Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Moderator: grup_moderatori

Închis
Venturiano
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 04 Feb 2020, 18:37

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Venturiano » 17 Ian 2021, 20:22

Bobby scrie:
17 Ian 2021, 19:58
Eu nu propun nici un fotbal - eu vorbesc despre viata reala. Fotbalul e o industrie care merge dupa anumite principii. Orice industrie da faliment dace se bazeaza pe sentimentalisme si estetica. mititelu a fost sentimental indeajuns - se batea cu pumnul in piept ca nu face fotbal business desi fotbalul e un business - si nu si-a distrus doar clubul, dar a distrus si carierele multor jucatori pe care i-a avut. Sentimente in doze realiste ar fi OK - dar baza e fundamentul economic. Ivan la sfirsit de luna vrea banul gros - nu sentimente.

P.S. Pe la 20 de ani am fost prima data in autocarul Craiovei. Echipa pierduse in deplasare - se intorcea acasa. Mi s-a dat oportunitatea sa ma intorc si eu la Craiova cu echipa. Acum zeci de ani - nu era ca acum. Eu eram fanatic - eram trist. Sa vezi minune - nimeni in autocar nu parea asa de afectat ca mine. Se ridea, se glumea, meciul trecuse. Asta a fost prima lectie vazuta de mine in ceea ce priveste sentimentele la fotbal. Mai usor cu pianul pe scari...
poate ca nu propui nici un fotbal insa reteta asta dezvolta un fotbal performant dar sufocat in plictiseala. de fapt e greu de spus fotbal pt ca sub amalgamul ala de cifre si principii corporatiste e greu de gasit ceva care sa semene cu fotbalul. e trist si amuzant in acelasi timp cand il prezinti pe mititelu drept un sentimentalist care a esuat pt ca a refuzat sa faca "fotbal business". de fapt e doar trist.

nu vreau sa ma contrazic la infinit cu tine, e doar parerea mea ca fotbalul asta corporatist ancorat in viata reala este plictisitor, lipsit de viata si o buna parte din lume se uita la fotbal ca sa mai scape de rahaturile vietii reale nu sa se ancoreze si mai mult in ele.

p.s. acum 20 de ani zici? deci practic pe vremea lu' netoiu. poate pierdusem in deplasare la dinamo de acolo veselia si voia buna din autocar.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2880
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de fabius_2014 » 17 Ian 2021, 20:47

"Iubire neconditionata , loialitate, banii nu conteaza ", astea sunt lozinci, utopii pentru copii.
Singura iubire neconditionata in lumea asta este iubirea parintelui fata de copil.
Daca o echipa joaca la misto sau vinde meciurile, daca patronul numeste antrenor pe prietenul lui care este un habarnist nesimtit, eu ce trebuie sa fac ? :?: Sa cumpar bilet si sa incurajez ? Nu. :hmm Eu raman suporterul echipei, dar imi exprim parerea si incerc sa indrept lucrurile. Nu tradez, dar nici nu incurajez nesimtirea. Niciodata nu o sa critic un jucator de tipul lui Mamut, care se sacrifica pe teren, chiar daca nu are valoare sau realizari mari, dar il voi critica pe cel care are vanturi de vedeta si nu mai joaca nimic.
@Venturiano, aia cu " ma p*s pe el de milion " e tare, dar eu m-as purta mai frumos cu un milion de euro. Poate asta e forumul milionarilor din Craiova si am nimerit eu gresit. Cred ca sunt eu un mare zgarcit. :hmm
Apropos de loialitate, as vrea sa vad si eu un jucator care joaca fara sa fie platit, din loialitate, din iubire neconditionata fara niciun interes.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8091
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 17 Ian 2021, 20:49

Venturiano scrie:
17 Ian 2021, 20:22
Bobby scrie:
17 Ian 2021, 19:58
Eu nu propun nici un fotbal - eu vorbesc despre viata reala. Fotbalul e o industrie care merge dupa anumite principii. Orice industrie da faliment dace se bazeaza pe sentimentalisme si estetica. mititelu a fost sentimental indeajuns - se batea cu pumnul in piept ca nu face fotbal business desi fotbalul e un business - si nu si-a distrus doar clubul, dar a distrus si carierele multor jucatori pe care i-a avut. Sentimente in doze realiste ar fi OK - dar baza e fundamentul economic. Ivan la sfirsit de luna vrea banul gros - nu sentimente.

