Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Unde crezi ca ne vom clasa la finele sezonului 2022-2023

Poll ended at 21 Iul 2022, 09:19

1. Primul loc
21
44%
2. Locurile 2-3
15
31%
3. Locurile 4-6
9
19%
4. Play-out
3
6%
 
Total votes: 48

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1786
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de dorumihnea2 » 20 Sep 2022, 16:25

Bobby dacă ai timp fă și la fcsb o statistică și o să te șochezi ce cheltuieli sunt....jucători cumpărați de aproape 4 mil euro ( nu bag totuși mâna în foc pt Compagno că s-a dat 1,5 mil ) și pe ce loc sunt in clasament, cu posibilitatea să nu mai prindă playofful. Jucători aduși cu 250 de mii și care au jucat 2 meciuri și sunt dați afară. Jiji tot se laudă că este pe câștig dar dacă calculezi mai in amănunt vei vedea că nu e așa. Eu de jucătorii noi aduși sezonul ăsta nu sunt dezamăgit, nu vreau să fiu că Jiji după două meciuri să îmi fac o părere. Silva și Mitrea joacă bine spre f bine , de ex de Mitrea se zicea că e slab dar el totuși este in echipa etapei. Hanca și Florescu cred că și ei sunt transferuri bune.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2952
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Geronimo » 20 Sep 2022, 16:54

Sa incepem cu Radaslavescu, un supertalent, "... cel mai bun transfer pe care l-a facut Gigi de cand este el in fotbal. Te felicit, Gigi! E clar, esti calificat pentru fotbal!" - zisa "Io am antrebat la PAOK, Gigi."

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9787
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de manex » 20 Sep 2022, 17:42

Ma, eu sunt undeva intre Bobby si restul. Nu pot sa nu vad ca s-a vandut bine si s-a adus nimic in loc. Si aici nu ma refer sa aduci cu bani multi, ci sa aduci jucatori buni. Si aici acuz pe oamenii din conducere, oameni care au fost fotbalisti de top si nu au fost in stare sa gaseasca diamantele in noroi. Avem pe CARTU, fotbalist urias, cum poate el sa isi dea girul pt Mamut, de ex? Chiar nu ai un cuvant de spus? Am zis-o si o mai zic:scoutingul nostru este zero barat. Ne bazam pe impresari, care au tot interesul sa iti vanda marfa lor. Ok. Dar tu, Cartu, nu il vezi ca e praf? Ne mandrim cu foste glorii ca vin si dau in minge la inceput de meci, le dam un tricou si o masa la oficiala si gata. Da-le de munca, trimite-i in judet la meciuri, da-le o paine sa manance si profita de cunostintele si ochiul lor. Fa-i sa se simta utili. Si mie-n suta o sa ai cativa jucatori demni de luat in seama. Si nu vreau sa plece Rotaru. Fara el vom fi pa. Dar vreau ca Rotaru sa profite de ce are la indemana si sa ii puna la treaba pe toti, inclusiv pe presedinte. Sa se vada ca avem președinte un jucator mare.
M-am saturat de campani, ofosi si mamuti.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2229
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de fanucrv » 20 Sep 2022, 18:04

"Pep Guardiola i-a dat ordin preparatorului fizic Mario Pafundi să plece în Norvegia pentru a se ocupa de programul fizic al lui Haaland din perioada pauzei competiționale. Staff-ul medical i-a monitorizat condiția fizică vârfului în perioada în care se afla la Dortmund și vrea ca atacantul să nu sufere vreo accidentare, potrivit Daily Mail."
Sunt colegi pe forum care spuneau ca Markovici ar trebui monitorizat non-stop. Să i se ia o bonă :lol: , parca așa se zicea.
Uite ca altii o fac !!!

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1400
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Iancu Magheru » 20 Sep 2022, 20:23

Bogho scrie:
23 Mai 2022, 15:48
Oare cât sunt banii lui Rotaru și cât vine din bilete, abonamente, materiale promoționale, sponsorizări și drepturi tv?
-Bilete 1-1.5 mil euro, în funcție de aplombul oamenilor de a veni la meciuri. Un sold-out aduce cam 130-160.000 euro.
-Abonamente pt sezonul ăsta cam 200.000 euro.
-Materiale promo, probabil sub 500.000, dar nu știu să estimez foarte exact. Ce știu e că din prețul unui tricou de ex, clubul încasează numai 15%, restul ia furnizorul. Paradoxal, ajuți clubul mult mai mult cu 3 bilete decât cu un tricou de 300 de lei.
-participări UECL- 750.000 euro sezonul ăsta.
-sponsorizari, e aici am cele mai puține informații și sunt foarte curios cam cât ne revin. Ce știu așa vag e ca betano nu pluseaza deloc gras, deși e sponsorul principal. Au mai apărut acum și turcii aia de la Kiğılı (se pronunță chiâlâ cu accent pe ultimul â).
-drepturi tv, aferent sezonului trecut 2.3 milioane euro.
-vânzări de jucători 700.000 Pigalicsli și Gustavo.

