti, daca ajungea la fcsb si nu la noi iesa iures si pe buna dreptate. Ivan e copilul nostru, ma p*s pe el de milion, milioane se mai fac insa loialitatea e un lucru rar. e rar si printre suporteri din pacate daramite la fotbalisti tentati cu saci de bani si performante. sunt unii care atunci cand se uita la Ivan ii vad doar nereusitele din perioada asta neagra in loc sa il vada pe copilul ala care a refuzat fcsbul, care ne-a bucurat cu golurile si tumbele lui in trecut. unde va e loialitate fata de cei care o merita? acum vad ca il luarati si pe Mitrita in viteza, e pitic, nu e decisiv, e mai bun Ofosu (ce gluma nereusita...).

revanind la Andrei, o alta semi-minciuna e aia ca Piti l-a adus la Craiova. serios? sa inteleg ca Andrei a fost singurul jucator pe care l-am repatriat pe bani? pe Vatajelu si Screciu tot Piti i-a adus? asta cu repatrierile este modus operandi Mihai Rotaru. Ivan venea si daca nu era Piti antrenor, e adevarat ca Piti l-a vrut dar nu e ca si cum i-a fortat mana lu Rotaru care oricum voia sa il aduca acasa - si nu il critic, foarte bine a facut. asta e o mare bila alba pt Rotaru. transferuri proaste pe bani am facut si inainte si dupa Piti, practic ii imputam ceva ce noi tocmai facuram cu Mamut sau Cimpanu. dar nu e vb despre Piti pt ca el e istorie. e vb mai mult despre loialitate si despre cum unii le intorc spatele unor jucatori gen Ivan care chiar nu merita asta. avem pretentia ca jucatorii sa ne fie loiali, noua, clubului, dar cand dau de greu noi le intoarcem spatele si ii aratam cu degetul. cam urat, chiar foarte urat.

ce sa inteleaga Vladoiu din ceea ce pateste Ivan? daca v-ar citi mesajele astea in care strambati din nas la Mitrita oare cu ce impresie ar ramane? ati avea pretentia ca atunci cand un fecesebist ii arunca un fular ros-albastru sa il puna jos ca Andrei, nu sa-l puna la gat. dar voi care-i criticati cand trec prin cele mai grele momente meritati asta? urate apucaturi avem uneori, mai ales atunci cand uitam ca tricourile Stiintei sunt imbracate de oameni nu de roboti. nu se reduce totul la milioanele din conturi sau titluri si cupe. evident, toti ne dorim cat mai multe milioane in visteria clubului si muzeul (care inca nu exista din pacate) ticsit de trofee dar loialitatea e nepretuita. nu se cumpara, nu se vinde, nu se antreneaza si nu se pune in vitrina - din pacate.

capul sus Andrei IVAN, abea astept sa-l repatriem pe 'nedecisivul' MITRITA!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3519
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Paul » 17 Ian 2021, 18:59

@Venturiano, m-a uns pe suflet mesajul tau. Si eu am spus mereu ca din punctul meu de vedere ar trebui sa fim ca o familie, si sa nu cumva sa ajungem ca Fcsb care cumpara si vinde jucatori ca vitele la talcioc.
Parerea mea este ca daca am avea un antrenor care stie sa ii invete ceva tactic, dar mai ales stie sa ii motiveze cand e mai mare nevoie, am fi in cu totul alta situatie.
Este foarte adevarat ca Ivan joaca prost acum, si nici Vatajelu nu mai e ca la inceput, dar sunt ai nostri si nu exista fotbalusti care sa nu aiba caderi, dar daca sunt sprijiniti isi pot reveni.
Inca o data felicitari pentru mesaj @Venturiano, ai fost pe inima mea.
Ceea ce nu inseamna ca ceilalti colegi de forum vor fi de acord, de fapt ma astept sa inceapa “analizele” tehnico-financiare cat de curand, dar alea nu au legatura cu sufletul si spiritul de familie de la Craiova.

THE LION
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 26 Sep 2005, 11:33

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de THE LION » 17 Ian 2021, 19:34

Andrei Ivan reprezinta unul din simbolurie echipei de dupa renastere. A ramas alaturi de noi cand putea ajunge usor la fcsb. Suntem datori sa fim langa el si sa il incurajam.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8099
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 17 Ian 2021, 19:37

Venturiano scrie:
17 Ian 2021, 18:45
Bobby scrie:
15 Ian 2021, 11:47
La listatul la bursa - treaba asta o faci doar ca sa atragi resurse financiare. Nu cred ca firma ar atrage mai mult de 200 k la bursa - probabil te costa mai mult sa platesti serviciile financiare pentru listarea la bursa ! Asa ca bine ca n-a facut-o - ca se facea cam de ris. Ia si tu listarea la bursa ca transferul lui mamut - subiect de caterinca, o timpenie pe care nimeni normal la cap nu o intelege.
chestia e ca nu l-a fortat nimeni sa promita aiurea, a facut-o de buna voie dupa care a lasat-o asa, ca politicienii.

