Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Unde crezi ca ne vom clasa la finele sezonului 2022-2023

Poll ended at 21 Iul 2022, 09:19

1. Primul loc
21
44%
2. Locurile 2-3
15
31%
3. Locurile 4-6
9
19%
4. Play-out
3
6%
 
Total votes: 48

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Paul » 24 Mai 2022, 14:56

Geronimo scrie:
24 Mai 2022, 14:50
Depinde ce vrem. Titlul/grupe? Atunci iti trebuie jucatori peste Gustavo/Houri.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Pai si cine se opune? Dar care sunt aia, nu cred ca am auzit multe variante. Nu vine Kessie la noi, desi a plecat de la Milan.
Asta e un fel de "n-ar fi rau sa fie bine". Pai da, nu ar fi. Normal ca m-as bucura sa aduca numai campioni, la 25 de ani, cu fizic bun si care sa dea goluri pe banda rulanta.
Dupa cum imi doresc si un Ferarri, dar probabil va fi unul din visele neimplinite de pe lumea asta.

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Iancu Magheru » 24 Mai 2022, 15:45

Ivan Lepinjica, 22 de ani, 400.000 cota pe transfermarkt. De la Rijeka, unde a mai jucat și Martic. Mie mi se pare foarte tehnic și cu o viziune a jocului de o clasă jumate peste liga 1.
Și se pot găsi mai mulți așa, in Croația sau chiar și Bosnia.

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9737
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de manex » 24 Mai 2022, 15:46

E clar ca ne trebuie mijloc. Cel putin doi mijlocasi de creatie. Daca am suferit la ceva campionatul asta a fost la mijloc. Cat Nistor a jucat bine am avut ceva mijloc.
Mateiu si Cretu nu sunt de creatie.
Si mai e un lucru: sa nu uitam ca anul asta se schimba si formatul Cupei. Vom mai avea meciuri in plus, avem nevoie de doua echipe, nu de una. Daca mai si facem ceva in Europa.. E musai sa avem rezerve de calitate .

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Geronimo » 24 Mai 2022, 16:51

Din cauza ca nu avem mijloc(jucatori care sa stie cu mingea), aruncam mingi pe Ivan sau pe Markovic/Koljic. Se vede cand avem nevoie sa desfacem echipele care se apara pe 3 randuri.

Sa nu ne trezim cu Diego Demme sau Stanislav Lobotka in mizerie. :-)
Verii nostri din Napoli se asteptau sa castige titlul cu Lozano si Elmas... asa suntem si noi. Houri, Conte si Roguljic nu ne-au ajuta foarte mult. Nu cred ca putem transfera un jucator strain bun, la noi vin unii care au ceva issues. Rata de succes la straini buni adusi e catastrofala. :-(
Fir-ar a naibii de treaba cu aia 3 "portugheji"... :-(


Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Geronimo » 24 Mai 2022, 17:01

Anul trecut pe vremea asta, plangeam dupa Florin Stefan de la PEPSI. S-a dus la CFR si a jucat cam 10 meciuri. Noi il vedeam "piesa" iar la aia a fost la numar, jucator de lot si atat. La noi era bun si de fundas central pe "stangul", ca oricum nu avem niciunul.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de marius_vl » 24 Mai 2022, 20:12

ce tot o lalaim atata cu mijlocasii de creatie? trebuie adus Mitrita si punct!
mai trebuie un fundas central si un fundas dreapta si gata
asta in conditiile in care nu pleaca niciunul dintre jucatorii de baza.. Ivan, Baiaram, Markovic, Cretu, Bancu, Screciu, Papp

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9737
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de manex » 24 Mai 2022, 20:15

Daca nu pleaca niciunul dintre cei de sus adio! titlu!! Ne trebuie minim 9 milioane pt a face fata. Ori ne punem pe cumparat tricouri la 300 de lei si umplem stadionul meci de meci, ori trebuie sa vindem!

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Geronimo » 24 Mai 2022, 21:38

marius_vl scrie:ce tot o lalaim atata cu mijlocasii de creatie? trebuie adus Mitrita si punct!
mai trebuie un fundas central si un fundas dreapta si gata
asta in conditiile in care nu pleaca niciunul dintre jucatorii de baza.. Ivan, Baiaram, Markovic, Cretu, Bancu, Screciu, Papp
Si cine sa-i paseze lui Mitrita? Cross de pe dreapta de la Papp/Gaman? Mingi de la gat in sus. Ne trebuie si un Nistor upgradat... sau il incurajam pe Baiaram si asteptam explozia(cum a fost si la Valentin cel plecat in Italia)...

