Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Moderator: grup_moderatori

Închis
marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2479
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de marius_vl » 10 Ian 2022, 18:49

Iancu Magheru scrie:
10 Ian 2022, 18:03
Mai există în lumea asta la momentul actual o echipă mai ghinionistă decat noi cu aceste accidentări grave la jucători de bază?
sau cu atatea penalty-uri ratate in momente decisive?

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 10 Ian 2022, 18:50

Iancu Magheru scrie:
10 Ian 2022, 18:03
Mai există în lumea asta la momentul actual o echipă mai ghinionistă decat noi cu aceste accidentări grave la jucători de bază?
Tu vorbesti de ghinion - eu vorbesc de management. In cazul lui Koljic in toamna anului 2020 - daca erau chiar negocieri cu Dinamo Kiev, eu nu il mai lasam pe Koljic sa joace citeva etape, sa nu risc o accidentare. Mai ales ca se vorbea de multe milioane la mijloc. Se cheama management si risk management.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 10 Ian 2022, 18:59

fabius_2014 scrie:
10 Ian 2022, 18:48
Eu am inteles ca e platita clauza.
Poate uneori e bine sa-ti respecti cuvantul chiar daca asta te dezavantajeaza.
700000 sunt bani foarte multi pentru o echipa din Romania, dar ca si in cazul lui Roman si Koljici, clubul si-a respectat jucatorii si obrazul.Poate si pentru asta jucatorii ar trebui sa joace cu mai mult suflet, sa bage osul la bataie si sa respecte clubul asa cum sunt si ei respectati de club.
:laughing: :laughing: :laughing:

Tu privesti fotbalul de la TV; pe jucatori ii doare fix in pix de un club - sa intre salariul plus declaratii mieroase la TV pentru fraieri. Si asa e normal - pentru ca jucatorii au familii. Si familiile sint intretinute cu bani nu cu sentimente. Tu ai fost vreodata in autocar cu o echipa care tocmai a pierdut un joc ? Lumea isi vede de treaba - doar fanii se mai agita la stadion.

Un club trebuie sa produca rezultate, nu sa respecte vreun obraz.

Roty e un mare prost - si nu de ieri de azi. E prost si fudul din pacate. Rideau ziaristii de el ieri la meciul cu Pacski - ca se ridica in picioare si aplauda un meci de doi lei, care nu interesa pe nimeni. El facea circul asta pentru presa - iar presa ridea de el pe la colturi. Vrei sa "rizi" de presa, cistiga un titlu sau du-te in grupele unei competitii europene.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 10 Ian 2022, 19:35

Takeiteasy scrie:
10 Ian 2022, 18:50
Iancu Magheru scrie:
10 Ian 2022, 18:03
Mai există în lumea asta la momentul actual o echipă mai ghinionistă decat noi cu aceste accidentări grave la jucători de bază?
Tu vorbesti de ghinion - eu vorbesc de management. In cazul lui Koljic in toamna anului 2020 - daca erau chiar negocieri cu Dinamo Kiev, eu nu il mai lasam pe Koljic sa joace citeva etape, sa nu risc o accidentare. Mai ales ca se vorbea de multe milioane la mijloc. Se cheama management si risk management.
Hai sa-ti mai dau una. In 2017 transferul lui Ivan la rusi era finalizat - si ce decide ilustrul domn ***** Rotaru si a lui echipa : Ivan sa mai joace un meci de liga 1 inainte sa plece. Adica 3 milioane erau "pa" daca Ivan se accidenta in acel meci. Asta e diferenta intre a avea o strategie de succes, cu risk management si intre a a da cu zarul. Pentru ca decizia de atunci de a-l mai impinge pe Ivan la inca un meci a fost un dat cu zarul. A avut noroc cu Ivan , dar n-a mai avut noroc cu Koljic.

Este o vorba in liga 1, in spatele usilor inchise - fiecare nou finantator plateste "taxa de fraier", pentru ca intra ca vitelul intr-un domeniu nou de activitate. Unii invata, altii ramin fraieri.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2942
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 10 Ian 2022, 20:07

Si conculzia? In 2023 se inchide circul?
Numai echipa care termina pe locul 1 are management de top, celelalte sunt varza. :-)


Sent from my iPad using Tapatalk

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1217
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de sorinyki » 10 Ian 2022, 20:18

S-a rupt Houri, ligamente rupte, pauza până la sfârșitul sezonului dacă este adevărat!

