Dezbateri libere

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Bobby
grup_moderatori
grup_moderatori

Re: Pregatirea de iarna 2019/2020

Mesaj de Bobby » 14 Ian 2020, 23:46

Am ris cu lacrimi la glumita asta, inspirata din comunicatul lui Rotaru de ieri :

https://www.facebook.com/sUpportersUCV/ ... =3&theater

malus dacus
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de malus dacus » 15 Ian 2020, 00:30

...mie imi place aia cu "habemus papura". Apropo, Arthur n-a mai intrat pe-aici, imi placea francezoromana lui...

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 15 Ian 2020, 06:56

Ce-ar fi daca din momentul asta nu ne-am mai certa absolut deloc pe aici? Suntem toti suporterii Stiintei, e de datoria noastra sa fim trup si suflet langa echipa, hai sa-i acordam totusi un pic de credit lui Papurica, macar astea 4 etape care urmeaza, pt ca eu presimt ca vom avea parte de niste surprize frumoase de tot!

malus dacus
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de malus dacus » 15 Ian 2020, 07:24

...ce inseamna sa-i acordam credit? Sperante in Papura n-am cum sa-mi pun. Nu din ambitie sau ceva, pur si simplu n-am resurse interioare. Pe de alta parte, nu pot nici sa merg in peluza din prima si sa strig demisia sau, ma rog, sa-l fluier pe Pigliacelli. Eu personal, o sa ma duc pe stadion ( inca nu m-am hotarat daca in peluza sau la t2 ) si o sa ridic fularul deasupra capului doar la imn si cu asta basta...

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 15 Ian 2020, 08:09

malus dacus scrie:
15 Ian 2020, 07:24
...ce inseamna sa-i acordam credit?
Adica sa nu-l muim astea 4 etape...

dantes
Site Admin
Site Admin

Mesaj de dantes » 15 Ian 2020, 08:28

fabius_2014 scrie:
14 Ian 2020, 21:31
EDMOND_ scrie:
14 Ian 2020, 20:46
fabius_2014 scrie:
14 Ian 2020, 17:22

E trist ca in presa locala si in GM s-a inceput o campanie pro Papura. Rugamintea mea, adresata celor de GM, este ca daca Papura esueaza, EDMOND& comp. sa recunoasca ca au gresit cand l-au sustinut. Daca Papura va avea succes eu sunt gata sa recunosc ca nu ma pricep la fotbal.
Nu stiu cine esti, poate candva am socializat in vreun fel... Nu este o fractura de logica sa ceri asta unora platiti de Rotaru, sau mai rau, prieteni cu el?

Nu prea mai am chef si rabdare sa discut pe forumuri, insa pentru ca ai un mesaj ok am sa incerc sa-ti raspund. Mai intai spune-mi ce inseamna,pentru tine, esueaza si ce inseamna succes? Si care presa locala duce o campanie pro Papura?
'Nod în Papură pentru autohtoni, urale pentru venetici!'' Cosmin Staicu, 13 ianuarie 2020, ''Cuvantul Libertatii'. Articol care a aparut si in Gruppo Maxima si voi l-ati sustinut.
Daca rezultatele si jocul Universitatii Craiova nu sunt cele dorite de publicul craiovean, inseamna ca Papura a " esuat ". Un loc 4 un joc urat si ineficace, necalificarea in cupele europene asta e un esec.
Succes ar insemna lupta pentru primul loc si un joc spectaculos. Nu poti cere campionatul, dar un loc 2 cu victorii la FCSB si CFR Cluj ar reprezenta un succes. Mai simplu, calificarea in cupele europene, in urma unui joc spectaculos in care sa se vada "mana" antrenorului, ar fi un succes.
Intamplator am citit editorialul ala si, daca asta-i esenta, sunt intru totul de acord ca Craiova trebuie sa invete sa-si aprecieze propriile-i resurse in materie de fotbal
Who the fuck is iedy in fotbal (ah, fiul lui tat-su!) in raport cu Cartu, Gica Popescu, Stanga, Sandoi, Badea, Craioveanu, Badea si chiar...Papura. A, ca sa nu uit de Ciurea, ale carui sarje si executii de la 11 m le traiam la intensitate maxima la radio. Asta ca sa-i numesc doar pe cei profesional inca activi in fotbal.
Pai atatea valori si expertiza fotblistica intr-un oras, nu mai aduni din toata provincia, chiar dupa disparitia a jumatate din Craiova Maxima.
Nu cred ca era oportuna re-numirea ca principal a lui Papura pentru simplul fapt ca oamenii nu-l plac (nici daca are nici daca n-are rezultate) nu ca nu stie fotbal.
Si oricum, era randul lui Craioveanu acum. Pacat.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 15 Ian 2020, 08:57