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9787
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de manex » 20 Sep 2022, 20:40


fanucrv scrie: Sunt colegi pe forum care spuneau ca Markovici ar trebui monitorizat non-stop. Să i se ia o bonă Imagine , parca așa se zicea.
Uite ca altii o fac !!!
Eu am zis si sustin asta cu tarie



Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2229
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de fanucrv » 20 Sep 2022, 21:05

manex scrie:
20 Sep 2022, 20:40
fanucrv scrie: Sunt colegi pe forum care spuneau ca Markovici ar trebui monitorizat non-stop. Să i se ia o bonă Imagine , parca așa se zicea.
Uite ca altii o fac !!!
Eu am zis si sustin asta cu tarie



Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk
Cred și eu ca nu e o idee rea. Ca nu mă așteptam sa văd asta la un club din fotbalul mare, e o altă discuție. Acolo știu că nimeni nu stă după tine dar uite ca mai sunt si excepții !

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9787
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de manex » 20 Sep 2022, 21:16

Doar iti protejezi investitia

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8100
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Bobby » 20 Sep 2022, 22:04

fanucrv scrie:
20 Sep 2022, 18:04
"Pep Guardiola i-a dat ordin preparatorului fizic Mario Pafundi să plece în Norvegia pentru a se ocupa de programul fizic al lui Haaland din perioada pauzei competiționale. Staff-ul medical i-a monitorizat condiția fizică vârfului în perioada în care se afla la Dortmund și vrea ca atacantul să nu sufere vreo accidentare, potrivit Daily Mail."
Sunt colegi pe forum care spuneau ca Markovici ar trebui monitorizat non-stop. Să i se ia o bonă :lol: , parca așa se zicea.
Uite ca altii o fac !!!
Eu am scris asta in ianuarie 2021, atunci cind nici macar la Clinceni Marko nu prea juca (https://craiova-maxima.ro/ne-am-lamurit ... la-fotbal/) :

Mamut are aproape 24 de ani si nu demonstreaza calitati de marcator, nu stie jocul de virf, e inalt dar nu are joc de cap, are uneori executii care par a veni din partea unuia care inca invata ABC-ul fotbalului. Craiova mai joaca vreo 25 de meciuri in acest sezon – de ce nu s-a luat decizia unui transfer definitiv spre sfirsitul sezonului ? Cu 30 de mii de Euro ii angajam o bona lui Markovic pentru 3 ani, si poate facem din el jucator de liga 1. Markovic chiar are talent – dar nu pare a avea motivatie si focus pentru performanta. Rotaru crede ca se poate bate la titlu cu Barbut si Ofosu – dar ei sint jucatori de mijlocul clasamentului ligii 1 in zilele lor bune, nu sint jucatori de top in Romania.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2229
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de fanucrv » 20 Sep 2022, 22:22

@Bobby: o:

White&Blue
suporter
suporter
Mesaje: 636
Membru din: 28 Aug 2006, 21:01

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de White&Blue » 20 Sep 2022, 23:22

Iancu Magheru scrie:
20 Sep 2022, 20:23
Bogho scrie:
23 Mai 2022, 15:48
Oare cât sunt banii lui Rotaru și cât vine din bilete, abonamente, materiale promoționale, sponsorizări și drepturi tv?
-sponsorizari, e aici am cele mai puține informații și sunt foarte curios cam cât ne revin. Ce știu așa vag e ca betano nu pluseaza deloc gras, deși e sponsorul principal. Au mai apărut acum și turcii aia de la Kiğılı (se pronunță chiâlâ cu acce
nt pe ultimul â).
Aici pot sa iti spun eu cum era sezonul trecut cu 2 dintre sponsorii de pe echipament. Betano 300k, Mitliv 100k.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8100
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Bobby » 20 Sep 2022, 23:44