in ceea ce-l priveste pe Ivan, hai sa nu fim ipocriti, daca ajungea la fcsb si nu la noi iesa iures si pe buna dreptate. Ivan e copilul nostru, ma p*s pe el de milion, milioane se mai fac insa loialitatea e un lucru rar. e rar si printre suporteri din pacate daramite la fotbalisti tentati cu saci de bani si performante. sunt unii care atunci cand se uita la Ivan ii vad doar nereusitele din perioada asta neagra in loc sa il vada pe copilul ala care a refuzat fcsbul, care ne-a bucurat cu golurile si tumbele lui in trecut. unde va e loialitate fata de cei care o merita? acum vad ca il luarati si pe Mitrita in viteza, e pitic, nu e decisiv, e mai bun Ofosu (ce gluma nereusita...).

revanind la Andrei, o alta semi-minciuna e aia ca Piti l-a adus la Craiova. serios? sa inteleg ca Andrei a fost singurul jucator pe care l-am repatriat pe bani? pe Vatajelu si Screciu tot Piti i-a adus? asta cu repatrierile este modus operandi Mihai Rotaru. Ivan venea si daca nu era Piti antrenor, e adevarat ca Piti l-a vrut dar nu e ca si cum i-a fortat mana lu Rotaru care oricum voia sa il aduca acasa - si nu il critic, foarte bine a facut. asta e o mare bila alba pt Rotaru. transferuri proaste pe bani am facut si inainte si dupa Piti, practic ii imputam ceva ce noi tocmai facuram cu Mamut sau Cimpanu. dar nu e vb despre Piti pt ca el e istorie. e vb mai mult despre loialitate si despre cum unii le intorc spatele unor jucatori gen Ivan care chiar nu merita asta. avem pretentia ca jucatorii sa ne fie loiali, noua, clubului, dar cand dau de greu noi le intoarcem spatele si ii aratam cu degetul. cam urat, chiar foarte urat.

ce sa inteleaga Vladoiu din ceea ce pateste Ivan? daca v-ar citi mesajele astea in care strambati din nas la Mitrita oare cu ce impresie ar ramane? ati avea pretentia ca atunci cand un fecesebist ii arunca un fular ros-albastru sa il puna jos ca Andrei, nu sa-l puna la gat. dar voi care-i criticati cand trec prin cele mai grele momente meritati asta? urate apucaturi avem uneori, mai ales atunci cand uitam ca tricourile Stiintei sunt imbracate de oameni nu de roboti. nu se reduce totul la milioanele din conturi sau titluri si cupe. evident, toti ne dorim cat mai multe milioane in visteria clubului si muzeul (care inca nu exista din pacate) ticsit de trofee dar loialitatea e nepretuita. nu se cumpara, nu se vinde, nu se antreneaza si nu se pune in vitrina - din pacate.

capul sus Andrei IVAN, abea astept sa-l repatriem pe 'nedecisivul' MITRITA!
Din pacate fotbalul face parte din viata reala. Si la Craiova faci fotbal doar daca vinzi jucatori de 3 milioane pe an - asta e deficitul doar ca sa supravietuiesti la nivelul prezent. Fotbal de succes inseamna sa aduci si sa vinzi cu fler. Rotaru nu are banii lui Becali sau Tiriac (nimeni din Becali nu mai are banii oierului); acest club traieste din banii pe care ii produce. Asta e adevarul.

Ce sa inteleaga Vladoiu din ceea ce pateste Ivan ? Sa inteleaga ca fotbalul e o meserie - iti faci datoria bine si esti platit. De aproape 2 ani Ivan nu mai da prea multe fotbalului. Ivan nu doar ca fenteaza fotbalul, se fenteaza pe el insusi. Iar daca atitudinea justificata a fanilor nu-l trezeste, e si mai grav. Un club de succes se construieste cu profesionalism. Vorbeam recent cu un proprietar de firma si al intrebam despre politica de angajare : imi spunea ca are interviuri de angajare foarte dure, si ca prefera sa aibe un angajat foarte bun vreme de 2 ani (daca e foarte bun poate ca va pleca), decit unul mediocru vreme de 15 ani. Vladoiu sa mai inteleaga ca prezentele unor jucatori foarte scumpi in lot care nu fac fata ar putea inseamna miine scaderea salariului lui la Craiova - clubul nu mai poate vinde si stringe cureaua.

