Pregatirea de iarna 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Care compartiment al echipei necesita de urgenta transferuri in aceasta perioada de iarna?

Poll ended at 07 Ian 2020, 02:40

Portar
2
4%
Fundasi centrali
30
60%
Fundasi laterali
1
2%
Mijlocasi centrali
3
6%
Mijlocasi laterali/extreme
0
No votes
Varf
14
28%

Total votes: 50

malus dacus
grup_moderatori
grup_moderatori

Re: Pregatirea de iarna 2019/2020

Mesaj de malus dacus » 14 Ian 2020, 22:21

Bobby scrie:
14 Ian 2020, 20:52
malus dacus scrie:
14 Ian 2020, 20:26
...poate intra Bobby sau altcineva care stie pe zona asta de afaceri, bani, finante etc. si ne explica de ar fi atractiva o echipa ca cfr cluj pt. o companie de genul.asta? Din tot estul Europei de ce ai alege o echipa tocmai din Romania, cu trei suporteri practic? Iar banii mi se par extrem de multi...
Piata auto din Romania e undeva la 100 k de masini anual. Masini "verzi" se vind undeva spre 7000 anual. Vinzarile de masini "verzi" au crescut cam de zece ori in Romania intre 2016 si 2019. Potential exista, zic eu.

In Norvegia, populatie de un pic peste 5 milioane de locuitori, se vind cam in trei luni atitea masini Tesla cite se vind in Romania intr-un an - ca total masini "verzi".

P.S. Declaratie din 2019 :
"Tesla does not advertise or pay for endorsements. Instead, we use that money to make the product great," said Musk in a recent tweet when one of his biggest fan sites suggested it was time to start advertising.
...Ms. pt. raspuns Bobby. N-am inteles nimic, dar sigur nu-i vina ta...

dantes
Site Admin
Site Admin

Mesaj de dantes » 14 Ian 2020, 22:28

Mai multe clarificari ne da Becali:
https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/gigi-b ... 87656.html

Bobby
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Bobby » 14 Ian 2020, 22:57

malus dacus scrie:
14 Ian 2020, 22:21
Bobby scrie:
malus dacus scrie:
...poate intra Bobby sau altcineva care stie pe zona asta de afaceri, bani, finante etc. si ne explica de ar fi atractiva o echipa ca cfr cluj pt. o companie de genul.asta? Din tot estul Europei de ce ai alege o echipa tocmai din Romania, cu trei suporteri practic? Iar banii mi se par extrem de multi...
Piata auto din Romania e undeva la 100 k de masini anual. Masini "verzi" se vind undeva spre 7000 anual. Vinzarile de masini "verzi" au crescut cam de zece ori in Romania intre 2016 si 2019. Potential exista, zic eu.

In Norvegia, populatie de un pic peste 5 milioane de locuitori, se vind cam in trei luni atitea masini Tesla cite se vind in Romania intr-un an - ca total masini "verzi".

"Tesla does not advertise or pay for endorsements. Instead, we use that money to make the product great," said Musk in a recent tweet when one of his biggest fan sites suggested it was time to start advertising.
Scuze : in esenta mesajul meu comunica faptul a Romania poate fi o piata interesanta in viitor pentru masinile electrice - arata o crestere agresiva pe acest segment, dar ca Tesla CEO zice ca aceasta companie nu vrea sa plateasca pentru publicitate.

inter
suporter
suporter

Mesaj de inter » 14 Ian 2020, 22:58

deci facem loby pt. tesla sau rotaru ? :D

BiancoAzzurro_AS.
membru
membru

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 14 Ian 2020, 22:59

malus dacus scrie:
14 Ian 2020, 22:21
Bobby scrie:
malus dacus scrie:

Booby spune ca e potential de dezvoltare regionala (Europa de Est) pt Tesla, adaug si eu ca cel mai apropoat service Tesla este la Viena si o sa deschida si la Budapesta si din acest punct de vedere sa zicem ca ar fi interes de promovare insa te face sceptic politica prin care ei nu investesc in marketing in speta o sponsorizare nu se preteaza politicii Tesla....

adaug si eu ca nu se justifica suma de 8 mil eur/an in contextul in care cel mai mare sponsor da 1 mil si ceva EUR /an catre FCSB , iar CFR nu e nici macar in CL...deci cifrele nu se justifica , o echipa ca CFR ar zice saru'mana si la 2mil eur /an , de banii astia si-ar pune sponsorul oriunde ....in concluzie din cifre rezulta ca e o smecherie la mijloc, cel mai probabil cam ce zice oierul

P.S.: ar fi bine si pt noi sa ajunga pe bune astfel de sume, am putea atrage si noi atunci si creste interesul, dar eu am invatat ca "when it's to good to be true, well then is not true" :)

Bobby
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Bobby » 14 Ian 2020, 22:59

dantes scrie:
14 Ian 2020, 21:41
Bobby scrie:
malus dacus scrie:

Prima investitie Tesla planuita in Romania, puteti vertifica pe saitul lor, va fi la Craiova: o statie de incarcare.
Nu stiu de unde-au scos balivernele alea, tesla nu sponsorizeaza pe nimeni, nu-si face reclama, ca n-are nevoie.
Acum vad ca e vorba de o companie la care Tesla ar avea ceva actiuni (ma indoiesc). La o verificare sumara, e vorba cica de o companie care tocmai ce cauta finantari prin crowd funding, deci un start up ce are idei, da n-are bani. Si primii care o sa-i stranga i-i da la CFR.
Dar daca Tesla e unul din actionari, atunci ma simt nevoit sa fac un full disclosure: Torneo Media Content , detinatoarea acestui site, devine, in ultima instanta investitor in CFR, fiind fericita posesoare a 40 de actiuni Tesla ( a caror pret s-a dublat in ultimele trei luni). Curaj, lupta pt titlu nu e castigata deja de CFR (care oricum e o echipa si un club de doi lei)
Ca tot vorbim despre Tesla si Cluj, parte din modelul de business de la Tesla pare un pic imprumutat de la alt clujean, ala care a infiintat Caritasul :-)

https://fortune.com/2019/03/07/teslas-f ... les-money/

Bobby
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Bobby » 14 Ian 2020, 23:01

inter scrie:
14 Ian 2020, 22:58
deci facem loby pt. tesla sau rotaru ? :D
Pentru care marca banu'

Si cum Tesla nu prea plateste pentru promovare, raminem cu Roty.

inter
suporter
suporter

Mesaj de inter » 14 Ian 2020, 23:06

observ ca boby deja se considera al doilea roubini ... aici e topic de fotbal , soccer sau cum [****] ii mai zice si el o da in balarii pt fraieri .... ca apoi sa revina la dan petrescu ...

malus dacus
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de malus dacus » 14 Ian 2020, 23:17

...e clar, 100% e cum zice ciobenu', dar eu tot nu-s lamurit. De ce e nevoie sa mai aduca Varga bani de-acasa, n-au castigat destul din CL si EL? Sau, poate ca inca nu le-au intrat banii de la UEFA si chiraie jucatorii dupa bani? Iar apoi, Varga cum isi mai poate scoate acesti bani pe care-i baga acum?...

dantes
Site Admin
Site Admin

Mesaj de dantes » 14 Ian 2020, 23:22

Craiova are in curte ford, ce joaca in aceleasi culori, sponsorizeaza Champions League si vinde in Romania in draci si clubul n-a reusit sa stoarca de atatia ani un leu de la americani. Oamenii au obiceiul sa-si caute norocu-n stele , mai putin fi in fata nasului.

Templar90
junior
junior

Mesaj de Templar90 » 14 Ian 2020, 23:40

Vad ca o dam in piete financiare si piete alternative , visam la IPO, Tesla, Toreno si alti cau verzi pe pereti, iar la Stiinta e antrenor secund Papi cu Roty in calitate de A1 si macaronarul e tot in lot.
Pana la vise din astea umede cu pietele financiare sa facem noi sursa de finantare sa nu se faca prin contracte de imprumut de la actionari ci prin majorare de capital, sa fim pe profit, sa fim nevoiti sa atragem capital de pe piete, nevoiti de faptul ca am castigat campionatul si ne trebuie bani sa intram in grupele UCL si dupa mak vedem.

Sa ne concentram totusi pe manevrele actuale din cadrul clublui. Practic acest baietas speculant cu terenuri si-a pregatit terenul.
Daca echipa nu intra in poff, vinovat e Piturca, daca intra, Papito e scula medie 2 pct me meci. Deci cum o dam, Rotaru e acoperit, pregateste listarea cred si are nevoie de liniste.
Cat despre Gicanu nu se aude nimic, macaronarul e trecut Mirko (poate are bucurii la rotaru de il alinta asa), iar noi tot in [cenzurat] suntem.
Personal cred ca intram la pas in poff, nu avem cum rata intrarea nici daca vrem, problema e alta, chiar daca intram si chiar daca facem ceva locurile 3-5 cu sperante de top2 pana in ultimele 2-3 etape, aceste lucruri nu rezolva problema din club. Mizeria este pastrata in club, jucatorii cu caractere dubioase sunt tinuti in spate si alintati, iar cand o sa vina um antrenor nou sa incerce next level, o sa fie iar masacrat de anonimii din lot.

Singura speranta o reprezinta PN care la meciul de acasa cu Medias sa-i dea o lectie samsarului de la ANRP.

@thunder
Ba, lasa banu si pune mana si cumpara actiuni, intra pe piete, invata mersu ca te trezesti maine cu Roty ca ne listeaz si nu stii cu ce se mananca.

Bobby
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Bobby » 15 Ian 2020, 12:36

Cica stafful FCSB deplasat in Spania are 14 oameni. Stafful Craiovei deplasat in Turcia e aproape dublu - 26 de oameni !! Asta excluzind jucatorii.

https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/craiov ... 87645.html

Asta pare incredibil - o risipa financiara...

DeuxEx
fanatic
fanatic

Mesaj de DeuxEx » 15 Ian 2020, 12:44

Pai daca e nevoie de 5 magazineri, ce sa-i faci?

Redmi Note 7 (Tapatalk)

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

fanucrv
senior
senior

Mesaj de fanucrv » 15 Ian 2020, 12:50

Bobby scrie:
15 Ian 2020, 12:36
Cica stafful FCSB deplasat in Spania are 14 oameni. Stafful Craiovei deplasat in Turcia e aproape dublu - 26 de oameni !! Asta excluzind jucatorii.

https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/craiov ... 87645.html

Asta pare incredibil - o risipa financiara...
Rezultă ca nu motive financiare au stat la baza numirii lui Papură ca antrenor. Dacă se dorea cu adevărat se putea aduce altcineva pe poziția asta.

zeddDarko
senior
senior

Mesaj de zeddDarko » 15 Ian 2020, 13:21

Inteleg ca la o echipa care isi doreste performanta este nevoie de oameni multi, dar 26, printre ei sunt si cativa care n-au ce cauta acolo.Bani se pare ca sunt, dar ne lipseste un adevarat MANAGER al clubului, nu roty a.k.a jiji2

Scrie răspuns