[UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Rezultat

Poll ended at 20 Iul 2022, 10:51

1
5
24%
X
5
24%
2
11
52%
 
Total votes: 21

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

[UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 16 Iun 2022, 10:51

Joi - 21 IULIE 2022

Jucam in Deplasare in Albania (probabil la ora 21 ora Romaniei), la Shkoder pe stadionul Loro Borici (16 000 locuri).
Shkoder este un oras situat la 100 km nord de Tirana, la gura de varsare a lacului Shkoder.
Shkoder este mai aprope de Kosovo decat de Tirana :lol: :smoke: deplasarea se face numai inarmati :lol:

Vllaznia este câștigătoarea Cupei Albaniei 2022. În campionat, Vllaznia s-a clasat pe locul cinci, după KF Tirana (campioana), Laci, Partizani și Kukesi.

Potrivit Transfermarkt, tot lotul celor de la Vllaznia valorează 4,45 milioane de euro. Cei mai importanți jucători sunt fundașul dreapta Erdenis Gurishta (căpitanul echipei, cotat la 300.000 de euro), mijlocașul de bandă Liridon Latifi (28 de ani, cotat la 350.000 de euro) și mijlocașul ofensiv Victor (27 de ani, cotat la 325.000 de euro).

Practic e ca un meci cu Sepsi :lol:
________________________________________________________________________________________________________________________

Mai atasez aici si un travel guide in Shkoder , mancarea e senzatie : TravelGUIDE

Transport cu masina - De la Craiova la Tirana sunt 640km - timp de condus 9-10 ore (se trece prin Bulgaria - Serbia si Kosovo ) daca iesiti pe la Calafat . De la Tirana pana la Shkoder mai faci cam 1h30 min.
Daca nu vreti cazare in Albania - De la Dubrovnik Croatia pana la Stadion sunt vreo 200 km si 4 ore de mers.
Capitala Muntenegru - Podgorica este la doar 60 km de Shkoder

Transportul cu avionul - zboruri directe Craiova - Tirana sau Bucuresti - Tirana sunt foarte rare, in perioada meciului nu cred ca gasesti . Preturile cu escala pe la Viena sau Muchen pleaca de la 300 eur dus-intors pana la 500 eur.
Last edited by cortinadampezzo on 16 Iun 2022, 11:22, edited 5 times in total.

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de Iancu Magheru » 16 Iun 2022, 11:02

Trebuie apelat la serviciile lui Kamer Qaka, cred că numai cu unul de-al lor putem să ii dovedim :lol: va fi război de uzură, 2-1 ii batem la ei, apoi 2-2 la noi.
ucv

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 16 Iun 2022, 11:48

Vllaznia are un antrenor nou, venit in luna Mai la Echipa.

Ce zice Mirel Josa, antrenorul lor dupa tragerea la sorti : "I had no preference for UEFACL adversaries. We know what the lot is like. It could fall stronger and weaker. With any team to fall to us, it would be hard. We're forced to do our job.

I honestly had no preference, my only concern is that my players are in as good a condition as possible for the first game. Kraiova University is a major and historic club in Romania. They're a serious team and they've been in the top three in the Romanian championship all along. We'll do anything to get through the tour.

Romania has three quality teams and one of them is krajova University. We're going to play with a team that has its goals. But as long as we get in to play, we'll look for qualification. But I repeat, they are a strong team and have goals and a team with a bigger budget than us."

Rocain
senior
senior
Mesaje: 336
Membru din: 29 Iun 2009, 10:21

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de Rocain » 16 Iun 2022, 12:20

Deci o sa faca orice sa treaca mai departe. Inseamna ca trebuie sa fim pregatiti pentru tot, gen agresivitate, alergat dupa orice minge, tras de timp la greu, copii de minge lipsa, balamuc la hotel ucv

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 16 Iun 2022, 12:52

Pentru o echipa cu bugetul si salariile lor. Banii astia din europe sunt multi .
Daca pentru noi 400k eur sunt cantitate neglijabila la bugetul ala de 7 mil de care spune Cartu.
Ei nu cred ca au buget mai mare de 2 mil pe an.

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3381
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de Freestate » 16 Iun 2022, 13:31

Hai sa nu comparam bugetele ! In Romania relativ putini jucatori merita salariile pe care le au. La noi sunt salarii mari pentru a ne apropia de Cluj ca motivare a jucatorilor dar in realitate avem jucatori de 3-4-5 mii / luna.
FMSP :)(