Iancu Magheru scrie:
20 Sep 2022, 20:23
Bogho scrie:
23 Mai 2022, 15:48
Oare cât sunt banii lui Rotaru și cât vine din bilete, abonamente, materiale promoționale, sponsorizări și drepturi tv?
-Bilete 1-1.5 mil euro, în funcție de aplombul oamenilor de a veni la meciuri. Un sold-out aduce cam 130-160.000 euro.
-Abonamente pt sezonul ăsta cam 200.000 euro.
-Materiale promo, probabil sub 500.000, dar nu știu să estimez foarte exact. Ce știu e că din prețul unui tricou de ex, clubul încasează numai 15%, restul ia furnizorul. Paradoxal, ajuți clubul mult mai mult cu 3 bilete decât cu un tricou de 300 de lei.
-participări UECL- 750.000 euro sezonul ăsta.
-sponsorizari, e aici am cele mai puține informații și sunt foarte curios cam cât ne revin. Ce știu așa vag e ca betano nu pluseaza deloc gras, deși e sponsorul principal. Au mai apărut acum și turcii aia de la Kiğılı (se pronunță chiâlâ cu accent pe ultimul â).
-drepturi tv, aferent sezonului trecut 2.3 milioane euro.
-vânzări de jucători 700.000 Pigalicsli și Gustavo.
Asa in mare, acest club incaseaza cam spre 5 milioane pe an din toate sursele. In ultimii ani Craiova a avut buget cu 3-4 milioane de Euro mai mare pe an - banii astia suplimentari au venit din vinzari de jucatori. Acest club are nevoie sa incaseze din vinzari 6 milioane curat (fara procente, comisioane la impresari, grile de formare juniori etc.) o data la doi ani / 3 milioane curat pe an doar sa reziste la nivelul actual. De aia iti trebuie scouting si pipeline de talente - ca sa rezisti; nici nu mai vorbesc de dezvoltare. Rezultatele acestui club nu conteaza - ci rezultatele la banii cheltuiti.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2952
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Geronimo » 20 Sep 2022, 23:45

Legat de "scauting", nu inteleg "filosofia" Mamut. Adica, luam jucatorul imprumut cu drept de a-l cumpara definitiv. Il vedem n-etape si apoi, decidem la un ristretto ca e bun. Aici raman blocat si nu reusesc sa gasesc argumentele la luarea acestei decizii... pai era jucator in liga a 2-a, chiar toti croatii erau niste prosti si nu vedeau valoarea in stare pura la Mamut?!

Avem si cazul cand din 3 alegem 2, si il ratam pe singurul bun din cei 3(Bic, Ivanov, Olaru).

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2952
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Geronimo » 20 Sep 2022, 23:56


Bobby scrie: ...
Rezultatele acestui club nu conteaza - ci rezultatele la banii cheltuiti.
Se pare ca asta e problema la cfr. Asta reproseaza Nelutzu, la banii bagati, era nevoie de grupe europa league an de an sa ajunga la profit. Nu doar titlul de aici, de pe cocioc. El zicea de salarii de 30-50k. Nu asa s-a intamplat si anul trecut, pe vremea asta, cu Sumudica? Nu tot ratarea grupelor europa league a fost problema? Sau nu inteleg eu bine?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8100
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2022/2023

Mesaj de Bobby » 21 Sep 2022, 00:12

Geronimo scrie:
20 Sep 2022, 23:45
Legat de "scauting", nu inteleg "filosofia" Mamut. Adica, luam jucatorul imprumut cu drept de a-l cumpara definitiv. Il vedem n-etape si apoi, decidem la un ristretto ca e bun. Aici raman blocat si nu reusesc sa gasesc argumentele la luarea acestei decizii... pai era jucator in liga a 2-a, chiar toti croatii erau niste prosti si nu vedeau valoarea in stare pura la Mamut?!

Avem si cazul cand din 3 alegem 2, si il ratam pe singurul bun din cei 3(Bic, Ivanov, Olaru).

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Eu am inteles ca l-au luat imprumut pe Mamut - OK, poate iese. Ce nu inteleg e decizia de a-l cumpara dupa citeva meciuri, desi perioada de imprumut mai dura inca 6 luni. De ce n-ai mai avut rabdare inca 6 luni si sa iei decizia la sfirsit ? Uite boo l-a cumparat pe Bauza dupa exact un an de imprumut.

Mi s-a spus ca roty a crezut ca daca il cumpara pe mamut cu 6 luni mai devreme, ii da incredere si va juca mai bine. Asta dovedeste ca roty e cam paralel cu sportul asta si cu psihologia ca stiinta.

Scrie răspuns