Pregatirea de iarna 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Care compartiment al echipei necesita de urgenta transferuri in aceasta perioada de iarna?

Poll ended at 07 Ian 2020, 02:40

Portar
2
4%
Fundasi centrali
30
60%
Fundasi laterali
1
2%
Mijlocasi centrali
3
6%
Mijlocasi laterali/extreme
0
No votes
Varf
14
28%

Total votes: 50

DeuxEx
fanatic
fanatic

Pregatirea de iarna 2019/2020

Mesaj de DeuxEx » 28 Dec 2019, 02:40

Se deschide acest topic pentru a avea un loc de discutie pe urmatoarele subiecte:
- ramane sau nu Victor Piturca pe banca Universitatii Craiova?
- transferuri
- pregatirea de iarna
- amicale
- alte chestii legate de aceasta perioada

De asemenea, va rog sa votati in sondaj si sa motivati votul vostru legat de cel mai deficitar compartiment din punct de vedere al valorii jucatorilor din lot, compartiment unde este neaparata nevoie de transferuri.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

mihu
fanatic
fanatic

Re: Pregatirea de iarna 2019/2020

Mesaj de mihu » 28 Dec 2019, 10:07

ne trebuie urgent fundasi centrali, pentru ca in momentul asta noi stam doar in Balasa si nici el la capacitate maxima...in restul zonelor parem a fi mai acoperiti, dar la fundasi centrali este jale , Acka, Kelic si Thiago sper sa isi caute deja echipe si cu noroc poate isi si gasesc ca sa nu mai apara la reunire
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

malus dacus
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de malus dacus » 28 Dec 2019, 12:43

...am votat varf, pt. ca efectiv nu avem si nu stim ce si cum cu Koljic sau Markovic, dar practic avem nevoie in toate compartimentele. Un fundas central decent ( aici fac o paranteza, cred ca cel mai bun fundas central pe care-l avem la ora actuala este Martic!! ), un mijocas capabil sa faca un dribling si sa dea o pasa, un portar pt. ca iar nu stim care-i treaba cu Mirko, ceva acolo pe dreapta, in fine. Dar, important e sa ne hotaram ce drac de fotbal jucam, in ce sistem(e), care e politica acestui club samd. Ce vrem, de fapt? Jucam un sistem de la juniori pana la echipa mare, iar antrenorii care vin trebuie sa stie asta si sa-si aduca jucatori in functie de asta? Aducem jucatori si ii cerem antrenorului sa faca el, cum stie el? Ne axam pe tineri? Luam expirati si incercam sa-i revitalizam? Ridicam nivelul, cumparam doar top, in forma, confirmati, cu experienta? Vindem, nu vindem? Deocamdata eu vad un talmes balmes, nu sesizez o politica clara la acest club...

mihu
fanatic
fanatic

Mesaj de mihu » 28 Dec 2019, 12:50

ce imi pare rau este ca nu a fost incercat Cosic nici macar o singura data ca fundas central...

Paul
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Paul » 28 Dec 2019, 13:52

Am votat fundas central pentru ca Balasa e singur acolo, restul sunt foarte nesiguri. Balasa poate face gafe, dar pune suflet si in general e ce trebuie. Poate sa il traga pe Cosic cu el in spate. Chiar si asa cred ca ar mai trebui un fundas central.
Asa ar fi bun si varf, nimic de zis, dar cred ca in primul rand ne trebuie un fundas central co joc sigur si cu personalitate. Cosic pare genul dar joaca unde nu se vede.

mihu
fanatic
fanatic

Mesaj de mihu » 28 Dec 2019, 13:55

cu siguranat ne trebuie si un alt varf in afara de Koljic..daca Cosic joaca bine ca si fundas central atunci mai trebui unul bun .

SLH
fanatic
fanatic

Mesaj de SLH » 28 Dec 2019, 15:20

Am votat varf, desi avem mare nevoie si de vreo 2 fundasi centrali. Am votat asa pentru ca practic de 6 ani de la reinfiintare am avut 1 singur atacant si ala disponibil doar putin peste jumatate de sezon si am vazut atunci diferenta de potential a echipei.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 28 Dec 2019, 17:04

La nivelul lotului ne lipseste un jucator cu experienta, care sa dea incredere celorlalti, care sa ridice echipa in momentele grele. De asemenea, ne lipsesc variante pt U21 care sa fie titulari, care sa ridice nivelul echipei.
Ca posturi... daca pleaca Mirko ne trebuie portar. Si daca nu ar pleca, eu l-as imprumuta pe Popescu la o echipa unde sa joace meci de meci si l-as aduce pe Aioanei.
Ca fundas central, am putea incerca sa aducem unul dintre Ghita, Chindris sau Pascanu. Cred ca avem nevoie de mijlocas central care sa tina de minge, sa domine mijlocul terenului. La meciul cu noi mi-a placut Fofana, efectiv alerga in carca cu Mateiu si Ivanov. Daca s-ar aduce un Nistor sau Budescu ar fi fantastic dar de varf avem nevoie disperata.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

