Transferuri/Pregatirea de vara sezon 2018-2019

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 28 Mai 2018, 17:38

Sa inceapa distractia! Deschid topicul pe care in aceasta vara vom discuta despre transferuri, amicale, cantonamentul echipei si orice ține de pregatirea noului sezon.

La capitolul transferuri cei de la fanatik spun ca deja am inceput campania de achizitii. Prima tinta: Mario Felgueiras!

După câştigarea Cupei României, oficialii de la CS Universitatea Craiova au hotărât care este prima mutare pe care o vor face în perioada de mercato din această vară. Astfel, Mario Felgueiras, fostul portar al CFR-ului, a redevenit ţinta oltenilor, iar şansele ca mutarea să se realizeze sunt foarte mari.
Mario Felgueiras nu a mai apărat la Pacos Ferreira în ultimele cinci partide din campionatul Portugaliei, după ce pe 13 aprilie a suferit o fractură la un deget de la mână în meciul cu Sporting. Oficialii de la CS Universitatea Craiova nu au fost încântaţi de faptul că Miodrag Mitrovic şi Laurenţiu Popescu au făcut câteva gafe uriaşe în meciuri importante din play-off, iar aceştia cred că Mario Felgueiras are experienţa necesară pentru a “bloca” poarta echipei din Bănie.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Fan Alb - Albastru
senior
senior

Re: Transferuri/Pregatirea de vara sezon 2018-2019

Mesaj de Fan Alb - Albastru » 28 Mai 2018, 17:57

Si cei de la gigi dau stirea cu Mario Felgueiras:
https://www.digisport.ro/fotbal/liga-1/ ... 015-454797
Cât cerul este albastru suntem deasupra tuturor usteag ucv

malus dacus
membru
membru

Mesaj de malus dacus » 28 Mai 2018, 18:30

...nu zic ca n-ar fi bun portarul ala, doar ca nu cred stirea. De unde dreaq sa stie ziaristul nimeni de la saitu' nimeni, ce si cum la Universitatea? 80% din ce dau astia pe saituri gen fanatik/evz/libertatea sunt pure inventii. Ei sunt platiti la nr. de cuvinte pe articol si baga ce viseaza noaptea, ca sa mestece si ei un covrig la mana a 2-a...

Paul
senior
senior

Mesaj de Paul » 28 Mai 2018, 18:40

Aici bagam si de plecari, nu? Cei de la gigi spun ca pe Gustavo l-ar lasa sa plece, si ar fi cam singurul, cica Exclusiv (sanchi): https://www.digisport.ro/fotbal/liga-1/ ... ova-454902

Eu imi doresc sa nu plece nici unul dintre cei 3 pitici, si nici Bancu, si de fapt cam nimeni nu as "vrea" sa plece. Adica ma rog, Calancea nu pare sa mai fie o solutie, mai ales daca se mai ia un portar - aici din nou pare ca e de bine cu Mitrovici, dar eu tot as vrea sa il bage si pe Popescu.
Daca se reface Gardos si vine si Felgueiras, cred ca avem fata de grupele EL. Va dati seama cum ar fi?

sorin107
fanatic
fanatic

Mesaj de sorin107 » 28 Mai 2018, 18:53

ehe, mai e mult pana departe pentru grupele el. si nu ne-ajunge felgueiras pentru aia, trebuie intarite toate compartimentele. ne trebuie neaparat portar, 1-2 fundasi centrali, mijlocas si 2 atacanti, asta in contextul in care nu pleaca nimeni. daca mai avem si plecari, atunci chiar mai multi.

nu stiu daca-i reala treaba cu gustavo. mi se pare ca prioritari la plecare erau unul dintre baluta si bancu, daca nu chiar ambii. poate si mateiu.

apropos, cum [cenzurat] sa nu fie mateiu la nationala frate? am vazut lista convocarilor si-s acolo toti chinuitii - nedelcu, anton
Sorinel