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 16 Iun 2022, 14:34

Totul e relativ cand incepem sa vorbim de bani si de salarii, nu e ca si cum "meritele" sunt totul, mai e si costul vietii care e diferit, dar una peste alta, da, sunt de acord ca la valoarea individuala Craiova plateste mult mai bine decat alte echipe din Romania si Albania; asta e probabil doar ca sa tina pe cine vrea si sa ia pe cine vrea, numai ca nici asa nu pare sa ne mearga vrajeala, daca Cestor pleca el de la Cluj, de pe bani buni imi inchipui, nu fuseram in stare sa il luam atunci, iar acum reveni la Arges si noi tot nu puturam sa il luam.
Apropos de deplasarea asta in Albania, eu m-am uitat si mi se pare mai simplu cu avionul prin Italia, adica Bologna, Roma si Milano par a fi legate zilnic cu Tirana, prin WizzAir, si in toate aceste 3 orase se poate ajunge relativ usor din Craiova, tot cu Wizz.
Nu am stat sa vad cum se potrivesc legaturile si cat costa, dar eu dupa ce am condus dus intors pana la Tirana, nu as mai face asta, mai ales vara pe caldura. Probabil ca disuctam de 10-12 ore de condus pe drumuri inguste in marea majoritate a lor, prin munti si prin sate, nu e exact ce mi-as dori, adica dus intors o zi intreaga la volan si atent. Plus ca la cat e acum benzina, e posibil sa fie chiar mai ieftin cu avionul.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 16 Iun 2022, 15:02

Lasa ma ca si Arsinel sau Cristina Neagu au peste 15 000 eur pe luna bani publici haha si nu cred ca ii merita pentru activitatea lor

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de Geronimo » 16 Iun 2022, 15:12

Cum stabilim cine si cat merita?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 16 Iun 2022, 16:12

Geronimo scrie:
16 Iun 2022, 15:12
Cum stabilim cine si cat merita?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Nu se poate - e de la caz la caz si tine de negocieri individuale. Pe mine unul ma si surprinde si oarecum deranjeaza ca toate aceste chestii sunt publice, nu cred ca e normal sa stie toata lumea din prima cand vede pe net ce salarii au oamenii in general, asta e o chestie mai privata asa.
Ca uite, cum stiu unii cat are Neagu salariu nu mai pot dormi noaptea ca de ce are atat. Pai are si gata. Ok, sunt bani publici, poate acolo e ceva de comentat. Dar la cluburile de fotbal, care sunt private, eu zic ca e treaba lor si nu ar trebui discutat asa ca subiect de barfa.
Cui i se pare ca nu e corect si cinstit, poate incerca sa se faca fotbalist sau sa isi faca baietii fotbalisti. Asa cum ii fac doctori :)

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de Geronimo » 16 Iun 2022, 16:35

;-) ea e platita din banii sponsorilor... :-)

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 17 Iun 2022, 22:23

Daca Copilu are sange in instalatie, eu as face oferta pentru cel mai bun jucator al albanezilor . Doar asa sa-i extermini psihologic

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de Iancu Magheru » 17 Iun 2022, 23:35

Ofertă si atât, in aer? Că doar nu vrei să ne încârdășim iar cu tot felul de nulități rezerve eterne.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 19 Iun 2022, 18:39

Dan Ignat o avertizează pe Universitatea Craiova înaintea meciului cu KF Vllaznia
Dan Ignat (35 de ani), românul care a evoluat la KF Vllaznia, transmite că echipa din Albania practică un joc destul de agresiv, iar formației lui Laszlo Balint nu îi va fi deloc ușor.

”Este o echipă care preferă să joace direct pe poartă, o echipă care duce mingea la margine și vine cu centrări. Se bazează pe forță, pe jocul fizic și ar trebui să se închidă foarte bine la fazele fixe. Ei o să studieze foarte bine adversarul și vor ști ce au de făcut.

Eu nu mă iau după cotele de pe transfermarkt, ele nu reprezintă valoarea unui jucător. Cu Vllaznia o să fie un meci foarte greu în deplasare, pentru că este o echipă foarte bine organizată defensiv. În sezonul trecut au avut un antrenor neamț și primeau foarte greu gol acasă. O să fie un meci dificil pe teren străin pentru Craiova.

O echipa de tradiție, cu nouă campionate și opt cupe câștigate. Vllaznia este o echipă foarte iubită în Albania, cu mulți suporteri, aș putea spune că se află între primele trei echipe de tradiție din țară, după Partizani și KF Tirana. În 2018 au retrogradat, dar în 2019 au revenit în prima ligă.

Stadionul lor este al doilea cel mai frumos din Albania, a fost renovat în urmă cu cinci-șase ani. Suporterii lor sunt foarte gălăgioși, dornici să își vadă echipa la un nivel cât mai ridicat. Echipa este una agresivă, cu un antrenor nou care a preluat echipa luna trecută”, a spus Dan Ignat, pentru Oltenia TV.

Dan Ignat a evoluat la KF Vllaznia iulie 2018 - iulie 2019.

https://youtu.be/vgYlAduvtfI

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [UEFA Conference League] Vllaznia - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 29 Iun 2022, 17:55

Prima manșă din turul doi preliminar al UEFA Europa Conference League cu Vllaznia se va disputa pe 21 iulie, începând cu ora 22:00 - ora României (21:00 în Albania), iar returul se va juca pe stadionul “Ion Oblemenco”, pe 28 iulie. Meciul va începe la 20:30.

Scrie răspuns