P.S. Pe la 20 de ani am fost prima data in autocarul Craiovei. Echipa pierduse in deplasare - se intorcea acasa. Mi s-a dat oportunitatea sa ma intorc si eu la Craiova cu echipa. Acum zeci de ani - nu era ca acum. Eu eram fanatic - eram trist. Sa vezi minune - nimeni in autocar nu parea asa de afectat ca mine. Se ridea, se glumea, meciul trecuse. Asta a fost prima lectie vazuta de mine in ceea ce priveste sentimentele la fotbal. Mai usor cu pianul pe scari...
poate ca nu propui nici un fotbal insa reteta asta dezvolta un fotbal performant dar sufocat in plictiseala. de fapt e greu de spus fotbal pt ca sub amalgamul ala de cifre si principii corporatiste e greu de gasit ceva care sa semene cu fotbalul. e trist si amuzant in acelasi timp cand il prezinti pe mititelu drept un sentimentalist care a esuat pt ca a refuzat sa faca "fotbal business". de fapt e doar trist.

nu vreau sa ma contrazic la infinit cu tine, e doar parerea mea ca fotbalul asta corporatist ancorat in viata reala este plictisitor, lipsit de viata si o buna parte din lume se uita la fotbal ca sa mai scape de rahaturile vietii reale nu sa se ancoreze si mai mult in ele.

p.s. acum 20 de ani zici? deci practic pe vremea lu' netoiu. poate pierdusem in deplasare la dinamo de acolo veselia si voia buna din autocar.
Nu acum 20 de ani, cind aveam eu 20 de ani :laughing: Cu muuult inaintea lui Netoiu. In vremea sprincenatului nu m-as fi urcat in autocarul echipei chiar daca ma rugau.

mititelu a esuat din multe cauze - una este ca n-a inteles fundamentul economic din fotbal. Platea / promitea chelul niste salarii uriase unei echipe care se zbatea la mijlocul clasamentului si se batea cu pumnul in piept ca el nu face business. Si ii cocolosea pe jucatorii care nu aveau atitudine profesionista. La polul opus lui mititelu e Iftimie de la Botosani - omul si vede lungul nasului si propune un model de business care ii permite sa supravietuiasca.

Venturiano
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 04 Feb 2020, 18:37

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Venturiano » 17 Ian 2021, 20:51

fabius_2014 scrie:
17 Ian 2021, 20:47
Cred ca sunt eu un mare zgarcit
:laughing:

sa traiti, domnul Rotaru [smile48]

Venturiano
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 04 Feb 2020, 18:37

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Venturiano » 17 Ian 2021, 20:53

Bobby scrie:
17 Ian 2021, 20:49
Nu acum 20 de ani, cind aveam eu 20 de ani :laughing: Cu muuult inaintea lui Netoiu. In vremea sprincenatului nu m-as fi urcat in autocarul echipei chiar daca ma rugau.
ah, ma scuzati! deci pe vremea lu Ilinca? :)( ma facusi curios :lol:

ideea e ca pe patroni i-as intelege (oarecum) sa fie atat de cinici, nu inteleg asta in cazul suporterilor.
Last edited by Venturiano on 17 Ian 2021, 21:02, edited 4 times in total.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2880
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de fabius_2014 » 17 Ian 2021, 20:54

Venturiano scrie:
17 Ian 2021, 20:51
fabius_2014 scrie:
17 Ian 2021, 20:47
Cred ca sunt eu un mare zgarcit
:laughing:

sa traiti, domnul Rotaru [smile48]
M-ai prins. :laughing: Daca nu batem maine, il schimb pe Papura. :mad:

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8091
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 17 Ian 2021, 21:49

Venturiano scrie:
17 Ian 2021, 20:53
Bobby scrie:
17 Ian 2021, 20:49
Nu acum 20 de ani, cind aveam eu 20 de ani :laughing: Cu muuult inaintea lui Netoiu. In vremea sprincenatului nu m-as fi urcat in autocarul echipei chiar daca ma rugau.
ah, ma scuzati! deci pe vremea lu Ilinca? :)( ma facusi curios :lol:

ideea e ca pe patroni i-as intelege (oarecum) sa fie atat de cinici, nu inteleg asta in cazul suporterilor.
Fii linistit - asta se intimpla inainte de vremea patronilor.