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2227
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fanucrv » 10 Ian 2022, 20:29

Take : comparativ cu ce patroni a avut clubul asta dupa revolutie, actualul finantator pare lozul cel mare. In ultimii ani au fost obținute si ceva rezultate sportive, s-a castigat mult ca organizare si chiar ca imagine ,in ciuda unei mass media ostile . Eu unul nici nu vad cine ar veni in nebunia asta ,sa continuie razboiul cu mititelu. Ca Rotaru nu va reuși sa ia potul cel mare, sunt de acord. Cauzele ?? Tu ai enumerat destule aici, la care se mai adaugă una care cântărește decisiv : bugetul. Iar prostiile facute afecteaza in primul rand bugetul.
Last edited by fanucrv on 10 Ian 2022, 22:08, edited 1 time in total.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 10 Ian 2022, 20:45

Geronimo scrie:
10 Ian 2022, 20:07
Si conculzia? In 2023 se inchide circul?
Numai echipa care termina pe locul 1 are management de top, celelalte sunt varza. :-)


Sent from my iPad using Tapatalk

Habar n-am. Exista si alte echipe cu management bun in liga 1 : Voluntari (anul asta), Botosani (de ani buni), Viitorul etc. La echipa de liga 1 de pe primul loc sint multe care nu se vad, dar exista si altele care se vad - pragmatism si focus pe rezultate. De pe vremea lui Paskany nu vedeai antrenori la CFR care nu aveau rezultate - looserii erau concediati rapid (contrasteaza asta cu prostul de roty care zice la TV ca la Craiova antrenorii nu se dau afara daca nu exista rezultate, o gogomanie nemaiauzita). Uite cum se bat clujenii pentru fiecare Euro - l-au cumparat pe Meleke de la Botosani pe bani putini si n-au platit decit dupa ce comisiile i-au obligat. Oamenii isi vad interesul la maxim. La noi roty da banii in avans ca prostul, la Cluj banii se platesc in ultima secunda.

OK- Giovanni i-a pacalit pe turci si italieni cu Cic si Mihaila; ba l-a vindut pe Mihaila si accidentat, ceea ce a fabulos ! Alte tunuri eu nu mai vad, ca se desteapta lumea. Ma uitam ieri la fizicul lui Cimpanu si Baiaram si imi venea sa rid - baietii astia vor sfirsi in liga 1 sau in liga 2 la arabi. Banii foarte multi de pe Mitrita, Cic si Mihaila i-au dat un respiro lui roty sa faca fotbal sanatos - din pacate omul e pe dinafara. Da - el a venit cu un soi de organizare si rigoare la finante care nu prea era in salbaticia ligii 1, dar fotbal inseamna selectie, pregatire si strategie facuta de oameni care se pricep. Daca ai bani multi ca oierul - poti si fara strategie.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1160
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 10 Ian 2022, 21:04

Faceti va rog o pagină separata lui takeiteasy pt că nu mai găsesc alte postari.., sa îl votam președinte că e prea deștept și sigur ce fac alții cu 2 lei el face cu 1 leu plus că e posibil sa ia campionatul de 2 ori într-un an că sa mai recuperăm și noi fata de CFR. :)( ...oricum pe forum nu transmite nici o soluție clara , doar se plânge că o baba

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 10 Ian 2022, 21:24

fanucrv scrie:
10 Ian 2022, 20:29
Take : comparativ cu ce patroni a avut clubul asta dupa revolutie, actualul finantator pare lozul cel mare. In ultimii anii au fost obținute si ceva rezultate sportive, s-a castigat mult ca organizare si chiar ca imagine ,in ciuda unei mass media ostile . Eu unul nici nu vad cine ar veni in nebunia asta ,sa continuie razboiul cu mititelu. Ca Rotaru nu va reuși sa ia potul cel mare, sunt de acord. Cauzele ?? Tu ai enumerat destule aici, la care se mai adaugă una care cântărește decisiv : bugetul. Iar prostiile facute afecteaza in primul rand bugetul.
o:

De acord 100 %. Ceea ce scriem noi aici e irelevant, ca vorbele de duh la o bere cu amicii, ca n-avem noi putere sa impunem/ propunem manageri, antrenori sau jucatori.
Omul asta are aproape 9 ani de fotbal - m-as fi asteptat sa arate mai multa minte si realism, sa-si dea seama de zonele din fotbal in care nu se pricepe. Tipul e cinic in afaceri, dar naiv de multe ori in fotbal - parca vrea sa-si construiasca o dimensiune pozitiva prin fotbal care e non-cinica. Asta e o aiureala. Sa-si faca naibii o minastire ca oierul daca vrea sa-si spele pacatele.

Da frate - n-ai buget ca CFR si FCSB; dar ai 9 milioane, dublu fata de Botosani si Voluntari : arata asta bre in clasament. Si cu acest buget poti cistiga titlul o data la 10 ani daca ai minte - Atletico n-a cistigat in Spania la bugete mai mici decit Real sau Barca ?

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2884
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fabius_2014 » 10 Ian 2022, 21:49

Takeiteasy scrie:
10 Ian 2022, 20:45
Geronimo scrie:
10 Ian 2022, 20:07
Si conculzia? In 2023 se inchide circul?
Numai echipa care termina pe locul 1 are management de top, celelalte sunt varza. :-)


Sent from my iPad using Tapatalk

Habar n-am. Exista si alte echipe cu management bun in liga 1 : Voluntari (anul asta), Botosani (de ani buni), Viitorul etc.
Voluntari, cu exceptia anului asta, este abonata la lupta pentru evitarea retrogradarii. Botosani are un joc frumos, rezultate bune, dar nu ridica nasul mai sus de locul 3. Viitorul nu exista daca nu avea o sustinere masiva din partea FRF si a lui Gigi Becali.
Clujul asta minunat, daca nu era sustinut politic si de FRF pierdea campionatul in dauna noastra.
Eu nu spun ca la noi sunt toate bune, dar fata de ce am avut in ultimii 30 de ani, e in regula.
Marele minus la noi a fost participarea in cupele europene unde au fost obtinute rezultate foarte slabe.
Universitatea Craiova, in perioada 74-84 a fost cea mai buna echipa din Romania si a castigat campionatul doar 3 ori. Nu cred ca aveau manageament slab.
Stiu ca nu-ti place Rotaru, dar da-ne un exemplu de un finantaor si manager roman mai bun ca el si care ar fi dispus sa vina in nebunia de la Craiova.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2942
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 10 Ian 2022, 22:32

Pe mine, mangementul celor de la Botosani sau Voluntari nu ma incanta. Eu sunt multumit de ce s-a realizat pana acum. Normal ca e loc de mai bine, mai ales la selectia jucatorilor. La dezamagiri nu am "finala" cu CFR ci ultimele 2 sezoane in Europa. Nu-mi vine sa cred ca Papura, cu un lot sub ce am avut in ultimii 2 ani, a trecut 2 tururi si doar 1 meci pierdut.


Sent from my iPad using Tapatalk

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9784
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de manex » 10 Ian 2022, 23:42

Eu nu as vorbi de Houri ca s-a accidentat si am platit clauza si ca ce fraier e Rotaru. As vorbi de el ca s-a accidentat si nu avem om sa il inlocuiasca. Practic, mai trebuie un transfer făcut de urgenta. Alti bani... Alt timp pt adaptare...

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 11 Ian 2022, 00:20

Geronimo scrie:
10 Ian 2022, 22:32
Pe mine, mangementul celor de la Botosani sau Voluntari nu ma incanta. Eu sunt multumit de ce s-a realizat pana acum. Normal ca e loc de mai bine, mai ales la selectia jucatorilor. La dezamagiri nu am "finala" cu CFR ci ultimele 2 sezoane in Europa. Nu-mi vine sa cred ca Papura, cu un lot sub ce am avut in ultimii 2 ani, a trecut 2 tururi si doar 1 meci pierdut.


Sent from my iPad using Tapatalk
In Europa se vede valoarea jucatorilor si antrenorilor - si noi am capotat acolo.