Sa iti apreciezi valorile e una, sa numesti oameni competenti in functii e altceva.
Noi avem antrenor, functie pt care unii venetici au demonstrat ceva in timp ce Papura nu a demonstrat nimic. Macar la Oltul Slatina, macar la echipa a doua, sa vezi ceva, sa ii fi dus pe 3 in liga a treia macar.
Si ce e amuzant - sunt acuzati ca prefera veneticii tocmai aceia care il cer inapoi pe Craioveanu... ce sa zic, mare respect are clubul pt valorile proprii, a demonstrat-o din plin cu numirea lui Papura...
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

fabius_2014
suporter
suporter

Mesaj de fabius_2014 » 15 Ian 2020, 09:56

dantes scrie:
15 Ian 2020, 08:28
Intamplator am citit editorialul ala si, daca asta-i esenta, sunt intru totul de acord ca Craiova trebuie sa invete sa-si aprecieze propriile-i resurse in materie de fotbal
Who the fuck is iedy in fotbal (ah, fiul lui tat-su!) in raport cu Cartu, Gica Popescu, Stanga, Sandoi, Badea, Craioveanu, Badea si chiar...Papura. A, ca sa nu uit de Ciurea, ale carui sarje si executii de la 11 m le traiam la intensitate maxima la radio. Asta ca sa-i numesc doar pe cei profesional inca activi in fotbal.
Pai atatea valori si expertiza fotblistica intr-un oras, nu mai aduni din toata provincia, chiar dupa disparitia a jumatate din Craiova Maxima.
Nu cred ca era oportuna re-numirea ca principal a lui Papura pentru simplul fapt ca oamenii nu-l plac (nici daca are nici daca n-are rezultate) nu ca nu stie fotbal.
Si oricum, era randul lui Craioveanu acum. Pacat.
[/quote]

Nu cred ca esenta articolului este ca suporterii craioveni " sa invete sa-si aprecieze propriile-i resurse in materie de fotbal" , cred ca asta e fenta dupa care Cosmin isi trimite cititorii.
Contestarea lui Papura nu are nici o legatura cu faptul ca acesta e oltean, totul tine de competenta sa "dovedita" de-a lungul timpului.
1. Nici o echipa antrenata de Papaura nu a realizat vreo performanta ( promovare, castigarea unui trofeu) .
2. Echipele antrenate de Papura au etalat un joc fara consistenta, cam la intamplare ( vezi jocul satelitului in perioada Papura si jocul Universitatii in playoff si inceputul campionatului ).
3. Imediat dupa ce a fost instalat ca A1, la Universitatea Craiova, Papura l-a atacat in declaratii pe Mangia, dorind sa-si creeze un alibi in cazul neindeplinirii obictivelor. Suporterii s-au prins si l-au taxat .
4. Din prea multa mandrie, Papura si-a ales la inceputul campionatului un secund fara nici un fel de experienta si fara valoare pentru ca in cazul unui succes sa nu se imparta gloria. Cred ca pe Bon i l-au bagat pe gat.
5. Cand cineva ii mai face media de puncte lui Papura, sa nu uite sa calculeze si punctele dijn campionatul trecut.