Exista doua lumi ale fotbalului - aia care se vede la TV si la stadion (ceea ce fanii vad), si aia care nu prea se vede la TV (neaccesibila fanilor). Cele doua lumi exista in acelasi timp - si nu e vorba de cinism, e vorba de realitate. Perspectiva accesibila fanilor e un show, e mai mult o fatada. Iar aceasta fatada este intretinuta atent pentru ca se traieste din ea, pe alocuri foarte bine.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1160
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 17 Ian 2021, 22:47

Și eu sunt de părerea lui @Venturiano
Pe lângă ce nu s-a spus pozitiv, eu as adauga cifrele clare:

1.Vatajelu achizitionat 250k, vândut pe 1.3m, repatriat 350k = 700k
2. Screciu 2m, repatriere zero =2m
3. Ivan 3m repatriere 1.5m =1.5 m
4.Gustavo 850k, repatriere zero = 850
Bilanț 4 jucători vânduți și repatriați = +5.05 M EUR

La Bobby e ceva oricum obișnuit sa omita esențialul, adică sa vorbești de stabilitate financiara dar sa omiți "accidental" ca ai ieșit în profit mare spre exemplu :)(

Putem contabil vedea asta ca o închiriere de asset-uri pe 2 ani în medie care ne-a costat la achiziție 250 keur, am obținut 5.4 mil, am cheltuit 350k cu returul și am rămas în profit cu 5.05 mil...
Comercial, in urma acestor mutări am obținut simultan:
+vizibilitate
+experienta
+buna imagine pe plan intern atât în ochii suporterilor în general cât și în plan sportiv unde jucătorii înțeleg ca la Craiova nu ești uitat dacă o dai în bara deci îți creste cota ca angajator.

Fapt
Dar suntem nemulțumiți ca au cam frecat banca toți și ca am forțat pe Ivan pt ca deh, am mizat puțin mai mult...

Concluzie:
Interesante aceste nemulțumiri, însă io sper doar sa se intensifice aceste afaceri "proaste" :)) pt ca si eu vreau sa fie susținuti jucătorii când au momente proaste, pt ca tot ei freacă banca

sa tot avem asa transferuri cu repatriere.. Cred ca as fi jignit maxim sa revăd pe mitrita, mihăilă, baluta înapoi.... sau cred ca nu :lol:

Venturiano
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 04 Feb 2020, 18:37

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Venturiano » 17 Ian 2021, 22:48

Bobby scrie:
17 Ian 2021, 21:49
Fii linistit - asta se intimpla inainte de vremea patronilor.

Exista doua lumi ale fotbalului - aia care se vede la TV si la stadion (ceea ce fanii vad), si aia care nu prea se vede la TV (neaccesibila fanilor). Cele doua lumi exista in acelasi timp - si nu e vorba de cinism, e vorba de realitate. Perspectiva accesibila fanilor e un show, e mai mult o fatada. Iar aceasta fatada este intretinuta atent pentru ca se traieste din ea, pe alocuri foarte bine.
e cinism d-ala crunt si crede-ma ca lucrurile astea pe care le spui sunt evidente. dar asta nu inseamna ca trebuie sa le acceptam, sau sa le incurajam. da, fotbalul a devenit din ce in ce mai cinic dar asta nu-i un lucru bun. chiar si in fotbalul asta modern sunt exemple de pasiune, de ex cariera lu Totti, sau generatiile de Maldini de la Milan. tu te comporti de parca iti place fotbalul corporatist problema e ca nu-s multi ca tine si fotbalul fara pasiune e moarte sigura. si Unirea Urziceni performa, dar pt cine? spune-le celor de la United of Manchester despre cifre, calcule, bani si fotbalul corporatist si or sa iti raspunda ca nu le pasa.