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 24 Mai 2022, 22:23

Am întrat pe reducere de costuri de mai bine de 1 an așa că dacă vine mitrita , atunci ne putem declara mai mult decât satisfăcuți ... in rest o să fie în cel mai bun caz niste plesneli cu vreun croat , sârb , bulgar etc sau vreunul care se întoarce să joace iar în Romania

De houri , eu nu as cumpără un jucător accidentat la nici un preț , dacă îl mai dau aia împrumut un an fără bani atunci bine , daca nu iară bine ...asta e viatza , la toți ni'i greu

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de fanucrv » 25 Mai 2022, 08:54

Este clar ca bugetul este limitat .Daca nu se da un tun de 9-10 mil sau vreo participare consistenta in Europa, avem bani de functionarea clubului si de mici carpeli .Ieri au fost opinii pro si contra vis-a vis de transferul lui Houri. 600 mii cred ca reprezinta tot bugetul de achizitii si tot ar fi bine. Probabil ne vom uita doar dupa jucatori lliberi si cam atat.

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3381
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Freestate » 25 Mai 2022, 11:06

Este frica 'de mai rau" si lipsa banilor. Sa dai afara toata linia de mijloc si sa aduci altii este un risc. (Nici Cretu nu m-a convins ...are mai multe minusuri decat plusuri). Ei vor sa pastreze formula.
Mi-e frica sa nu ne facem cu Cicaldau inapoi si cu o dispensa financiara pentru turci...Am inteles ca inca nu au platit. Cicaldau era ceea ce ne trebuia. :)(
Bun nu au platit dar daca te adresezi forurilor ... o sa primesti banii. Daca tot o sa primesti acei 6 mil euro de ce nu aloci 3 milioane pentru transferuri ?
FMSP :)(

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Geronimo » 25 Mai 2022, 12:36

Care sunt jucatorii cu greutate(piesele) din lotul actual? Surpriza, tot pe Ivan si Bancu ne bazam. Am adus sezonul asta jucatori peste ei?! Eu nu mai sper la niciun transfer bun, jucam zaruri la transferuri. Daca iese, vai ce scouting profesionist avem, daca nu, ce sa facem, avem ghinion prin nesansa. :-)

Mai bine ne uitam in liga a 2-a dupa jucatori mai buni fata de ce avem noi la echipa a 2-a. Asteptam intoarcerea lui Maries si a lui V.N. Constantin.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Avatar utilizator
G.Ovidiu-Catalin
suporter
suporter
Mesaje: 811
Membru din: 01 Iul 2018, 15:04

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 25 Mai 2022, 15:50

Eu îmi mențin părerea ca suntem bine, pe drumul corect, singura mea teama este sa nu se “plictisească” unii și sa ne ducem in cap. Pe mine nu m-ar fi încălzit cu nimic sa câștigam un campionat și apoi sa “cădem”. Eu cred ca vom câștiga campionatul in maxim 2 ani dacă ne menținem pe drumul corect, cu doua “amendamente” :
1. Trebuie sa lăsam un antrenor bun sa lucreze liniștit.
2. Transferurile trebuie sa ii fie făcute înainte de perioada de pregătire.
3. Sa nu facem transferuri “la număr”, sa nu dam afara doar de dragul de a da afara; prefer sa ne strângem mâna cu 4-5 jucatori și sa aducem 2-3 “titulari”, decât sa dama afara 9, și sa aducem alte 9 “încercări”.
Decât așa, prefer sa sacrificam un an si sa forțam tinerii. Sa nu îmi spuneti iarăși ca am sacrificat 10 ani degeaba, pentru ca eu nu cred in “vrăjeala” asta. De fapt, am “sacrificat” 26 de ani, din care, in ultimii 10 ani am reușit 3 trofee și faptul ca de 5 ani de zile suntem candidata clară la top trei, la campionat sau cupă. Mai concret, am redevenit o forța a acestui campionat (așa cum este el, bun, rău…). Ne-am recâștigată poziția de forța a campionatului și ne-am recâștigat respectul.
Da, sunt lucruri care pot fi îmbunătățite, da, se poate tot timpul mai bine (așa cum se poate și mai rău, iar noi, suporterii Științei știm asta foarte bine, le-am trait), dar puțin realism nu ar strica. As putea sa dau 100000000 de exemple (acum un an Ivan era cea mai proasta “afacere” și cel mai slab, in campionatul asta a fost cel mai tare, Mitri când ne câștiga meciuri era genial, peste doua săptămâni era cel mai slab etc), nu are sens, existența sentimentelor este frumoasa și absolut necesară, dar puțin echilibru și un pic de realism nu strica niciodată. Pana și fata de PN (care este superba) se “cauta” comentarii. Când este superba, când este slaba, când nu se cânta nu știu cum, când bla, bla, bla.
Eu sunt sigur ca oricare dintre noi cei ce scriem aici am fi indiscutabil “cel mai bun antrenor” și “cel mai bun scouter”. Chiar și cel mai priceput investitor sau cel mai bun președinte. Nu, nu este chiar așa.
Nicicare dintre noi nu suntem perfecti. Dar putem încerca măcar sa găsim un echilibru.
ucv ucv ucv