Intorcandu-ne la articol si la Gruppo Maxima, imi permit sa copiez o postare in care sunt amintite titlurile articolelor aceluiasi Cosmin Staicu, in care critica jocul Universitatii Craiova, antrenata de Papura.

" Craiova a tremurat din toate balamalele cu ambele promovate, câștigând cu mare noroc" (după meciul cu Chindia)
" Craiova încă n-a jucat în acest sezon cu adversari de valoare, dar se clatină din toate balamalele in fața tuturor echipelor de pluton"
( după înfrângerea cu Sibiu, meci disputat pe teren neutru)
"Oltenii s-au chinuit si au tremurat pe final, cand ilfovenii au sperat la un punct si-l puteau obține, meritat"
(după meciul câștigat cu Clinceni in min 94)

Gruppo-Maxima Asa.. si ce este cu asta, ce vrei sa sugerezi?Ca se contrazice?! Daca tot te apuci de ce nu dezvolti,exemplu cu Voluntari acasa, parca si atunci am tremurat din toate balamalele... Mai relaxeaza-te si tu, intri prea repede in fibrilatii la orice material care ti se pare ca-l lauda pe Papura. Altfel, materialul este unul savuros! :) "

Raspunsul Gruppo-Maxima este de tipul " Lasa ca nici Piturca nu a fost mai bun."

Eu vreau un antrenor competent la Craiova, poate sa fie oltean sau chinez, nu ma intereseaza unde s-a nascut.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 15 Ian 2020, 10:04

si inca ceva... dezbatem pe zeci de pagini dar nu vedem nicio atentie din partea clubului sau a antrenorului (pt ca el ar trebui sa stie foarte bine ce are nevoie, mai ales ca unul dintre avantajele lui a fost ca stie cel mai bine lotul, asa s-a zis in comunicat) pentru a acoperi problemele generate de lipsa variantelor U21. ce facem, sacrificam in continuare o schimbare in min 25? il tinem pe Martic in continuare pe tusa?
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

DeuxEx
fanatic
fanatic

Mesaj de DeuxEx » 15 Ian 2020, 10:49

Eu nu pot sa ii mai dau credit lui Papula. I-am dat in primavara pana in vara si m-a dezamagit. Prin urmare, capitalul lui de incredere este 0. Sa persisti intr-o prostie te face dobi.toc.
Vreau un antrenor adevarat la Știința, nu o marioneta!

#VremAntrenorPrincipal

Redmi Note 7 (Tapatalk)

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

alex.p
fanatic
fanatic

Mesaj de alex.p » 15 Ian 2020, 10:58

Dar daca tot stadionul striga demisia la ultimul meci, ce va urma pe 31? Cu ce ne-a convins Papura intre timp ca merita sa nu i se strige Demisia?

A facut anul trecut un playoff foarte slab (2 victorii in 6 meciuri, cu Astra si Sepsi, cele mai slabe echipe - Astra 2 victorii, ambele cu Sepsi si 8 infrangeri, in timp ce Sepsi a avut 1 egal si 9 infrangeri). A pierdut returul semifinalei de Cupa (sa zicem ca ratarea calificarii o imparte cu Mangia, care pierduse turul acasa).

Sezonul asta a castigat ceva puncte la inceput, ce-i drept, insa cu un joc groaznic si doar cu mult noroc. Echipa nu juca absolut nimic, si era cazuta fizic din minutul 60 (dupa o pregatire de vara facuta de el). A trecut cateva tururi in EL, insa si acolo ne-am chinuit cu echipe slabe, valoric sub noi.

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 15 Ian 2020, 11:08

alex.p scrie:
15 Ian 2020, 10:58
Dar daca tot stadionul striga demisia la ultimul meci, ce va urma pe 31? Cu ce ne-a convins Papura intre timp ca merita sa nu i se strige Demisia?