atata timp cat fotbalul inca mai palpaie in corporatiile astea monstruase numite cluburi de fotbal da-mi voie sa sper. cand nu o sa mai sper si fotbalul o sa fie acaparat in totalitate de "realitate" nu o sa ma mai uit la el.

fotbalul a devenit rege prin pasiune si moare prin cinism. noi ca suporteri trebuie sa luptam pt fotbal (chiar daca vom pierde) nu pt boala care a acaparat fotbalul ($$$). bine, sunt si oameni carora le place fotbalul modern, treaba lor. nu-i acuz (dar nici nu ii inteleg), gusturile nu se discuta.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8091
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 18 Ian 2021, 01:41

Venturiano scrie:
17 Ian 2021, 22:48
Bobby scrie:
17 Ian 2021, 21:49
Fii linistit - asta se intimpla inainte de vremea patronilor.

Exista doua lumi ale fotbalului - aia care se vede la TV si la stadion (ceea ce fanii vad), si aia care nu prea se vede la TV (neaccesibila fanilor). Cele doua lumi exista in acelasi timp - si nu e vorba de cinism, e vorba de realitate. Perspectiva accesibila fanilor e un show, e mai mult o fatada. Iar aceasta fatada este intretinuta atent pentru ca se traieste din ea, pe alocuri foarte bine.
e cinism d-ala crunt si crede-ma ca lucrurile astea pe care le spui sunt evidente. dar asta nu inseamna ca trebuie sa le acceptam, sau sa le incurajam. da, fotbalul a devenit din ce in ce mai cinic dar asta nu-i un lucru bun. chiar si in fotbalul asta modern sunt exemple de pasiune, de ex cariera lu Totti, sau generatiile de Maldini de la Milan. tu te comporti de parca iti place fotbalul corporatist problema e ca nu-s multi ca tine si fotbalul fara pasiune e moarte sigura. si Unirea Urziceni performa, dar pt cine? spune-le celor de la United of Manchester despre cifre, calcule, bani si fotbalul corporatist si or sa iti raspunda ca nu le pasa.

atata timp cat fotbalul inca mai palpaie in corporatiile astea monstruase numite cluburi de fotbal da-mi voie sa sper. cand nu o sa mai sper si fotbalul o sa fie acaparat in totalitate de "realitate" nu o sa ma mai uit la el.

fotbalul a devenit rege prin pasiune si moare prin cinism. noi ca suporteri trebuie sa luptam pt fotbal (chiar daca vom pierde) nu pt boala care a acaparat fotbalul ($$$). bine, sunt si oameni carora le place fotbalul modern, treaba lor. nu-i acuz (dar nici nu ii inteleg), gusturile nu se discuta.
Eu sint de acord cu pasiunea si sentimentele. Incerc sa sa inteleg realitatea si sa navighez in realitate - n-am spus ca imi place realitatea 100 %. Dar nu pot sa o ignor. Asta e perspectiva mea. Mie imi place fotbalul care poate supravietui, nu fotbalul celor ca mititelu, copos, penescu - care a murit din cauze economice.

Noi ne chinuim cu pasiunea si sentimentele si domnul Ivan o arde linistit, cu aproape 13 k pe luna. Ce bine le-ar prinde jucatorilor Craiovei un stagiu la Dinamo !

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8091
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 18 Ian 2021, 01:55

BiancoAzzurro_AS. scrie:
17 Ian 2021, 22:47
Și eu sunt de părerea lui @Venturiano
Pe lângă ce nu s-a spus pozitiv, eu as adauga cifrele clare:

1.Vatajelu achizitionat 250k, vândut pe 1.3m, repatriat 350k = 700k
2. Screciu 2m, repatriere zero =2m
3. Ivan 3m repatriere 1.5m =1.5 m
4.Gustavo 850k, repatriere zero = 850
Bilanț 4 jucători vânduți și repatriați = +5.05 M EUR

La Bobby e ceva oricum obișnuit sa omita esențialul, adică sa vorbești de stabilitate financiara dar sa omiți "accidental" ca ai ieșit în profit mare spre exemplu :)(

Putem contabil vedea asta ca o închiriere de asset-uri pe 2 ani în medie care ne-a costat la achiziție 250 keur, am obținut 5.4 mil, am cheltuit 350k cu returul și am rămas în profit cu 5.05 mil...
Comercial, in urma acestor mutări am obținut simultan:
+vizibilitate
+experienta
+buna imagine pe plan intern atât în ochii suporterilor în general cât și în plan sportiv unde jucătorii înțeleg ca la Craiova nu ești uitat dacă o dai în bara deci îți creste cota ca angajator.