Avatar utilizator
csm310
membru
membru
Mesaje: 189
Membru din: 08 Feb 2019, 15:35

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de csm310 » 25 Mai 2022, 16:09

fanucrv scrie:
24 Mai 2022, 11:22
csm310 scrie:
24 Mai 2022, 11:06
fanucrv scrie:
22 Mai 2022, 11:50
Nistor, Mateiu, Vâna, Căpățînă, Bic,Constantin, Conte, Houri cred ca sunt jucatori cărora le putem mulțumi si ura succes in cariera. Fara suparare dar nu sunt jucatori cu care sa castigi titlu, lucru care s-a si confirmat dealtfel. Poate aducem doi , trei titulari in locul lor.
Houri?????
Da. Lyes Houri. La 600 mii eu cred ca poti sa gasesti si altceva decat un baiat de 60 de kile. Acum ca e pe la noi suntem mai subiectivi, dar imi aduc aminte cand era la viitorul si le-am dat cu terenul in cap, era tinta ironiilor pe net ca era sa-l spulbere koljic la lovitura libera.
La mijloc cred ca avem mai degraba nevoie de un jucator ca Boateng de la Cfr , care am inteles ca a costat doar vreo 250 mii.
Ce legatura are Boateng cu Houri? Bai tata, tu n ai mijlocas ofensiv, un nr 10, de fantezie, care sa ti dea o pasa, sa scoata oameni din joc, am jucat cu 3 inchizatori cu cfr: Mateiu, Cretu, Screciu... pe Houri l a scos bozgorul ala p******s pe natia lui din joc in amicalul cu Paks in ianuarie, acum probabil nu mai pierdeam punctele cu Sepsi, Voluntari si terminam macar pe 2 cu el. Si daca tot aduci aminte de perioada Viitorul, vezi ca ti a dat gol in cupa si te a eliminat in 2019, si pe la Fehervar in Ungaria a jucat in grupele UEL si ziceau ungurii ca e cel mai bun mijlocas ofensiv de acolo, ca alearga cel mai mult, ca dribleaza cel mai mult, probabil il confunzi pe Houri cu Vina, si ca tot pomenesti de statura si greutatea lui, tin sa ti amintesc ca Mitrita era mai scund decat el, si mult mai slab (Houri 75 kg, Mitrita 64 kg), iar faptul ca nu l ai mai vazut jucand de vreo 6 luni asta te face sa l pui in aceiasi oala cu Vina sau Capatina, si nu e ok, imagineaza ti daca se accidenta Mitrita in iarna lui 2018 cu Mangia, si jucam toata primavara aia fara el, crezi ca mai luam cupa si terminam pe 3 in acel playoff? Noi n am mai avut jucator ca Houri de la Mitrita (da, e peste Cicaldau, daca scoti fazele fixe, lov libere, Cicaldau nu e departe de Vina), ghinionul lui a fost accidentarea, Houri e jucator clar cu care poti sa te bati la titlu si cu care sa nu te faci de ras cel putin cu Laci si Tbilisi.

Avatar utilizator
G.Ovidiu-Catalin
suporter
suporter
Mesaje: 811
Membru din: 01 Iul 2018, 15:04

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 25 Mai 2022, 16:33

Faptul ca exista “hate”, “intruși”, “mititei care recunosc” sau “mititei care nu recunosc” pe acest forum, ar trebui sa ne bucure. Înseamnă ca Știința este încă valoroasă și suscită/stârnește pasiuni (chiar și prin interese) și provoacă discuții.
ucv ucv ucv

Scrie răspuns