Leonard Albert
suporter
suporter

Mesaj de Leonard Albert » 28 Mai 2018, 19:10

Cu tot respectul pentru ei, dar cred ca trebuie facuta curatenie la sange daca vrem balauri gen grupele Europa League. Trebuie, in opinia mea, sa plece urmatorii: Calancea, Mitrovic, Dimitrov, Briceag, Santos, Rossi, Glavina. Sa stim cat mai repede daca ne putem baza pe Gardos.
Felgueiras, ce sa zic...e asa si asa. 31 de ani e cam mult, chiar daca e portar. Poate ar trebui sa ne mai gandim. Pe Ivan, sincer, nu l-as vrea inapoi decat daca pleaca Gustavo.

Paul
senior
senior

Mesaj de Paul » 28 Mai 2018, 19:13

sorin107 scrie:
28 Mai 2018, 18:53

apropos, cum [cenzurat] sa nu fie mateiu la nationala frate? am vazut lista convocarilor si-s acolo toti chinuitii - nedelcu, anton
Chiar asa, pai nu are loc de aia, nu? Desire cel mai bun mijlocas roman care (Slava Domnului) joaca titular.

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 28 Mai 2018, 19:36

Eu as insista ca si club, ca in sezonul viitor sa se mareasca numarul maxim al jucatorilor de banca de rezerve. Asta e una dintre problemele ridicate frecvent de Mangia de-a lungul sezonului.
Ca transferuri, eu m-as gandi la Panțâru de la Iasi si la Cicăldău de la Viitorul. Nici Cristian Baluta sau Vână n-ar fi de aruncat.
Last edited by DeuxEx on 28 Mai 2018, 19:52, edited 1 time in total.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007

sorin107
fanatic
fanatic

Mesaj de sorin107 » 28 Mai 2018, 19:46

io zic sa va linistiti cu astia de la viitorul, nu-i da hagi sub 1-2 milioane niciodata. cicaldau si baluta sunt jucatori foarte buni, intr-adevar.

daca pleaca bancu sau briceag, ne e bun pantiru. eu cred ca si pe jo santos il vizam, care iarasi ar fi un transfer bun pentru linia de atac. dar nu ne rezolva problemele de la nivelul fundasilor centrali sau a varfului impins.

tot la capitolul veniri, trebuie evaluat ce facem cu jucatorii imprumutati. eu i-as retine pe draghici si eventual pe roman. in rest, imprumutati din nou la liga 1 sau 2 - hreniuc, manea, al. popescu, etc.

daca se poate, eu l-as lua pe ivan cu ochii inchisi. e valoros si poate juca oriunde in linia de atac, plus c-are foame de fotbal si probabil ca a crescut fizic si tactic in rusia, e un campionat dur. chiar daca el mai mult s-a antrenat decat a jucat.
Last edited by sorin107 on 28 Mai 2018, 19:47, edited 1 time in total.
Sorinel

zschortau
suporter
suporter

Mesaj de zschortau » 28 Mai 2018, 19:47

Dorințe:
PORTAR, Panțâru, Cicâldău și Ivan la veniri. Poate și Jo Santos și Andrei Cristea.
Calancea, Briceag, Dimitrov, Glavina, Bărbuț la plecări.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu CAMPIOANA unei mari iubiri! usteag steagucv

Leonard Albert
suporter
suporter

Mesaj de Leonard Albert » 28 Mai 2018, 20:03

De ce Barbut? Mi se pare mai mult decat decent ca rezerva.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 28 Mai 2018, 20:34