Loialitatea e OK - dar loialitatea in mediocritate nu ajuta pe nimeni. Ivan sa compare cifrele lui in liga 1 (meciuri, goluri, pase de gol) cu cifrele lui Sorescu in liga 1 - baiat modest, muncitor, fara fite, cu salariu mic, care a jucat de multe ori si fundas dreapta. Ar trebui sa se rusineze un pic vazind acele cifre. Ideea e ca poti sa faci fotbal in liga 1 - un campionat foarte slab - daca iti dai interesul, si fara sa fii un talent mare.

Venturiano
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 04 Feb 2020, 18:37

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Venturiano » 17 Ian 2021, 19:46

Bobby cu tot respectul dar fotbalul propus de tine e ceva la care nu m-as uita nici fortat. abea acum inteleg perfect mesajele alea "impotriva fotbalului modern" de pe la inceputul anilor 2000.
Last edited by Venturiano on 17 Ian 2021, 19:54, edited 2 times in total.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 17 Ian 2021, 19:49

Eu sunt de acord cu ce spuneti voi, dar in momentul de fata si de ceva timp chiar, nu vad niciun spirit de familie la Craiova. La noi eu nu vad decat lehamite sau maxim fiecare joaca pentru el. Andrei Ivan, care ar trebui sa fie un lider si sa-i mobilizeze pe toti, nu e in stare sa se mobilizeze nici pe el. Vatajelu nu gaseste drumul spre peimul 11. Bancu se lupta sa ramana in carti pt. nationala iar despre ceilalti nici n-are rost sa discutam. Cicaldau e cu gandul peste mari si tari si n-are nicio treaba cu Craiova. Nistor e multumit ca-i intra banul bunicel pe card si n-are nicio treaba cu Craiova. Balasa si M Constantin tot cam la fel, deci, despre ce spirit vorbim?
Daca vrei spirit, uita-te la aia de la fbsc. Nu stiu cine/cum a reusit sa-i uneasca, dar a reusit.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8099
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 17 Ian 2021, 19:50

THE LION scrie:
17 Ian 2021, 19:34
Andrei Ivan reprezinta unul din simbolurie echipei de dupa renastere. A ramas alaturi de noi cand putea ajunge usor la fcsb. Suntem datori sa fim langa el si sa il incurajam.
Evident ca ai dreptate - dar pina cind ? Pina la ce virsta Ivan mai trebuie incurajat ? Cam citi ani mai trebuie platit cu 150 k pe an, cu randament foarte modest, pentru ca refuzat fcsb acum niste ani ?

Crezi tu ca Ivan asta se duce la sala suplimentar sau sta dupa antrenamentele echipei sa mai lucreze de unul singur ? Nu - intreaba si tu pe cei din anturajul echipei.

Ivan ar trebui sa renunte la salariul mare vreme de 6 luni si sa se duca la un club mai modest de liga 1 sa joace mult si sa se repuna pe picioare - daca el chiar vrea sa mai faca fotbal profesionist. Dar Andrei nu are acest fel de ginduri !

Andrei trebuie ajutat sa se trezeasca in primul rind. L-as trimite sa vorbeasca cu Mitea - sa vada ce inseamna sa-ti prabusesti o cariera in floarea virstei (si Mitea a jucat chiar la un nivel inalt, la Ajax !).
Last edited by Bobby on 17 Ian 2021, 20:20, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8099
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 17 Ian 2021, 19:58

Venturiano scrie:
17 Ian 2021, 19:46
Bobby cu tot respectul dar fotbalul propus de tine e ceva la care nu m-as uita nici fortat.
Eu nu propun nici un fotbal - eu vorbesc despre viata reala. Fotbalul e o industrie care merge dupa anumite principii. Orice industrie da faliment dace se bazeaza pe sentimentalisme si estetica. mititelu a fost sentimental indeajuns - se batea cu pumnul in piept ca nu face fotbal business desi fotbalul e un business - si nu si-a distrus doar clubul, dar a distrus si carierele multor jucatori pe care i-a avut. Sentimente in doze realiste ar fi OK - dar baza e fundamentul economic. Ivan la sfirsit de luna vrea banul gros - nu sentimente.

P.S. Pe la 20 de ani am fost prima data in autocarul Craiovei. Echipa pierduse in deplasare - se intorcea acasa. Mi s-a dat oportunitatea sa ma intorc si eu la Craiova cu echipa. Acum zeci de ani - nu era ca acum. Eu eram fanatic - eram trist. Sa vezi minune - nimeni in autocar nu parea asa de afectat ca mine. Se ridea, se glumea, meciul trecuse. Asta a fost prima lectie vazuta de mine in ceea ce priveste sentimentele la fotbal. Mai usor cu pianul pe scari...

Închis