Fapt
Dar suntem nemulțumiți ca au cam frecat banca toți și ca am forțat pe Ivan pt ca deh, am mizat puțin mai mult...

Concluzie:
Interesante aceste nemulțumiri, însă io sper doar sa se intensifice aceste afaceri "proaste" :)) pt ca si eu vreau sa fie susținuti jucătorii când au momente proaste, pt ca tot ei freacă banca

sa tot avem asa transferuri cu repatriere.. Cred ca as fi jignit maxim sa revăd pe mitrita, mihăilă, baluta înapoi.... sau cred ca nu :lol:
Vezi ca cifrele tale nu sint corecte de loc. Screciu a costat 500 k la repatriere, nu zero. Pe Vatajelu s-au luat mai putini bani decit 1.3 M - o suma frumoasa s-a dat la CSM Resita. La fel cu Screciu - un comision mare s-a intors la Silviu Bogdan. La Ivan - la fel, fostul lui club a luat niste bani buni.

De ce repatrierile astea sint greseli catastrofale - pentru ca ai platit sume mari de bani si dai salarii de top unora care nu prea te ajuta. Rotaru nu aduce bani de acasa - bani multi aruncati pe Ivan inseamna bani putini ramasi sa aduci jucatori care sa te ajute. Ivan are salariu de peste 4 ori mai mare decit avea Mihaila inainte sa plece. Compara cifrele pe sezonul trecut : Ivan (2 goluri, 2 pase de gol) vs. Barbut (2 goluri, 7 pase de gol). Si Barbut nu e jucator de play off in Romania !

In plus gindeste-te ca la Craiova nu s-au micsorat salariile dar se pierd 1.5-2 milioane de Euro din cauza pandemiei. Arunci bani multi pe jucatori care nu te ajuta, pierzi milioane din cauza pandemiei, nu prea mai ai pe cine sa vinzi acum. O sa-mi zici de Cic - o buna parte din bani se duce la Viitoru si deja la 24 de ani Cic nu mai e asa vandabil cum era acum 1-2 ani. Pretul creste la tineri.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8091
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Bobby » 18 Ian 2021, 03:56

BiancoAzzurro_AS. scrie:
17 Ian 2021, 22:47
Și eu sunt de părerea lui @Venturiano
Pe lângă ce nu s-a spus pozitiv, eu as adauga cifrele clare:

1.Vatajelu achizitionat 250k, vândut pe 1.3m, repatriat 350k = 700k
2. Screciu 2m, repatriere zero =2m
3. Ivan 3m repatriere 1.5m =1.5 m
4.Gustavo 850k, repatriere zero = 850
Bilanț 4 jucători vânduți și repatriați = +5.05 M EUR

La Bobby e ceva oricum obișnuit sa omita esențialul, adică sa vorbești de stabilitate financiara dar sa omiți "accidental" ca ai ieșit în profit mare spre exemplu :)(

Putem contabil vedea asta ca o închiriere de asset-uri pe 2 ani în medie care ne-a costat la achiziție 250 keur, am obținut 5.4 mil, am cheltuit 350k cu returul și am rămas în profit cu 5.05 mil...
Comercial, in urma acestor mutări am obținut simultan:
+vizibilitate
+experienta
+buna imagine pe plan intern atât în ochii suporterilor în general cât și în plan sportiv unde jucătorii înțeleg ca la Craiova nu ești uitat dacă o dai în bara deci îți creste cota ca angajator.

Fapt
Dar suntem nemulțumiți ca au cam frecat banca toți și ca am forțat pe Ivan pt ca deh, am mizat puțin mai mult...

