Dacia Unirea Braila — UNIVERSITATEA Craiova

Recap

Formația CS Universitatea Craiova s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce s-a impus astăzi, în optimi, pe stadionul „Gloria“ din Buzău, cu 2-0, în fața divizionarei secunde Dacia Unirea Brăila.

Alb-albaștrii au început în forță partida și au deschis scorul printr-un gol superb al lui Surugiu, care a preluat un balon la 17 metri, ușor lateral stânga, și a șutat cu boltă la colțul lung, făcând inutil plonjonul lui Olaru (7, 1-0).

Gruparea din Bănie a fost la un pas de a majora avantajul în minutul 14, când Gustavo, scăpat singur pe partea stângă, i-a pasat lui Andrei Ivan în centru, care a deviat de la șapte metri, însă portarul brăilenilor a fost la post. La nouă minute i-a venit rândul lui Bancu să rateze o bună ocazie, șutul său fiind respins de Olaru. Apoi Gustavo l-a încercat pe Olaru, dar reluarea sa a fost respinsă.

Dacia Unirea Brăila a început să conteze în atac începând cu minutul 32, când Pușcașu a șutat periculos pe jos, de la 25 metri, însă mingea a trecut pe lângă bara din stânga lui Calancea. La doar un minut, tot Pușcașu l-a încercat pe Calancea cu un șut de la 18 metri, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Același rezultat l-a avut și lovitura liberă executată de Neagu de la 23 de metri.

S-a jucat pe contre în partea secundă

La reluare, Kay nu l-a putut învinge pe Olaru cu o lovitură de cap (48), iar Gustavo a țintit bara transversală dintr-o lovitură liberă de la 17 metri, obținută de Andrei Ivan (51). Apoi, alb-albaștrii au cedat ușor-ușor terenul și inițiativa, păstrându-se astfel pentru meciul de campionat cu Chiajna, permițându-le brăilenilor să pună presiune la poarta lui Calancea.

Replica gazdelor a fost bună. În minutul 53, Niță a fost aproape să-l surprindă pe Calancea cu un șut-centrare de pe partea dreaptă, dar portarul Craiovei a acordat corner. Calancea s-a poziționat bine și a reținut un șut bun al lui Enciu, care a preluat de lângă Kelic și a trecut foarte ușor de acesta (58).

A urmat o acțiune în viteză a Craiovei, finalizată de Andrei Ivan cu un șut din interiorul careului, însă mingea a poposit în brațele lui Olaru (61).

Dacia s-a apropiat de două ori periculos de poarta lui Calancea, Enciu a reluat cu capul de la zece metri o centrare a lui Petean (64), apoi Petean a șutat la vinclu de la 25 de metri, însă portarul Craiovei a fost la post de fiecare dată (67).

Cea mai mare oportunitate de gol i-a aparținut lui Andrei Ivan, care, scăpat singur, l-a lobat pe portar, însă mingea a trecut pe lângă poarta Brăilei (77).

În replică, Enciu a scăpat pe dreapa și a centrat în careu, dar Briceag a respins cu capul din fața unui adversar, acordând corner (79).

Cum jocul „curgea“ în direcția dorită, Gigi Mulțescu a decis să-l arunce în luptă și pe Jovan Markovic, un junior de nici 16 ani, care a și reușit să-și facă simțită prezența cu câteva driblinguri și un șut în blocajul unui adversar (81).

Spre final, Gigi Mulțescu a decis să înghețe rezultatul și l-a introdus și pe fundașul Acka, iar defensiva Craiovei a respins cu succes toate încercările celor de la Dacia Unirea Brăila. Mai mult, Surugiu a fost la un pas de „dublă“, șutul său din lovitură liberă din marginea careului fiind respins cu greu de Olaru (90).

Liniștea Craiovei a fost adusă de juniorul Robert Petre,  care l-a învins pe Olaru cu un șut cu stângul din centrul careului mare (90+2).

Sursa: gds.ro