Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
cortinadampezzo
fanatic
fanatic

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de cortinadampezzo » 18 Feb 2021, 19:46

Orice minune tine 3 zile. Cam atat a durat si pactul dintre Oier si Arici

Desi Cicaldau e intr-o ureche acum ca nu a plecat si el in Serie A. Ciobanu iese la TV si spune ca ii da lui Rotaru la orice ora 5mil pe Alex.
Cred ca ar trebui amendati cei cu astfel de discursuri.
Ariciu pe partea cealalta, iese si zice ca accepta 5 mil pe Cimpanu , pentru ca nu ii place jucatorul.

Niste bufoni

dorumihnea2
senior
senior

Mesaj de dorumihnea2 » 19 Feb 2021, 18:25

Stăm rău la nivelul u18 și u17 e clar asta din moment ce nu avem nici un jucător la cele 2 acțiuni ale naționalelor de juniori sau probabil nu lăsăm juniori la astfel de acțiuni după cum tot spun federali frf. Știu că în trecut au tot adus juniori din toată țara, acum liniște și pace. Am văzut în loturile u 17 și 18 juniori și din liga 3 care nu ar costa o lume. Lăsăm fcsb și viitorul să colecționez chiar tot de prin țară?

Iaurgiu
membru
membru

Mesaj de Iaurgiu » 19 Feb 2021, 19:45

dorumihnea2 scrie:
19 Feb 2021, 18:25
Stăm rău la nivelul u18 și u17 e clar asta din moment ce nu avem nici un jucător la cele 2 acțiuni ale naționalelor de juniori sau probabil nu lăsăm juniori la astfel de acțiuni după cum tot spun federali frf. Știu că în trecut au tot adus juniori din toată țara, acum liniște și pace. Am văzut în loturile u 17 și 18 juniori și din liga 3 care nu ar costa o lume. Lăsăm fcsb și viitorul să colecționez chiar tot de prin țară?
Mult o fi sa plateasca niste pensionari sa se urmareasca niste copii de-astia prin ligile mici ... bine ca avem nushciti manageri si fizioterapeuti.
Traiasca tovarasul Mirko Pigliacelli, cel mai genial portar pe care l-a avut Universitatea in ultimele 20 de cincinale!!

cortinadampezzo
fanatic
fanatic

Mesaj de cortinadampezzo » 23 Feb 2021, 12:25

Mihaila titular in meciul Parma-Udinese, a obtinut penalty si a avut doua ocazi 1la1 cu portaru. A fost printre cei mai buni oameni ai lui Parma.
Cat de important este faptul ca Mihaila a fost antrenat de antrenori si nu de patroni. Si - cat de importanta este experienta cu Mangia !!!!!

Iata ce zice: antrenorul Parmei despre Dennis Man: „Se chinuie să înțeleagă anumite situații tactice”
Ce spune despre Valentin Mihăilă „Mihăilă a venit în luna septembrie și e înaintea celorlalți. E ceva firesc.

Craiova vrea 3 jucatori (liber) de la Astra.
1. fundasul Graovatz
2. extrema Valentin Gheorghe
3. prietenu lui gica Mihai Radut

SLH
fanatic
fanatic

Mesaj de SLH » 23 Feb 2021, 16:21

cortinadampezzo scrie:
23 Feb 2021, 12:25
Mihaila titular in meciul Parma-Udinese, a obtinut penalty si a avut doua ocazi 1la1 cu portaru. A fost printre cei mai buni oameni ai lui Parma.
Cat de important este faptul ca Mihaila a fost antrenat de antrenori si nu de patroni. Si - cat de importanta este experienta cu Mangia !!!!!

Iata ce zice: antrenorul Parmei despre Dennis Man: „Se chinuie să înțeleagă anumite situații tactice”
Ce spune despre Valentin Mihăilă „Mihăilă a venit în luna septembrie și e înaintea celorlalți. E ceva firesc.

1. fundasul Graovatz
Lazar nu, ramanem cu circarul?

Iaurgiu
membru
membru

Mesaj de Iaurgiu » 23 Feb 2021, 18:14

La ce aparare beton avem, ce sa ne mai stresam cu portar? Lasa ca ii pune Ariciu' pantaloni rosii bufanti, bluza alba si nas de ala special.
Traiasca tovarasul Mirko Pigliacelli, cel mai genial portar pe care l-a avut Universitatea in ultimele 20 de cincinale!!