Concluzie:
Interesante aceste nemulțumiri, însă io sper doar sa se intensifice aceste afaceri "proaste" :)) pt ca si eu vreau sa fie susținuti jucătorii când au momente proaste, pt ca tot ei freacă banca

sa tot avem asa transferuri cu repatriere.. Cred ca as fi jignit maxim sa revăd pe mitrita, mihăilă, baluta înapoi.... sau cred ca nu :lol:
Sa nu crezi ca sint tot timpul impotriva repatrierilor. Sint impotriva repatrierilor fara cap - la Mitrita a fost OK. Imprumut, il vezi la joc, si daca iti place il iei definitiv. Si Mitrita te-a ajutat imediat dupa transfer. Compara tu cu Rocha, Acka, Vatajelu, Ivan ori Screciu.

CFR Cluj l-a vindut in Germania pe Deac cu 3 milioane; Deac nu s-a adaptat - a fost cumparat inapoi de CFR peste doi ani cu 700 k - nu cu 1.5 milioane. Iar Deac a fost de atunci un jucator de mare impact pentru CFR, practic motorul echipei. Asta inseamna sa faci transferuri cu cap !

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3512
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Paul » 18 Ian 2021, 10:23

Cred ca subiectul nu era diferenta neta de sume si profitul calculat contabiliceste, cat faptul ca daca un club se poarta asa cu jucatorii si jucatorii manifesta loialitate, asta e ceva foarte frumos si e in contra curentului corporatist actual.
Eu cred ca nu avem de ce sa murim de grija lui Rotaru ca pierde bani, cred ca e pe plus si o sa continue sa castige.
Avem int-adevar probleme mari la nivelul conducerii tehnice si la scouting, asta e clar, dar nu se rezolva printr-o politica de a intoarce spatele fostilor jucatori care din varii motive au nevoie de un reset.
E de apreciat ca vin la Craiova ca acasa, si nu comportam cu ei ca parintii din Occident care nu isi mai ajuta copiii cu nimic din momentul in care devin majori.
E o diferenta culturala, iar eu unul nu sunt deloc admirator al culturii in care fiecare e pentru el, si totul se converteste in bani.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1160
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 18 Ian 2021, 11:59

Bobby scrie:
18 Ian 2021, 01:55
BiancoAzzurro_AS. scrie:
17 Ian 2021, 22:47
Și eu sunt de părerea lui @Venturiano
Pe lângă ce nu s-a spus pozitiv, eu as adauga cifrele clare:

1.Vatajelu achizitionat 250k, vândut pe 1.3m, repatriat 350k = 700k
2. Screciu 2m, repatriere zero =2m
3. Ivan 3m repatriere 1.5m =1.5 m
4.Gustavo 850k, repatriere zero = 850
Bilanț 4 jucători vânduți și repatriați = +5.05 M EUR

La Bobby e ceva oricum obișnuit sa omita esențialul, adică sa vorbești de stabilitate financiara dar sa omiți "accidental" ca ai ieșit în profit mare spre exemplu :)(

Putem contabil vedea asta ca o închiriere de asset-uri pe 2 ani în medie care ne-a costat la achiziție 250 keur, am obținut 5.4 mil, am cheltuit 350k cu returul și am rămas în profit cu 5.05 mil...
Comercial, in urma acestor mutări am obținut simultan:
+vizibilitate
+experienta
+buna imagine pe plan intern atât în ochii suporterilor în general cât și în plan sportiv unde jucătorii înțeleg ca la Craiova nu ești uitat dacă o dai în bara deci îți creste cota ca angajator.

Fapt
Dar suntem nemulțumiți ca au cam frecat banca toți și ca am forțat pe Ivan pt ca deh, am mizat puțin mai mult...

Concluzie:
Interesante aceste nemulțumiri, însă io sper doar sa se intensifice aceste afaceri "proaste" :)) pt ca si eu vreau sa fie susținuti jucătorii când au momente proaste, pt ca tot ei freacă banca

sa tot avem asa transferuri cu repatriere.. Cred ca as fi jignit maxim sa revăd pe mitrita, mihăilă, baluta înapoi.... sau cred ca nu :lol:
Vezi ca cifrele tale nu sint corecte de loc. Screciu a costat 500 k la repatriere, nu zero. Pe Vatajelu s-au luat mai putini bani decit 1.3 M - o suma frumoasa s-a dat la CSM Resita. La fel cu Screciu - un comision mare s-a intors la Silviu Bogdan. La Ivan - la fel, fostul lui club a luat niste bani buni.