mihu
fanatic
fanatic

Mesaj de mihu » 28 Dec 2019, 18:08

La Aionei m-am gandit si eu, plus ca am rezolva si varianta cu U21
Pascanu, din ce se aude vrea Petrescu sa il dea, nu ar fi rau sa ne bagam pe el .De Chindris sau Ghita, nu cred ca ni dau nou , mai degraba la cioban
La mijloc , e greu de crezut ca il putem lua pe Budescu, dar cu Nistor nu cred ca ar fi o problema daca ni l-am dori... de mijlocas cu gabarit a vorbit si Piti de cand a ajuns ca avem nevoie
Ca si atacant, oare nu ar putea fi incercat si Zakaric ? Din filmuletul de prezenatre se vedea ca ajuca si pe acel post .
Primul lucru importan este sa ramana Piti, pentru a avea continuitatesi apoi cam din ce enumeram si noi pe aici, ar cam fi nevoie de 3-4 jucatori

inter
suporter
suporter

Mesaj de inter » 28 Dec 2019, 18:17

am votat fundas central .... datorita faptului ca in p-off intalnim numai echipe care mai si ataca nu stau la asteptare

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 28 Dec 2019, 19:25

ce as face eu in locul lui Rotaru in iarna asta:

in primul rand as analiza lista plecarilor si as incepe cu conducerea clubului: Marcel Popescu, Sorin Cartu, Corneliu Papura si Aurel Fleancu. motivul este simplu: organigrama clubului este extrem, extrem, de stufoasa si, din punctul meu de vedere, cred ca trebuie simplificata. probabil ca de Aurel Fleancu nu au auzit 90% din suporteri, nici nu ma mira. el este, conform site-ului oficial, reprezentantul departamentului juridic care a facut fix nimic palpabil pana in momentul de fata. poate ma insel si acest domn lucreaza asiduu pe partea juridica sa contracareze clona booveana insa nu vad nimic palpabil. nu-l vad nici macar la nivelul fluierului piciorului in comparatie cu Talpan (de exemplu) si eu cam la nivelul asta as vrea sa functioneze departamentul nostru juridic. la nivelul de competenta si implicare al lui Talpan.

halucinant Papura nu e doar secundul lui Piti (aici eu cred ca Piti a facut o mare gresala ca l-a pastrat in staff) ci si "Coordonator tehnic Centrul de Copii și Juniori", ma si miram de ce lucrurile nu merg tocmai stralucit la U19 si U17 in Liga Elitelor. a coordonat domnul Papura de ne-a spart.

- disponibilizati, in regim de urgenta urmatorii: Briceag, Fortes, Kelic, Acka, Tiago, Gardos, Qaka. ne mintim singuri daca credem ca vom scoate vreodata fotbalisti din ei, nu cred ca cineva zdravan la cap ar da vreun ban pe ei (sper sa ma insel).

- dupa care as incerca sa ii vand pe urmatorii (preferabil in strainatate, EXCLUS fcsb, dinamo): Martic, Mateiu, Barbut, Roman, Zakaric. Martic e clar ca nu doreste sa prelungeasca intelegerea, putea sa o faca deja pana acum daca dorea asa ca mai bine luam niste bani pe el acum in iarna decat sa il pierdem liber la vara. pe Alex Mateiu l-as lasa liber daca ar avea o oferta avantajoasa dpdv financiar, e un jucator vechi si merita sa se duca undeva sa se realizeze financiar mai ales ca nu mai e la prima tinerete. barbut, Roman si Zakaric nu-s jucatori rai insa m-am plictisit de inconstanta lor (mai ales in cazul lui Barbut).

- exclusiv pentru piata straina as incerca sa ii vand pe Pigli si Bancone. fiind la prima experienta in afara Italiei lui Pigli cred ca i s-a facut dor de casa, nu e deloc usor sa fii departe de familie si prieteni. Bancone cred ca merita sa isi incerce si el norocul in strainatate, cred ca are nevoie de o provocare noua.

in total, daca nu ma incurcai la numaratoare, sunt vreo 14 plecari. mult dar cu banii stransi din transferurile lui Bancone, Pigli, Martic eventual si Mateiu + ce mai reusesti sa iei pe restul poti sa iti construiesti un buget de transferuri decent (2 milioane, 2 milioane jumate - asa, in varianta conservatoare si in ideea sa nu stai sa astepti pt cele mai bune oferte pt ca nu avem foarte mult timp la dispozitie).

cum ar arata lotul in conditiile astea? pai cam asa:

portari: ???, Popica;
fundasi dreapta: Matel, Vladoiu;
fundasi stanga: Vatajelu, ???;
fundasi centrali: Balasa, Cosic, ???,???;
mijlocasi centrali: Cic, Ivanov, ???, ???;
extreme stanga: Mihaila, Baiaram (la nevoie Ivan);
extreme dreapta: Ivan, Ionita (la el oscilez intre a-l lasa sa plece si a-l pastra pt ca realist vorbind a primit foarte putine sanse);
mijlocasi ofensivi: ?????????????????????;
atacanti: Koljic, ???, Marko;

deci la capitolul veniri vreo 7,8: portar, fundas stanga (preferabil U21), 2 fundasi centrali (unul preferabil U21), macar un mijlocas central, un mijlocas ofensiv foarte bun si un varf pe care sa putem sa ne bazam in cazul in care Koljic este indisponibil.

stiu ca nu e usor sa faci schimbari atat de drastice in timpul sezonului si ca afectezi omogenitatea lotului insa lucrurile nu mai pot continua in directia actuala. e timpul sa spunem stop si sa construim ceva nou, sper eu, pe o fundatie solida.