va fi foarte greu sa ajungem in grupe, ne-ar trebui mult noroc ca sa cadem cu adversari accesibili. dar trebuie incercat, important este sa castigam puncte care sa fie adaugate si peste 2-3 ani sa putem deveni capi de serie.
ca sa putem forta titlul la anul, este nevoie de transferuri. avem cateva posturi deficitare si acest aspect s-a vazut din plin in poff dar si in meciul de aseara. la postul de portar eu zic ca avem nevoie de un jucator care sa dea mai multa siguranta, Mitrovic a aparat bine, dar tot nu da siguranta, eu personal am multe emotii cand mingea se apropie de poarta noastra. si la degajari are destule probleme, cred ca aseara a gresit 80% din mingile degajate. prin urmare, m-as bucura sa vina Felguiras, sper sa fie acelasi pe care noi il stim (faptul ca clubul nu i-a dat drumul ne spune ceva...). daca vine portughezul eu l-as imprumuta pe Popescu, e important pentru el sa joace. si ca rezerve i-am avea pe Mitrovic si pe Calancea (chiar daca a gresit mult, are un caracter frumos, nu as renunta la el).
apoi, la nivel de fundasi centrali avem nevoie de oameni care sa dea mai multa incredere. conducerea trebuie sa faca totul sa il tina pe Gardos, avem nevoie de oameni cu personalitate aici. atat in poarta, cat si in aparare avem nevoie de oameni care sa dea curaj coechipierilor. daca ramane Gardos, sper ca Popa sa devina mai constant in joc iar Thiago sa isi elimine erorile. pentru zona de defensiva eu as incerca aducerea lui Gaman. la Popov cred ca se poate renunta.
la mijlocasi centrali eu zic ca avem nevoie de un jucator care sa ii ia locul lui Zlatinski, avem nevoie de un om mai puternic acolo si care sa dea mai multa siguranta. Sistemul utilizat de Mangia presupune un mare travaliu al celor 2 mijlocasi centrali, trebuie sa acopere o mare parte din teren. Nu stiu daca Rossi poate reveni la parametrii de dinainte de accidentare, prin urmare eu cred ca avem nevoie de om acolo. mai ales ca Santos si Bic nu au fost variante fezabile. pe primul l-as da iar pe Bic l-as imprumuta. l-as aduce in schimb pe Cicaldau (asta ar insemna sa se bage adanc mana in buzunar).
daca nu pleaca nimeni, ar mai fi nevoie de un atacant, de un numar 9. daca s-ar putea aduce Ivan inapoi, ar fi perfect. in schimb, Glavina si chiar si Barbut ar putea pleca.
in afara de Screciu, pe cine vom avea pentru la anul la categoria U21?
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 28 Mai 2018, 21:06

Liviu, Ivan s-ar incadra la categoria U21, daca nu ma insel. A facut 21 de ani anul acesta. Dar asta ar insemna sa-l repatriem.
In schimb, nu sunt de acord cu optiunea ta in ceea ce-l priveste pe Gaman. Gaman a avut de ales intre noi si oi, oferta salariala fiind similara. Gaman si-a decis sigur soarta!
Bill Shankly
EX-Cristi007

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 28 Mai 2018, 21:12

Screciu, Burlacu si Popa pot fi variantele U21 pentru la anul. Eu pe Zlati l-as pastra in lot inca un an. Rossi pare fotbalist, dar nu stiu daca mai poate. Nu prea inteleg vizunea lui Mangia in ceea ce-l priveste pe Rossi - baiatul asta e tehnic, vede bine jocul, dar nu e om de travaliu, nu face faza defensiva. Nu poti sa treci de la Mateiu - Zlati la Mateiu - Rossi, cind italianul nu acopera la fel de bine terenul.

Nu stiu daca Barbut, Santos si Glavina au valoare de Craiova. Antrenorii stiu mai bine.

Ar trebui sa dezvoltam alternative la fundasii laterali. Poate Vladoiu pe dreapta ?

sorin107
fanatic
fanatic

Mesaj de sorin107 » 28 Mai 2018, 21:13

la anul o sa fie inca eligibili pentru aceasta regula si cei nascuti in '97 - popescu, popa, burlacu si, daca vine, ivan. evident si screciu.
Sorinel

Scrie răspuns