Paul
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Paul » 23 Feb 2021, 18:15

Eu nu inteleg de ce vi s-a pus la cativa pata pe Pigliacelli, adica cred ca stiu motivul, si anume ca l-a infruntat pe Piturca, dar neavand toate datele, nu inteleg de ce atata inversunare. Adica nu e ca si cum Piturca e un mega-pedagog si e trup si suflet cu echipa si cu clubul, il vad in stare sa jigneasca, nu neaparat birjareste, dar cu aroganta si sfidare, si deh, unii mai au si personalitate.
Iar despre prestatiile lui, ok, ia goluri parabile, dar mai si scoate, si pare baiat de vestiar, deci nu vad de ce atata inversunare impotriva lui.
Nu vreau sa enervez cu intrebarea asta, si respect parerea oricui, dar as vrea sa inteleg ceva ce poate nu am reusit sa observ.

Iaurgiu
membru
membru

Mesaj de Iaurgiu » 23 Feb 2021, 18:30

@Paul: acum ceva ani, am vazut un fiolm interesant, "Moneyball". Bine, ala era despre baseball si marturisesc, n-am inteles toate fineturile pentru ca nu ma pricep. Dar ideea de baza ramine: matematic vorbind, un jucator poate fi caracterizat de citeva rapoarte bine tintite (si aici, trebuie sa recunosti ca stiu contabilii si finantistii ce stiu!!). hai sa ne gindim, pentru un atacant care ar fi raportul cel mai relevant? pai, zic eu, numar de goluri la numar de ocazii. inainte sa arunci cu oua, te rog sa te gindesti la Koljic si la (sa zicem) Ivan (dei cel mai graitor caz e al unui atacant strain si mai inchis la nuanta, da' ma acuza Arthur de coltzism). Dincolo de impresia artistica, e clar care e ala mai eficient! Cum? Matematic. Acum hai sa ne mutam la poarta ailalta si sa numaram nr de goluri raportat la nr suturi pe poarta. Din cite stiam eu, din toti titularii din divizia A, al nostru e pe undeva pe locu' 10.

Personal, nu am nimic cu omu'. Cum nu aveam nimic nici cu Fortes. Doar ca ... moneyball ...

BiancoAzzurro_AS.
senior
senior

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 23 Feb 2021, 22:13

SLH scrie:
23 Feb 2021, 16:21
cortinadampezzo scrie:
23 Feb 2021, 12:25

1. fundasul Graovatz
Lazar nu, ramanem cu circarul?
corect.. mai bine un titular decât 3 rezerve

SLH
fanatic
fanatic

Mesaj de SLH » 23 Feb 2021, 22:29

Paul scrie:
23 Feb 2021, 18:15
Eu nu inteleg de ce vi s-a pus la cativa pata pe Pigliacelli, adica cred ca stiu motivul, si anume ca l-a infruntat pe Piturca, dar neavand toate datele, nu inteleg de ce atata inversunare. Adica nu e ca si cum Piturca e un mega-pedagog si e trup si suflet cu echipa si cu clubul, il vad in stare sa jigneasca, nu neaparat birjareste, dar cu aroganta si sfidare, si deh, unii mai au si personalitate.
Iar despre prestatiile lui, ok, ia goluri parabile, dar mai si scoate, si pare baiat de vestiar, deci nu vad de ce atata inversunare impotriva lui.
Nu vreau sa enervez cu intrebarea asta, si respect parerea oricui, dar as vrea sa inteleg ceva ce poate nu am reusit sa observ.
Nu pot sa cred ca te-ai duce si tu pe fentele patronilor cu piturca omul rau, cu furat jucatori, octavian popescu si alta bla bla uri. Piturca nu ne influenteaza pe noi si din pacate nici noi pe el ca daca ne asculta poate eram campioni acum si el inca antrenor, dar a fost botanist.
Circarul este un portar foarte slab si ala este in consecinta cel postul pe care stam cel mai rau. Acum, ca rotaru viseaza sa ia 2 bani pe el si il umfla constant in media pe sistemul becali e treaba lui, dar efectiv omul este foarte slab, execrabil chiar pentru o echipa care vizeaza locul 1. Vezi mai jos clasamentul portarilor din L1 pe sezonul trecut. Daca stateam asa de rau pe orice alt post lua foc toata lumea, acum ca a avut omul presa buna nu mai judecam limpede.
Daca anul trecut aveam un portar de Top 6 eram campioni lejer.
PS: Eu tot sper la Lazar de la Astra, de departe cel mai bun din L1. Sper sa fie de acord astralii la un schimb Circko-Lazar, dar sa ne mai dea si 1 milion de euro ca sa fie multumit si patronul.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Paul
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Paul » 23 Feb 2021, 22:45