De ce repatrierile astea sint greseli catastrofale - pentru ca ai platit sume mari de bani si dai salarii de top unora care nu prea te ajuta. Rotaru nu aduce bani de acasa - bani multi aruncati pe Ivan inseamna bani putini ramasi sa aduci jucatori care sa te ajute. Ivan are salariu de peste 4 ori mai mare decit avea Mihaila inainte sa plece. Compara cifrele pe sezonul trecut : Ivan (2 goluri, 2 pase de gol) vs. Barbut (2 goluri, 7 pase de gol). Si Barbut nu e jucator de play off in Romania !

In plus gindeste-te ca la Craiova nu s-au micsorat salariile dar se pierd 1.5-2 milioane de Euro din cauza pandemiei. Arunci bani multi pe jucatori care nu te ajuta, pierzi milioane din cauza pandemiei, nu prea mai ai pe cine sa vinzi acum. O sa-mi zici de Cic - o buna parte din bani se duce la Viitoru si deja la 24 de ani Cic nu mai e asa vandabil cum era acum 1-2 ani. Pretul creste la tineri.
le-ai amestecat de le-a luat dracu, dar sa nu cumva sa vorbesti de esential pentru ca nu ai fi tu.....iti spun sincer ca nu ai o idee pe care sa o poti duce cap coada.... iar cu transfermarktu tu il dadeai de referinta cane iti convenea , acum nu mai e de referinta (Screciu are free transfer)

e ceva ce fac si politicienii ca le spui ca au bani de autostrazi dar ei de fapt zic ca au deficit mari pe pensii....pai ce treaba are accica de la carburant care trebuie folosita pentru drumuri cu pensiile.....asa si tu, te intreb stabilitate financiara si de profit din repatrieri ale jucatorilor transferati pe bani si dupa imi spui de cota lui Cicaldau si de pandemie....wtf ?!?! :o

man, trebuie clar sa iti pui putin in ordine ideile ca le faci varza si ne mai scrii si km de randuri degeaba

daca e sa vorbim de exemple pozitive de urmat cred ca putem vorbi de cei care au academii puternice de copii si juniori, acolo e trendul ....la scouting e f greu sa fii competitiv cand tu oferi considerabil mai putin salariu si suma de transfer decat cfr si fcsb , oricare din astea 2 care intra pe fir deja ti-a luat fata pentru ca lumea e cinica in spate cum ziceai...doar daca e crescut sub culori mai are cat de cat sentimente pentru UCV

referitor la pandemie cred ca se vede ca s-a strans cureaua la tranferuri, la salarii oferite si la lotul largit....o sa vezi si in bilant probabil

cu Cicaldau stiu strategia ta deja : cumparam doar intre 0-200k hai poate 300kEUR, vindem tot intre 2-4 milioane , luam pe Dan Petrescu si ii dam cel mai mult , scouter e tot el, luam doar batrani nevandabili dar le dam salarii mici da-i in [****] ca noi suntem mai destepti ca astia de la cluj si nu are cum sa nu mearga .....suporteri, spectacol, perspectiva ? stiu deja, nu e treaba ta , sa se descurce ca tu esti concentrat pe performanta :))

Venturiano
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 04 Feb 2020, 18:37

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Venturiano » 18 Ian 2021, 15:55

si pt ca vorbeam acum ceva timp despre fizicul fotbalistilor si cat de importanta e genetica, priviti-l pe Atanas, nepotul lu Ilie Balaci, ce fizic are la 16 ani. te lasa masca, 1.90 la 16 ani, umeri lati, segmente bine proportionate, e drept ca si el pare nitel sub greutatea optima dar abea acum incepe sa creasca. pare exact genul ala de fizic mesomorph capabil sa puna fara prea mult efort masa musculara pe el. poti sa scoti din el tanc daca ai grija sa lucrezi atent pe partea de mobilitate si masa musculara functionala. genetica, atarna imens de mult.

Închis