A facut anul trecut un playoff foarte slab (2 victorii in 6 meciuri, cu Astra si Sepsi, cele mai slabe echipe - Astra 2 victorii, ambele cu Sepsi si 8 infrangeri, in timp ce Sepsi a avut 1 egal si 9 infrangeri). A pierdut returul semifinalei de Cupa (sa zicem ca ratarea calificarii o imparte cu Mangia, care pierduse turul acasa).

Sezonul asta a castigat ceva puncte la inceput, ce-i drept, insa cu un joc groaznic si doar cu mult noroc. Echipa nu juca absolut nimic, si era cazuta fizic din minutul 60 (dupa o pregatire de vara facuta de el). A trecut cateva tururi in EL, insa si acolo ne-am chinuit cu echipe slabe, valoric sub noi.
Ar fi extrem de plauzibil ce spui tu si majoritatea, daca din pacate nu am avea acum si exemplul Piturca, cand jucam la fel de groaznic si am castigat niste puncte cu la fel de mult noroc (Botosani sau Voluntari)! Eu cred ca nu se deschide cerul daca avem rabdare macar 4 etape cu el, eu presimt ca vom face minim 10 puncte in aceste meciuri si vom intra in playoff pe cai mari, la 1-2 puncte diferenta de locul 1

malus dacus
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de malus dacus » 15 Ian 2020, 11:11

...eu intram frecvent pe GM. Apreciam pagina pt. că băgau niște articole pozitive, să zic așa, plus niște statistici interesante, chiar și niște informații mai exclusive așa, în fine, mi se păreau bine intenționați băieții, munceau la articolele alea și cred că i-am umplut de like-uri. Până când am început să sesizez niște articole cu tentă. Nu accentuată, mai finuță așa, fix cât să dea vizitatorilor orientarea care trebuia, dar nu pe fața. Am început să mai las câte-un comentariu, ca să-l citez pe Thunder, "în stilul meu", ne-am mai contrat cate un picuț, apoi au început băieții să-mi dea câte un ( acum citez PN ) "DELETE", pt. ca într-un final, cu puțin timp in urmă, să ma roage direct să nu mai postez pe pagina lor. Ceea ce am și făcut, pt. că nah, e pagina lor, practic sunt la ei acasa, iar tu ca vizitator ești doar un musafir. Dacă vezi ca nu ești bine venit te simti si te cari. Acum, eu nu știu dacă ei ii fac intenționat jocurile lui Rotaru, cu atât mai putin dacă interesat sau dezinteresat. Se poate întampla ca pur și simplu sa gândească la fel, dar e cert că sunt cam pe aceeași "undă de lungime" ( nah, ca l-am citat și pe Piturcă! )...

SLH
fanatic
fanatic

Mesaj de SLH » 15 Ian 2020, 11:13

La cat noroc a avut papichulo, cand o sa i se intoarca nu o sa scape in niciun meci fara 5.
A avea incredere in papura ar insemna ca el sa iasa in fata si sa spuna ca nu e inca pregatit sa o antreneze pe Stiinta si ca o sa se mai antreneze in antrenorat in alta parte. Sa recunoasca prin niste cuvinte frumoase ca dste un impostor si o marioneta, un experiment deja esuat. Asta ar face daca ar tine la Stiinta. Si daca ar face asta ar avea lumea incredere in el in viitor.
Atat timp cat nu face asta dovedeste ca tine la Stiinta la fel de mult cat alti olteni celebri: mititelu, borcea, mitica. Apropo de oltenisme, sper ca ii e putin rusine lui Staicu dupa articolul asta.

fabius_2014
suporter
suporter

Mesaj de fabius_2014 » 15 Ian 2020, 11:39

Cei care il sustin pe Papura ii gasasc acestuia 3 calitati :
1. Este oltean ( a muncit pentru asta ?)
2. A scos o medie de 2 puncte pe meci intr-o perioada aleasa cu atentie ca sa dea bine. ( Trebuie uitat playofful de anul trecut )
3. Il critica jegul ala de Ioanitoaia . ( oltean fiind, asta conteaza pentru mine si e un plus pentru Papura) :lol:

Scrie răspuns