Bun, deci problema la Pigliacelli ar fi ca nu are cifre bune, de-asta i se spune Circo, circarul si dintr-o data a devenit indezirabil pentru cei care iubesc clubul?
Pare ca ar fi mai mult decat atat, si mi se pare nedrept. Mie imi pare ca pune suflet, are un joc de picior remarcabil si din cauza asta e si spectaculos, iar faza cu Piturca nu face decat sa imi confirme ca are si fler in a detecta impostura si aroganta. Imi pare rau sa spun asta, si eu am sperat mult la venirea lui Piti, dar imi dau seama ca a fost un fiasco.
Nu cred ca plec dupa fentele nimanui, dar nu e imposibil sa ma insel.
Indiferent cum ar fi, nu mi se pare ok sa fie luat in colimator asa cum e luat, nu cred ca sta aici ca sa faca in ciuda cuiva. In clasamentul ala Messi al portarilor e ultimul.
Ca Rotaru vrea sa scoata bani cred ca e ceva normal, si nu cred ca exclude si dorinta de performanta. Ok, poate nu se pricepe, poate este prost sfatuit, dar iata ca a adus un antrenor care pare ok, si indraznesc sa cred ca si din cauza suporterilor.
Eu zic ca orice post e important, dar nu e niciunul mai important ca cel de antrenor, si cred ca, asa cum a zis si Ouzounidis, nu ar trebui sa fim doar cu schimbatul de jucatori, ci ar trebui formata o echipa cu ce ai in primul rand.
In fine, asa cred eu, si cel putin in momentul asta eu sunt multumit de cum se prezinta situatia.

Iaurgiu
membru
membru

Mesaj de Iaurgiu » 23 Feb 2021, 23:16

@Paul: eu nu i-am zis niciodata "circar", dar din pacate e. Ma mira ca trebuie sa-ti spunem in detaliu dar ... lipsa de competenta o suplineste prin aroganta fata de arbitri (a luat citeva cartonase galbene din cauza asta) si printr-un "joc cu piciorul" mult prea riscant. Pai daca la 1-0 tu te apuci sa faci driblinguri la marginea careului cu 3 adversari prin preajma ... Chipurile, sa "destabilizeze" atacantii adversi.

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 24 Feb 2021, 09:26

Iaurgiu scrie:
23 Feb 2021, 23:16
Pai daca la 1-0 tu te apuci sa faci driblinguri la marginea careului cu 3 adversari prin preajma ... Chipurile, sa "destabilizeze" atacantii adversi.
Si ai luat vreodata gol din cauza asta? Hai sa nu dam cu parul unde nu e cazul! Ca ia goluri parabile, sunt de acord cu asta, ca e un pic bufon in poarta, sunt de acord si cu asta, insa la jocul cu piciorul cred ca e in primii 3 portari din lume! iar pt mine ramane de referinta tupeul pe care l-a avut cand a batut penaltyul ala cu oile, pe arena nationala, intr-un moment cand ratam pe banda rulanta toate penaltyurile, indiferent de cine batea...

fabius_2014
fanatic
fanatic

Mesaj de fabius_2014 » 24 Feb 2021, 10:50

Sa facem pace si sa conchidem ca Pigliacelli este un portar controversat, pentru unii bun, pentru altii rau si pentru cea mai ramas asa si asa. :lol:

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 24 Feb 2021, 11:07

Am fost super entuziasmat cand a venit Piturca, am fost prezent la antrenamentul cu public de pe Oblemenco, dar sa nu mai aud de el! Nu zic ca e omul rau, poate o fi fost bine intentionat, are si meritul ca a contribuit decisiv la schimbarea gazonului, dar in cazul O. Popescu si-a dat arama pe fata. Nu mai era el, daca pleca fara sa dea o mica teapa. Bine, vina cea mare e tot la cei din club in frunte cu Rotaru, dar fara implicarea Satanei nu s-ar fi intamplat ceea ce s-a intamplat.

Scrie răspuns