Lumea uita ca bugetul U Craiova acum e cam de 9 milioane. Cam 4 milioane vin din vinzari de jucatori. Ca vrem, ca nu vrem, incasarile la stadion au scazut in ultimii ani si venirea lui boo nu ajuta. Probabil ca ai nevoie de 4.5 milioane minim pe an sa mentii buget la nivelul de azi. Clubul a dat 3 tunuri norocoase, cu mult peste valoarea jucatorilor - Mihaila, Mitrita, Cic - si a vindut alti jucatori cu sume mai aproape de valoarea reala a jucatorilor : Baluta, Ivan, Screciu, Gustavo, Vatajelu etc.

Lotul de azi nu mai are nume cu potential bun la vinzare. Ivan are deja 25 de ani - nu stiu daca cineva ofera pe el 2-3 milioane macar. Matematica spune ca obtii 4.5 milioane vinzind poate 2 jucatori cu sume normale de 2-3 milioane. 2 jucatori pe sezon - probabil titulari, ca nu cred ca putem vinde rezerve cu 2 milioane. Cu selectia catastrofala din acest club (un atacant central bun in 9 ani, un fundas dreapta bun in 9 ani, nici un portar de top in 9 ani etc.), sa pierzi 2 jucatori de baza pe sezon nu suna bine de loc. Centru de juniori de top n-ai. Asa ca ne putem duce inapot spre zona 2015-2016-2017. Drama e ca atunci Rotaru aducea bani de acasa pentru echipa - dar acel lux s-a terminat. E ca la orice business - iti da Dumnezeu un flux financiar pozitiv, si daca nu il folosesti sa-ti betonezi viitorul, te duci in jos.

P.S. Ca sa intelegeti distanta astronomica fata de fotbalul adevarat, uitati-va la picioarele lui Baiaram si Cimpanu, si comparati-le cu pustiul asta roman care tocmai a debutat pentru AC Milan la 20 de ani : https://www.fanatik.ro/luca-stanga-roma ... n-19864034 Nici nu mai tine de selectie - tine de pregatire.

P.S.2 Acum citiva ani am asistat la o sedinta de antrenament a unui club din Vest, numele nu conteaza. Am vazut un joc scoala la sfirsit de antrenament iar unul dintre jucatorii tineri era pur si simplu tamponat si hartuit pe terenul de joc de 1-2 malaci din echipa adversa. Unul din secunzi era arbitrul jocului scoala dar nu dadea fault. Am intrebat dupa antrenament ca nu mai vazusem asa ceva - si mi s-a spus ca totul era planuit de antrenori, ca baiatul ala sa fie tamponat, impins, hartuit aproape cu brutalitate la meciurile scoala ca sa-si imbunatateasca tehnica in regim de adversitate si sa reziste la dueluri tari 1-1. Baiatul avea vreo 19 ani dupa fata - si era un soi de numar 10 in devenire. Asta am vazut acum vreo 5 ani - si imi sa rid cind vad antrenamentele pe care le face U Craiova (probabil si alte echipe romanesti). De aia n-are ursul coada...Nu-ti trebuie bugete de trilioane sa pregatesti fotbalisti tari pe picioare si cu psihic puternic. Trebuie sa ai minte si metode.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3514
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Paul » 11 Ian 2022, 07:22

Vad ca incepusi anul in forta Take, bea un pahar cu apa si respira adanc.
Ce atata drama frate, si ce anume vrei tu sa se intample si nu te asculta Rotaru asta deloc?
Vad ca orice aspect legat de modul in care se poarta Rotaru cu angajatii si suporterii ti se pare ridicol si prostesc.
Preferintele tale ar fi catre unii gen Varga sau Becali, care sunt niste hiene materialiste care isi trateaza supusii ca pe vitele de la targ.
Faptul ca din ce i s-a intamplat lui Houri tu nu vezi decat “tampenia” ca poate a fost deja cumparat, cand omul ala si-a rupt picioarele pentru club, spune multe, si nu cred ca iti face cinste ca om in primul rand.
Ce tot dai in clocot de banii lui Rotaru? Sunt ai lui si face cum crede el ca e mai bine.
De driblingul lui Markovici din ultimul meci nu zici nimic? La tine toti sunt prosti, aschimodii si tepe, nu avem nimic bun. Chiar asa sa fie?

Închis