:!: asa vad eu lucrurile, nu am pretentia ca detin adevarul absolut sau ca parerile mele sunt singurele valide. pot sa gresesc, pot sa n-am dreptate insa la momentul actual asta ar fi solutia mea. nu stiu daca e buna sau rea, nu stiu daca ar avea succes sau nu, pur si simplu asa vad lucrurile :!:

p.s. da, sunt sigur ca genul asta de remaniere masiva ar fi mult mai bine sa fie facuta in pauza de vara. e greu sa gasesti acum cumparatori pentru atat de multi jucatori si in general cele mai bune oferte vin vara pt ca atunci toate echipele cauta. poate ar trebui sa incepem remanierea acum dar la o turatie mai mica, sa ne descotorosim doar de mainile moarte pentu inceput. la fel de adevarat e ca in iarna e mai greu sa aduci jucatori, mai ales 7,8 cum zic eu. sunt constient de lucrurile astea insa raman la parerea ca e nevoie de o remaniere masiva si cu cat o incepem mai repede cu atat mai bine.
Last edited by JustME on 28 Dec 2019, 19:47, edited 5 times in total.

Bobby
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Bobby » 28 Dec 2019, 19:32

Drama e ca Mateiu ar fi avut oferta in vara pe bani frumosi - spre un milion - refuzata de club ! Ca si Mirko ori Cicaldau.

DeuxEx
fanatic
fanatic

Mesaj de DeuxEx » 28 Dec 2019, 19:33

Just, la fel cum unii cauta jucatori in pauza de iarna, si sunt foarte putine oferte, la fel de usor i-am vinde noi pe ai nostri.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 28 Dec 2019, 23:17

ah, uitai sa mentionez problema antrenorului/managerului. sincer, Piti m-a dezamgit destul de mult in perioada asta. din punctul meu de vedere are si el o responsabilitate considerabila in ceea ce priveste rezultatele nesatisfacatoare ale echipei. in momentul asta nu-mi dau seama daca solutia ideala ar fi sa continue sau sa vina altcineva in locul lui. cert este ca nu i-as da pe mana 3,4 milioane buget de transferuri. bugetul de transferuri ar fi banii obtinuti in urma remanierii lotului. personal as vrea ca Piti, daca ar ramane, sa vina cu niste solutii bune la bani rezonabili (vezi cum a facut CFR cu Burca, Cestor, Rondon etc).

chiar daca ar pleca nu trebuie renuntat la ideea de a avea un antrenor/manager de tipul Alex Ferguson. tocmai asta este si motivul pentru care doresc o organigrama mult mai simpla a clubului. nu ai nevoie de intermediari intre Rotaru si antrenorul/manager, d-asta consider ca Sorin Cartu si Marcel Popescu nu isi mai au rostul in organigrama clubului. il ai pe Rotaru si antrenorul/managerul clubului care pot sa decida impreuna cine vine, cine pleaca si in general strategia clubului. il ai pe Ovidiu Costesin manager executiv care sa puna in practica deciziile celor doi si gata, eu cred ca este suficient. in conditiile astea chiar daca Piti nu mai continua la club (desi inclin totusi sa cred ca nu ar fi o idee buna ca Piti sa plece) esti obligat de importanta functiei de antrenor-manager (care practic ar prelua prerogativele presedintelui de club si ale managerului general) sa aduci pe cineva cel putin la acelasi nivel de notorietate si experienta ca Piti.

repet ca sa fie clar: astea-s parerile mele. poate nu-s cele mai inspirate, poate nu-s cele mai indicate dar eu asa vad lucrurile.
Last edited by JustME on 29 Dec 2019, 00:13, edited 1 time in total.

DeuxEx
fanatic
fanatic

Mesaj de DeuxEx » 28 Dec 2019, 23:41

Nu prea vad la ora actuala un antrenor capabil sa taie nodul Gordian din club, fara suportul lui Rotaru. Indiferent cine va veni antrenor, daca VP se hotaraste sa plece, nu va face nicio branza pana nu se face putina curatenie in club, exact cum a zis si JustMe putin mai sus. Mou, Klopp sau Olaroiu, au 0 sanse sa faca ceva fara sa aiba sustinerea patronului pentru o schimbare.
Problema e ca eu, personal, nu il vad pe Rotaru sa-si doreasca o schimbare si, sincer, nu il inteleg. Are exemplul CheFeRe-ului unde s-a facut performanta cu oameni profesionisti.
Bill Shankly
EX-Cristi007

Scrie răspuns